Patří do něj organické zbytky z domácností a zahrad jako jsou zbytky vařených jídel, syrových surovin, papírové kapesníky, zvadlé květiny, posekaná tráva, listí nebo piliny, ze kterých je možné jednoduchým procesem vytvořit organické hnojivo – kompost. Stovky tisíc tun odpadu vhozeného ročně do popelnice by se tak mohly dostat do přírodního koloběhu v podobně kvalitního humusu.
Navíc, pokud se bioodpad rozkládá bez přístupu kyslíku, vzniká metan, který je základní složkou bioplynu a jeho spalováním je možné vyrábět elektrickou energii a teplo. I když domácností se zájmem o kompostování stále přibývá, ne všichni mají prostor, kde doma kompostovat. V zahraničí již funguje, stejně jako u jiných tříditelných surovin, pravidelný svoz bioodpadu přímo z domu na speciální skládky. Lidé třídí zbytky z kuchyně a posekanou trávu dobrovolně, nebo i pod hrozbou pokuty.
Dle novely zákona o odpadech ze září letošního roku mají od roku 2015 české obce povinnost zajistit sběrné nádoby nebo sběrná místa, jako jsou třeba komunitní kompostárny nebo bioplynové stanice, kam mohou obyvatelé bioodpad vyvážet. Podle evropských směrnic musí členské státy v letech 2013 až 2020 snížit ukládání biologicky rozložitelných odpadů na skládky o 50, respektive 75 procent oproti výchozímu stavu v roce 1995.
Podle informací z Ministerstva životního prostředí hrozí České republice při neplnění těchto závazků sankce od Evropské komise. Informace o tom, jak i vy můžete kompostovat doma a jak efektivně odpad z domácností zpracovávat, recyklovat a dále využívat, informuje pravidelně veletrh FOR WASTE & WATER, který se uskuteční v září 2015 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.
Více informací naleznete na forwaste.cz
Sdílet / hodnotit tento článek