REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.
Foto: Jakob Stig Nielsen

Oceňovaná stavba zvaná Kornets Hus se rozprostírá na rozsáhlém zemědělském pozemku nedaleko malebného městečka Hjørring, které patří k vůbec nejstarším dánským městům. Kulturní, historické a vzdělávací centrum vytvořené na pozemku fungující farmy a pekárny připomíná důležitou dimenzi, jenž neodmyslitelně patří k historickému dědictví regionu – je to místní zemědělství, konkrétně produkce a pěstování obilí.

Dům se zahradou byl primárně vytvořen jako edukativní centrum zaměřující se na důležitost obilí pro Jutský poloostrov, později s přesahem na celou moderní lidskou civilizaci, která stále častěji zapomíná na význam půdy a dědictví předků. Kornets Hus chce informovat o tom, že pěstování obilí má velký vliv na naše životní prostředí a ekosystémy, a pokud je prováděno s ohledem k přírodě, může být velmi užitečné pro zachování biodiverzity, zabrání snižování kvality půdy a může ji také účinně regenerovat. Součástí osvěty je i praktické seznamování s novými ekologickými postupy pěstování obilovin tak, aby se staly zcela běžnými a přirozenými kroky pro uspokojování potravinových potřeb celého světa.

Foto: Reiulf Ramstad Arkitekter

Architektura, která vzdělává

Konceptu je přizpůsobena nejenom samotná stavba a její vnitřní uspořádání, ale i okolí, a to včetně zahrady, cest, terasy a venkovního posezení. Architekti Reiulf Ramstad Arkitekter čerpali inspiraci z pečlivého výzkumu zdejší krajiny, lidových tradic a zemědělského dědictví regionu. Projevuje se to i specifickým interiérovým designem, který má v zemi rovněž bohatou historii. Prostorný objekt ve tvaru „L“ s postranními věžemi připomínající obilné silo, jakoby se každodenně vystavoval slunci a nabízel svoji náruč všem příchozím. Napomáhá tomu i výrazná fasáda z pálených červených cihel a zručné propojení interiéru s exteriérem velkoformátovými prosklenými plochami.

Dispozice je uspořádána do jednoduchého flexibilního plánu, který těží z otevřeného vnitřního prostoru, nádherných výhledů do přírody a na rozsáhlá obilná pole a louky. Centrum je vytvořeno na pozemku farmy a pekárny, proto se i světlíky honosí cihlovým obkladem evokujícím tradiční pekařské pece; velká okna rámují jedinečné panoramatické výhledy do okolí a otevírají i prostor na terasu s přímou návazností na pavilony v zahradě.

Budova byla promyšlena a navržena tak, aby mohla prostřednictvím odborníků předávat znalosti o obilovinách, a to včetně praktických ukázek. Učit by se mělo na základě příběhů o vlivu obilí na lidský život; vaří se tu a peče, a především se zde žije tradicemi, a to nejenom o žních. Obilí se musí nejenom správně vypěstovat, ale také správně použít k uspokojování lidských potřeb,“ vysvětlují zástupci architektonického studia a předkládají půdorysy budovy, kde jsou přesně vymezené jednotlivé místnosti a popsán jejich účel.

Foto: Reiulf Ramstad Arkitekter

V kontextu s tradicemi a krajinou

Architekti popisují i venkovní zařízení zvané Kornets Hage (Obilná zahrada), které volně navazuje na hlavní budovu. Svým zaměřením je více přizpůsobeno rodinám, návštěvám škol a vzdělávacích zařízení napříč celou společností. Dotváří tak velké srdce objektu (nazývají jej cévami srdce), kde je umístěna obrovská pec na chléb, která slouží jako středobod pro veškerá veřejná shromáždění a společenské aktivity. Výukové a výstavní prostory jsou umístěny po stranách budovy osvětleny přirozeným světlem, které proudí dovnitř strategicky umístěnými střešními okny ve věžních vrcholech. Světlíky vpouštějí dovnitř dostatek slunečních paprsků, jež se poté v závislosti na denní době lámou na šikmých plochách střechy – další ze zdařilých efektů, které předvedlo dánské architektonické studio. Ceněná je i řemeslná práce s dřevem; takřka dokonalé střešní spoje, které se sbíhají v osách postranních věží; dřevěné rámy krovu, které jsou použity i uvnitř budovy; skvěle řešený interiér, který dává vyniknout přirozeným vlastnostem dřeva, včetně jeho barvy souznící s okolím. Dům obilí je místním odborným tiskem označován jako zážitkové a edukační centrum pro šíření bohaté gastronomické a zemědělské kultury regionu i jako příklad architektonické dokonalosti s nadčasovým zaměřením, které se váže k záchraně nejenom samotného Jutského poloostrova, ale i celé planety Země. „Pokud půdu přestaneme chránit, onemocní, nebude plodit, zemře, a s ní i všichni živí tvorové,“ píše se na jedné z pozvánek dánského Kornets Hus.

Foto: Reiulf Ramstad Arkitekter

Dům se představil na loňském Salonu dřevostaveb a rovněž i v tradiční ročence. Aktuální 19. ročník Salonu dřevostaveb 2024, festivalu a výběrové přehlídky současné dřevěné architektury se uskuteční od 17. 4. do 22. 5. 2024 v Centru architektury a městského plánování (CAMP) a na piazzettě Národního divadla (náměstí Václava Havla).

Název realizace: Obilný dům
Místo stavby: Hjørring; Dánsko, Jutský poloostrov
Ateliér: Reiulf Ramstad Arkitekter; www.reiulframstadarkitekter.com
Rok dokončení: 2020
Užitná plocha: 600 m2
Zastavěná plocha: 680 m2
Náklady: 4 250 000 USD

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Imagen Subliminal

Renovace podkroví. Střecha sedmkrát měnila sklon

Dalekosáhlá proměna, která z tmavého a stísněného podstřeší učinila velkolepý a světlý apartmán. Bydlení, které obstálo ve zkoušce času, protože se dokázalo přizpůsobit změnám v životě svých obyvatel.

REKLAMA