Kompost lze k výrobě energie využít dvojím způsobem. Buď lze využívat teplo z kompostovacího procesu, nebo je možno spálit vyrobený kompost.
Druhá možnost není moc logická, protože kompost má z hlediska spalování nevýhodné vlastnosti. Především část využitelné energie spotřebují mikroorganismy, které se podílejí na procesu kompostování. Výsledný produkt má sice nižší vlhkost, než vstupní suroviny, ale ta je stále ještě poměrně vysoká, což snižuje množství využitelného tepla. Vhodnější by bylo kompost před spálením usušit. V tom případě je však logičtější sušit a následně spalovat přímo vstupní materiál. Jenže sušení je energeticky náročné. Kromě toho je spalování kompostu složitější a vzniká při něm více škodlivin, než například při spalování dřeva.
Myšlenka využít teplo vznikající při procesu kompostování není nijak nová. Dobře založený kompost se zahřívá na teplotu přes 60 °C, často dokonce i přes 70 °C, a na této úrovni zůstává řadu dní. Využít teplo, které bez užitku uniká do atmosféry, se tedy přímo nabízí. Otázka pouze je, jak teplo z kompostu odebrat.
Nejjednodušší řešení, které již řada nadšenců vyzkoušela, vyžaduje jen minimální náklady. Stačí vložit do kompostovací hromady hadici, kterou bude protékat topná voda. Vznikne tak jednoduchý výměník tepla. Nevýhodou tohoto řešení je, že tímto způsobem se kompostovací hromada ochlazuje a proces tvorby tepla se zpomaluje, nebo dokonce zastaví. Hlavní nevýhodou tohoto jednoduchého řešení však je malá energetická výtěžnost. Kdybychom stejné množství materiálu usušili a spálili, získáme až stokrát více tepla.
Další možnost je zachytávat vzduch, který prochází kompostovací hromadou. Tato varianta je mnohem náročnější na přípravu. Kompost je nutno umístit do uzavřené nádoby a nuceně jej provětrávat. Výhodou je, že teplo neuniká do okolí, ale odchází téměř výhradně s větracím vzduchem, který se tím ohřívá a zvlhčuje. Ochlazením výstupního vzduchu, při němž dojde i ke kondenzaci vlhkosti, lze z kompostu získat až polovinu tepla, které by vzniklo spálením usušeného vstupního materiálu. Výhodou je, že energeticky náročné sušení v tomto případě odpadá. Další výhodou je, že při nuceném provětrávání není nutno kompostovací hromadu překopávat, zvláště v případě, že kompostovací nádoba je tepelně izolovaná.
Sdílet / hodnotit tento článek