REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Budeme mít beton se samoregenerační schopností?

Beton se po právu řadí mezi nejrozšířenější stavební materiály posledního století. Vyniká tvarovatelností, odolností a mechanickou pevností, a v kombinaci s železnou výztuží i silou. Zdaleka ale není nezničitelný, a k jeho narušení ve skutečnosti stačí jen malá prasklina.
Budeme mít beton se samoregenerační schopností?

Problémem prasklin, narušujících soudržnost betonu, a mechanismy jejich automatického zhojení se pod hlavičkou evropského projektu HEALCON zabývá řada technických univerzit.

Uzavřený železobetonový blok odolá skutečně ledasčemu, ale stačí, když se k vnitřní železné konstrukci dostane drobnou mikro-prasklinou (například po zasolení či vymrzání) trocha vody, a zahájí se korozivní procesy. Podobné mikro-praskliny navíc mohou ve vodném roztoku zanášet do betonu chemické látky způsobující dekalcifikaci, a spouštět tak kaskádu jevů snižujících kvalitu betonu. Samoléčící či spíše samo-regenerující se beton je tedy nápadem za milion. V podání projektu HEALCON pak za milionů pět.

Základním pilířem myšlenky je přítomnost bakteriálních kapslí v betonové směsi, které se v případě drobné povrchové praskliny a jejím zavodnění aktivují a namnoží. Bakterie sami zapracují pronikající látky (například sulfáty) do svých těl, a vytvoří tak novou vrstvu na povrchu, která bude betonové jádro chránit. Tím zabrání hlubšímu narušení struktury betonu a vlastní korozi. Pokusy a modelování životních funkcí bakterií v extrémně nehostinném životním prostředí – betonu, účinnost super-absorbentních polymerů i vlastní chemické reakce jsou nyní součástí výzkumu, nad kterým drží patronát univerzita v belgickém Ghentu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Římský beton: recept na ekologičtější a pevnější materiál

Římský beton: recept na ekologičtější a pevnější materiál

Kopule římského Panteonu, chrámu, který se řadí mezi nejznámější památky Říma, váží přibližně 4500 tun. Stojí na svém místě více než 1900 let, a dosud je bez sebemenší praskliny. Přitom se jedná o největší dóm na světě vybudovaný bez podpůrných železných či ocelových výztuží. Skutečně může za dlouhověkost betonu na…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA