Během dvou přednáškových dnů si diváci vyslechli celkem 19 prezentací a množství diskusí k nejvýznamnějším stavbám ze dřeva, které v posledním období vznikly. Výstava výběru nejlepších dřevostaveb současnosti však pokračuje. Spolu s unikátní dřevěnou instalací si ji na piazzettě Národního divadla můžete prohlédnout až do 22. května.
Devatenáctý ročník festivalu Salon dřevostaveb zahájil v pražském centru CAMP svou přednáškou designér Bjørn Kierulf, který pochází z Norska, ovšem od roku 1989 žije na Slovensku, kde se věnuje udržitelné architektuře ve studiu Createrra. V Praze hovořil především o pasivních domech využívajících přírodní stavební materiály.
Na něj navázala přednáška architektky Do Janne Vermeulen z nizozemské architektonické kanceláře Team V, kde pracují na široké škále projektů velkého měřítka, které spojuje udržitelnost. V poslední době je Team V známý díky inovativnímu hybridnímu obytnému domu HAUT v Amsterdamu, který patří k nejvyšším dřevěným budovám na světě. Pro český trh je HAUT dalším důkazem, že dřevo je materiál i pro výškové stavby, o čemž se přesvědčili i diváci v CAMPu.
Od inspirace ze zahraničí program zahajovacího večera plynule přešel k diskusi o situaci na českém trhu a ke dvěma bytovým domům, které nyní vznikají na území České republiky. Za bytový projekt Timber Praha, který developer UBM Development Czechia staví jako součást projektu Arcus City v pražských Stodůlkách, hovořil Tomáš Krejčí, ředitel projekčního oddělení, spolu s Pavlem Horákem, zakladatelem a ředitelem Salonu dřevostaveb (který je také společníkem v Prodesi/Domesi – atelieru a realizační firmě se zaměřením na dřevostavby). K diskusi přispěla Kristýna Zavrtálková, generální ředitelka developerské společnosti Linkcity Czech Republic, která nyní zahajuje realizaci projektu Nová Tesla v Pardubicích, v rámci něhož bude jeden bytový dům realizován technologií dřevostavby.
Následující den se Salon dřevostaveb přesunul na piazzettu Národního divadla, kde zástupci hlavních partnerů slavnostně přeřízli dřevěný zátaras a otevřeli tak instalaci spojenou s výstavou pro veřejnost. V přilehlých vnitřních prostorech Nové scény se mohli návštěvníci následně seznámit s moderními produkty a technologiemi dřevostaveb a vyslechnout si přednášky a diskuse 17 architektonických studií, které jsou součástí letošní Ročenky vydávané v rámci Salonu dřevostaveb. Jejím křtem, kterého se spolu s Pavlem Horákem ujala nizozemská architektka Do Janne Vermeulen, celý den vyvrcholil. Ročenka dřevěné architektury opět mapuje to nejlepší, co se v uplynulém období ze dřeva postavilo. Nechybí v ní ani zajímavé rozhovory a články k tématu. K dostání je na webu salondrevostaveb.cz.
Dvěma nabitými dny Salon dřevostaveb ´24 neskončil, nýbrž začal. Venkovní umělecká expozice s výstavou bude na piazzettě Národního divadla k vidění až do 22. května. Za jejím návrhem stojí trojice architektů z Prodesi/Domesi: Thu Ha Matoušková, Michael Šilar a Michal Kotlas, projektantem je Jan Švarc, statické části se ujal Zbyněk Šrůtek z Timber design. Hlavní inspirací byl motiv kruhu coby dokonalého geometrického tvaru. Posezení symbolizují polínka špalku, která po složení tvoří celek – kruhový půdorys. Krajinářského řešení – čili vytvoření českého lesa uprostřed města – se ujal atelier Partero.
Sdílet / hodnotit tento článek