Název studia – AaaM – je zkratkou anglického Architecture as a Medium. A to je také z jejich četných svátečních realizací patrné. Architektura je pro ně médiem, kterým něco předávají dál. V tomhle případě pak tu správnou vánoční náladu všem obyvatelům sedmimilionového města.
AaaM jsou zajímaví tím, že pro ně Vánoce nejsou nějakou sezónní záležitostí, jakousi sváteční marketingovou úlitbou. Od roku 20135 kdy studio založené trojicí architektů (spolužáků z jednoho ročníku univerzity) nevynechali jedinou příležitost k tomu, aby se mohli s nějakým zajímavým nápadem pochlubit.
I když se žánrově řadí spíše k profesionálům kulturních projektů, vánoční design připravují a plánují celoročně, často ve spolupráci se školami a dalšími institucemi. A z výstupů jejich tvůrčí dílny jde vidět, že je to opravdu baví. Jejich práce přináší radost, zapojuje veřejnost interaktivními prvky a mile vnáší sváteční náladu do jinak uspěchaného města.
Kompletní výčet jejich vánočních instalací by byl až příliš obsáhlý, proto tu uvedeme jen dvě jejich mimořádné starší realizace.
Zastavení i šeptaná přání
Tou první, z roku 2018, je instalace „plovoucího“ vánočního pavilonu. Při ní „obsadili“ nádvoří budovy v Hong Kong Central (které je mimochodem zařazena mezi památky modernistického dědictví), a vytvořili tu na ploše 17×11 metrů poloprůsvitnou vlnící se konstrukci. Nedrží se jen při zemi, její svěšené prvky sahají až do sedmimetrové výšky.
Tato zavěšená struktura pak rámovala prostor, a vymezovala jej tisícovkami sestupujících „kouzelných nití“. Dohromady tak tato efemérní nehnutost vystavěla poloprůsvitný pavilon. Uvnitř něhož „tancovaly“ balónky naplněné heliem. Návštěvníci mohli na tomto kouzelném místě opustit stres a shon, a ponořit se do světa fantazie a uvolňující atmosféry uklidňujících barev.
Když vezmete v potaz, jak je Hongkong běžně hektický – a jak chaotický je před vánočními svátky – toto „zastavení“ v prostoru radosti působilo skutečně kouzelně. A i dospělí si tu mohli připomenout to hravé nadšení dětství, kvůli němuž stojí za to „dělat Vánoce“.
Druhá nápaditá instalace od AaaM je čerstvější, pochází z roku 2021. A vkusně upomíná na tradice vánoční, tak i regionální. Jedním z pro region typických materiálů je ratanové dřevo, a právě z něj tu architekti upletli venkovní pavilon, s vánočně nazdobeným Kloboukem přání.
Nacházel se na „okrsku“ Star Street, jednom z velmi inspirativních městských prostranství, které samo osobě překvapuje svou zelení. Do této v „zimě“ trochu posmutnělé betonové džungle pak usadili instalaci abstraktních forem, vytvořenou výpletem z ratanu a stuh. Zachycuje hvězdné řeky, plynoucí kolem klobouku.
„Tento materiál představuje určitý druh respektu k našemu životnímu prostředí a zároveň tvoří naše vánoční dekorace, protože vyjadřuje náš životní styl,“ popisují architekti. U klobouku přání se každý mohl zastavit a zašeptat, co si nejvíc přeje. Z oficiálních zdrojů není zřejmé, kolik z těch vyřčených a zašeptaných přání se skutečně vyplnilo. Jisté ale je, že vánoční atmosféře Hongkongu to rozhodně prospělo.
Jedinou otázkou tedy zůstává, čím AaaM překvapí letos. Protože tuhle sváteční příležitost si určitě uniknout nenechají.
Sdílet / hodnotit tento článek