REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Podlahové vytápění znali již římští stavitelé. Jaké jsou moderní technické možnosti a kdy je výhodné?

Podlahové vytápění se řadí spolu se stěnovým a stropním vytápěním do skupiny velkoplošného vytápění. V této skupině je ale zdaleka nejrozšířenější, že otopnou plochu tvoří podlaha vytápěného prostoru. V zásadě máme dnes dvě technická řešení.
Podlahové vytápění – ilustrační obrázek. Zdroj: Fotolia

Historie podlahového vytápění

První použití podlahového vytápění je známé jako starořímské Hypokaustum. Byl to vynález římského stavitele Sergiusa Orata z 1. století př. n. l. Používalo se v budovách lázeňských, reprezentativních i obytných. Kouřové plyny z topeniště byly kanálem vedeny do dutiny pod podlahou, vyvýšenou díky sloupům o 80 až 100 cm. Poté, co plyny dutinou propluly, byly vypuštěny do venkovního prostředí. Jiné prameny uvádí ještě dřívější použití v Persii sahající až 2000 let př. n. l.

Ukázka zbytků podlahového vytápění v historických lázních na Kypru. Zdroj: AdobeStock – Nigar

V dalších stoletích bylo toto řešení zapomenuto a budovy byly vytápěny nejrůznějšími druhy krbů, pecí nebo kamen. Až v 19. století bylo vynalezeno teplovodní vytápění ve spojení s otopnými tělesy – radiátory. A teprve ve druhé polovině 20. století se objevilo podlahové vytápění budov jako nová, energeticky úsporná technologie.

Jaké jsou druhy podlahového vytápění?

Ve vytápění budov se prakticky využívají dva druhy podlahového vytápění:

  • Teplovodní vytápění
  • Elektrické vytápění

Teplovodní podlahové vytápění

V podlaze je uloženo potrubí, ve kterém koluje otopná voda. Výhodou je především možnost využít libovolného zdroje tepla pro ohřev otopné vody. A samozřejmě i jeho záměnu během doby životnosti systému. Typickým příkladem může být použití elektrokotle v 90. letech minulého století. Ten byl po roce 2000 nahrazen plynovým kotlem a v současnosti pak tepelným čerpadlem v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou. A všem těmto zdrojům tepla podlahové vytápění vyhovuje. Samozřejmě za podmínky nezbytné regulace vstupní teploty otopné vody.

Ukázka instalace teplovodního vytápění v podlaze. Zdroj: UPONOR Česká republika

Oproti systému s elektrickým podlahovým vytápěním vyžaduje dostatečné místo ve skladbě podlahy, více sdělil Petr Polívka, jednatel firmy UPONOR za Českou republiku: „Naše systémy podlahového vytápění, určené pro bytovou výstavbu, zabírají celkovou výšku včetně potěru od 15 mm do 95 mm. V některých případech může dojít k navýšení celkové skladby oproti řešení bez podlahového vytápění.

Teplovodní podlahové vytápění je vhodné instalovat i v případě komplexní rekonstrukce, zvláště pokud významně snižujeme tepelnou ztrátu objektu. Zdroj: UPONOR Česká republika

Elektrické podlahové vytápění

V podlaze je uložen elektrický kabel, který se průchodem elektřiny zahřívá. Elektrické podlahové vytápění lze pořídit levněji, oproti teplovodnímu podlahovému vytápění. Jeho další výhodou je rychlá regulace výkonu a tím přesnější udržování požadované teploty v místnosti. V konečném důsledku to snižuje spotřebu energie na vytápění. Další výhodou je provozování topného systému prakticky bez údržby po celou dobu životnosti. Nevýhodou je samozřejmě to, že energií pro vytápění vždy musí být elektřina.

Elektrická topná rohož se často pokládá například do koupelen pod dlažbu přímo do lepidla. Má minimální nároky na tloušťku podlahy. Zdroj: AdobeStock – wabeno

Rozdíl v provozních nákladech na teplovodní a elektrické podlahové vytápění

Rozdíl v nákladech obou druhů podlahového vytápění ukazuje následující graf. Ukazuje jednotlivé složky ročních nákladů v reálných cenách paliv a energie (únor 2024) pro rodinný dům s tepelnou ztrátou 10 kW. Výpočet si můžete namodelovat pro váš případ ve výpočetním nástroji Porovnání nákladů na vytápění, teplou vodu a elektrickou energii – TZB-info. Zatímco pro elektrické podlahové vytápění platí hodnoty "elektřina přímotop", pro teplovodní podlahové vytápění lze zvolit kterýkoliv ze zbývajících čtyř paliv.

Zdroj: TZB-info.cz

Kdy je podlahové vytápění výhodné použít?

Podlahové vytápění je výhodné použít především v těchto případech:

  • pokud zdroj tepla je nízkoteplotní. Typickým nízkoteplotním zdrojem je tepelné čerpadlo. Ale může to být i jiný zdroj jako je plynový kotel nebo akumulační zásobník nabíjený kotlem na dřevo, popř. i v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou
  • další výhodné použití je ve velkoplošných místnostech jako jsou obchody, autosalony, sklady, kanceláře. Zde se dá dosáhnout výrazných úspor nákladů díky možnosti vytápět na nižší teplotu vzduchu. Použití podlahového vytápění zvyšuje pocitovou teplotu pro pohyb osob
  • pro prostory, kde chodíme bosou nohou, např. koupelny, bazény, sauny apod.

Kam se podlahové vytápění nehodí?

  • do místností s podlahovými krytinami s velkým tepelným odporem jako jsou korkové krytiny, silné koberce… V některých případech je i pro tyto krytiny podlahové vytápění použitelné se speciální konstrukcí
  • do místností s podlahovou plochou nadměrně zastavěnou nábytkem
  • do místností s vyšší tepelnou ztrátou, (stěny bez tepelné izolace, netěsná okna apod.)

Materiál podlahy má vliv na výkon vytápění

Vodivost použitého materiálu podlahy má zásadní vliv na výkon systému. „Nejvhodnější jsou keramické povrchy následované plastovými hmotami jako vinyl. Nejméně vhodné jsou koberce, dřevěné a korkové podlahy, které působí jako izolant. Není však vyloučeno dřevěnou podlahu použít, doporučuje se využít dřevo s certifikací pro pokládku na podlahové vytápění. Obvykle je u dřevěných podlah omezena maximální možná teplota výrobcem,“ dodává Petr Polívka z firmy UPONOR.

Vyšší investice, nižší provozní náklady

Souhrnně lze konstatovat, že podlahové vytápění má oproti vytápění otopnými tělesy výhodu v nižších provozních nákladech, ale nevýhodu ve vyšších investičních nákladech. Lze samozřejmě oba systémy kombinovat a také se této možnosti často v nových instalacích využívá. Typicky v koupelnách, kdy se podlahové vytápění kombinuje s otopným žebříkem s elektrickým topným tělesem.

O kombinaci podlahového vytápění a vytápění radiátory, problémech a výhodách této kombinace si řekneme v příštím článku. Pokud ho nechcete zmeškat, aktivujte si týdenní mailový zpravodaj, přehled článků z ESTAV.cz a nic vám neunikne.

Zdroj: ČVUT, TZB-info

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Zdroj: Adobestock – Vencav

Co je spotová cena? A jak zjistit spotové ceny energií? Přehledně a zdarma!

Elektřina i plyn jsou komodity, se kterými se obchoduje na trhu. Většina zákazníků využívá fixované ceny nasmlouvané dopředu. Roste ale skupina těch, kteří mají zájem o spotové ceny, hlavně u elektřiny. Spotová cena je aktuální cena na burze. Mění se každou chvíli. Jak se v tom vyznat?…

Úsporné domy, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, photosg

Nová zelená úsporám. Odborníci: změny jdou správným směrem. Záznam tiskové konference ministra Hladíka

Odborníci se shodují, že změny v programu Nová zelená úsporám (NZÚ) jsou krok správným směrem. Oceňují, že stát dál podporuje úspory energií i využívání obnovitelných zdrojů. Nové podmínky navíc usnadní lidem přístup k těmto řešením, například možností získat část peněz předem. Zástupci odvětví míní, že podpora od…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia fotowawa

Kde je nejdražší teplo v ČR: Obyvatelé Prahy si připlatí i tisíce korun ročně

Nejdražší teplo z centrálních tepláren mají obyvatelé Prahy, kteří si oproti lidem z jiných krajů ročně v průměru připlatí i tisíce korun navíc. Nejnižší průměrné ceny naopak mají v Pardubickém kraji. Domácností připojených na centrální vytápění přitom v posledních letech přibývá, na teplárny je totiž napojovaný…

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dmitry-naumov

Slovenským domácnostem hrozí prudké zdražení plynu, úřad slíbil opatření

Domácnostem na Slovensku hrozí v příštím roce po rozhodnutí místního energetického regulačního úřadu (ÚRSO) zdražení zemního plynu až o třetinu. Vyplývá to z dnešního oznámení šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka. Ministerstvo hospodářství v reakci slíbilo, že vláda ochrání domácnosti před nepřiměřeným zdražením energií.…

REKLAMA