REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Využití kompostu pro vytápění domu

Kompostování je odedávna využíváno k „likvidaci“ zahradního odpadu a výrobě kvalitního hnojiva. Dal by se ale využít i energeticky? Jak tedy pomocí kompostu vytápět? Lze kompost spalovat? Myšlenka na využití tepla z kompostu není nijak nová, jen využití zůstává zatím netradiční.
Využití kompostu pro vytápění domu

Kompost lze k výrobě energie využít dvojím způsobem. Buď lze využívat teplo z kompostovacího procesu, nebo je možno spálit vyrobený kompost.

Druhá možnost není moc logická, protože kompost má z hlediska spalování nevýhodné vlastnosti. Především část využitelné energie spotřebují mikroorganismy, které se podílejí na procesu kompostování. Výsledný produkt má sice nižší vlhkost, než vstupní suroviny, ale ta je stále ještě poměrně vysoká, což snižuje množství využitelného tepla. Vhodnější by bylo kompost před spálením usušit. V tom případě je však logičtější sušit a následně spalovat přímo vstupní materiál. Jenže sušení je energeticky náročné. Kromě toho je spalování kompostu složitější a vzniká při něm více škodlivin, než například při spalování dřeva.

Myšlenka využít teplo vznikající při procesu kompostování není nijak nová. Dobře založený kompost se zahřívá na teplotu přes 60 °C, často dokonce i přes 70 °C, a na této úrovni zůstává řadu dní. Využít teplo, které bez užitku uniká do atmosféry, se tedy přímo nabízí. Otázka pouze je, jak teplo z kompostu odebrat.

Nejjednodušší řešení, které již řada nadšenců vyzkoušela, vyžaduje jen minimální náklady. Stačí vložit do kompostovací hromady hadici, kterou bude protékat topná voda. Vznikne tak jednoduchý výměník tepla. Nevýhodou tohoto řešení je, že tímto způsobem se kompostovací hromada ochlazuje a proces tvorby tepla se zpomaluje, nebo dokonce zastaví. Hlavní nevýhodou tohoto jednoduchého řešení však je malá energetická výtěžnost. Kdybychom stejné množství materiálu usušili a spálili, získáme až stokrát více tepla.

Další možnost je zachytávat vzduch, který prochází kompostovací hromadou. Tato varianta je mnohem náročnější na přípravu. Kompost je nutno umístit do uzavřené nádoby a nuceně jej provětrávat. Výhodou je, že teplo neuniká do okolí, ale odchází téměř výhradně s větracím vzduchem, který se tím ohřívá a zvlhčuje. Ochlazením výstupního vzduchu, při němž dojde i ke kondenzaci vlhkosti, lze z kompostu získat až polovinu tepla, které by vzniklo spálením usušeného vstupního materiálu. Výhodou je, že energeticky náročné sušení v tomto případě odpadá. Další výhodou je, že při nuceném provětrávání není nutno kompostovací hromadu překopávat, zvláště v případě, že kompostovací nádoba je tepelně izolovaná.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Datové uložiště může pomoci s vytápěním domu

Datové uložiště může pomoci s vytápěním domu

Velmi netradiční zdroj pro vytápění obytných budov a kancelářských prostor nabízí německá firma Cloud&Heat Technologies GmbH, která nabízí zdarma odpadní teplo z provozu svých serverů, na nichž provozuje cloudové služby.

Vytápět dům lze dřevním odpadem ze zahrady

Vytápět dům lze dřevním odpadem ze zahrady

Při ošetřování ovocných stromů v sadech zůstává velké množství drobných větví. Pro většinu zahradníků se jedná o obtížný odpad, který je proto obvykle bez užitku spálen. V lepším případě je tento materiál podrcen a zkompostován. Když už jsou však větve podrceny, je možno je namísto kompostování usušit a použít v zimě…

Zajímá Vás, jak doma efektivně kompostovat? Navštivte veletrh FOR WASTE & WATER

Zajímá Vás, jak doma efektivně kompostovat? Navštivte veletrh FOR WASTE & WATER

Každý Čech ročně vyhodí v průměru 307 kilogramů odpadků. Toto číslo je rok od roku vyšší. Většina obyvatel poctivě třídí plasty, papír a sklo. Jeden jediný odpadkový koš nahradilo v posledních letech ve většině domácností několik nádob na třídění odpadu. Necelá polovina (40 procent) toho, co ročně skončí v…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA