„Po roce užívaní fotovoltaiky jsem zjistil, že je mi schopna ušetřit až 80 % nákladů za elektrickou energii,“ řekl na úvod Tomáš Chmelař, technický specialista TIPA Solar. Je jasné, že pokud se uživatel rozhodne pro instalaci solární elektrárny, musí se s ní sžít. „Doba se vyvíjí, stejně tak jako technologie solární elektrárny. I v této problematice jsme dál, než před patnácti lety,“ poznamenal Tomáš Chmelař. Sám dobře ví, o čem mluví. Společnost TIPA, u které Tomáš Chmelař již řadu let pracuje, a která fotovoltaické elektrárny instaluje, své zákazníky náležitě proškolí. „Hráčů na trhu je dost. Z vlastní zkušenosti a zpětné vazby zákazníků musím potvrdit, že Tipasolar patří svými službami a servisem k absolutní špičce ve svém oboru,“ přidává Tomáš Chmelař svůj postřeh.
Stačí necelý měsíc a fotovoltaiku máte plně pod kontrolou
Vše chce svůj čas pro správnou orientaci v zařízeních i k pochopení systému. „Aby fotovoltaika plnila své poslání, musí se hospodárně využívat pro chod domácnosti. Zároveň je důležité, aby ideálně všechny přebytky, které solární elektrárna vyrobila a šly by zadarmo do sítě, byly prodány přes dodavatele energie. Je třeba, aby se každá kWh efektivně využila,“ dodává Tomáš Chmelař. Podle jeho slov nemá fotovoltaika žádná úskalí. „Sledujete aplikaci a hledáte způsob jak každou kWh využijete. Zpočátku se z toho stane závislost,“ pousmál se člověk, který se věnuje solárním elektrárnám dlouhých patnáct let. „Stačí necelý měsíc a máte celý proces plně pod kontrolou. Navíc je to v zájmu uživatele,“ zdůraznil. Fotovoltaická elektrárna je plně účinná ve spojení s baterií. Ty od Tipa solar jsou jedny z nejkvalitnějších na trhu a mají označení LiFePo4 se zárukou deseti let.
Kde všude můžete využít energii z fotovoltaické elektrárny. Zdroj: TIPA,spol. s r.o.
Solární energie a zimní měsíce? Žádný problém
Obecně platí, že domácnost s fotovoltaikou bývá soběstačná 8 až 10 měsíců v roce. „Listopad, prosinec a leden jsou měsíce, kdy se nedá ze 100 % spoléhat na to, že fotovoltaika bude krýt chod celé domácnosti. Důvodem je kratší intenzita slunečního záření během dne i horší oblačné počasí. Během těchto měsíců je výroba nižší,“ konstatoval Tomáš Chmelař. „Elektrickou energii je tedy potřeba kupovat. Pokud uživatel fotovoltaiky vyrobené přebytky energie během slunečnějšího období prodává, může pak právě z těchto získaných finančních prostředků pokrýt případný nákup energie od dodavatele,“ dodal technický specialista.
Ideální den s fotovoltaikou
Tomáš Chmelař celý dům ovládá přes aplikaci v tabletu. V něm má veškeré hodnoty o spotřebě i výrobě elektrické energie. „Pokud jde o pracovní den, produkce elektrické energie začíná v době, kdy vychází slunce – tedy například v 6.30 hodin. V době západu slunce, například v 17.30 hodin pak produkce elektrické energie, končí. Ráno máme velkou spotřebu, ta ale s odchodem do zaměstnání a školy klesá, a tím se začne nabíjet baterie. Jelikož venku ještě není úplně teplo a musí se přitápět, většinou okolo desáté hodiny se sepne tepelné čerpadlo. To běží v průměru asi jednu hodinu. Následně se dobíjí baterie a zhruba od třinácté hodiny se exportují přebytky vyrobené energie do sítě,“ popisuje v kostce chod své čtyřčlenné domácnosti Tomáš Chmelař.
Výhody fotovoltaického systému? Individuální záležitost
Materiálů k prostudování problematiky fotovoltaických elektráren je mnoho, ale podmínky, očekávání i konečné realizace jsou velmi individuální. „Moje rada zní – získejte o spotřebě energie své domácnosti maximum informací a dat, stanovte si priority i finanční strop. Skutečný odborník na řešení fotovoltaiky zpracuje kompletní návrh projektu s reálnými daty, vyřídí veškerou dokumentaci, proškolí uživatele a i po realizaci s ním zůstane v aktivním kontaktu,” poradil závěrem případným zájemcům Tomáš Chmelař.
Spokojený zákazník je náš cíl. Zdroj: TIPA,spol. s r.o.
Ještě váháte, zda je fotovoltaická elektrárna správným řešením vaší energetické úspory? Obraťte se na ověřené specialisty z Tipasolar.cz.
Sdílet / hodnotit tento článek