Szőreg, jedno z nejstarších sídel maďarského Banátu, by rádo vyprávělo příběhy o tom, že jeho vznik dlouze předcházel dnes mnohem památnějšího Szegedu, jehož je dnes součástí. Jistě by chtělo zmínit, že se tu usadili první Avaři, že tu fungovalo jedno z prvních opatství uherských zemí. A že prošlo těžkým rozvratem po nájezdech Kumánů, nebo že se tu odehrála jedna z posledních a rozhodujících bitev války za maďarskou nezávislost.
Nic z toho ale návštěvníkům Szőreg nevypráví. Sídlo prošlo řadou nešetrných stavebních přístaveb, rozšíření a podivných řešení, čímž pozbylo svůj mile historizující charakter a stalo se poměrně nezajímavým. Je to škoda, což potvrzují i architekti ze studia Théque Atelier, kteří se sem vydali za projektem realizace rodinného domu.
Trefně přitom poznamenávají, že sídlo spíše svou architekturou připomíná ztělesnění pohádky O Červené karkulce, protože domy v sousedství tu mají prapodivný zvyk stavět se k tmavému lesu s co nejmenšími okny, což jejich interiér činí snad ještě temnější a nevlídnější.
S tím, jak dnes Szőreg vypadá, nic nesvedou. Ale mohli se alespoň trochu zasadit o to, aby alespoň ten dům, který budou navrhovat, dodal místu trochu víc nápadu a energie. Přispěl k oživení „venkovského“ pojetí, které může být moderní, slušivé a nerušivé. A tedy, světlé zevnitř, aby se v něm dobře žilo. Proč vlastně? Protože příklady táhnou a dobrá praxe je nakažlivá. Jedna povedená realizace může nastartovat vlnu pozitivních změn.
Na jejichž konci třeba bude celý Szőreg mnohem hezčím sídlem. Jehož historii budou chtít lidé naslouchat, a ne jen tudy projíždět. Laviny velkých změn ale spouští malé kamínky, a právě takovým je i jimi navržený Frame House.
Dům zasazený do rámu
Žádná divočina, jen trochu jinak – nápaditěji – řešené bydlení. Dům atypického plánu, pohotově reagující na výzvy terénu. Parcela totiž stojí na svahu sprašového kopce. A stavba reaguje také na blízkost onoho lesa (který je přírodní rezervací), k němuž se ale neobrací polo-slepými okny, ale plnocenným výhledem. Tím, že si les pouští blíže k tělu, rozbíjí kontext okolních domů s předsunutými střechami, a stává se už na pohled přitažlivějším obydlím. Kterému nic na kráse neubírá neutrálně šedavá fasáda.
Úvodní zmínky o bohaté minulosti Szőreg nebyly liché. Celý stavební proces tu byl započat, tedy spíše pozdržen, šestiměsíčním archeologickým průzkumem. Skutečnými vykopávkami, které odkryly řadu avarských pozůstalostí a dobové keramiky. Naštěstí tu po průzkumu mohla stavba pokračovat dál, už pohotovějším tempem.
Stavba, mírně ve spádu vyvýšená nad terén (čímž vyrovnává sklon svahu) je nápadná podivným rámem, který ji fakticky vymezuje v prostoru. Dvě sedlové střechy sedí uvnitř tohoto rámu, a on jím vystavuje meze i profilu propojující terasy. Obklopuje a organizuje dva hlavní bloky se štítovými stěnami – ty jsou typickým odkazem na „městský“ charakter – a současně vyznačuje dvě atria. Jendo před vstupní/příjezdovou části, a druhé intimnější, se sluneční terasou. A samozřejmě, rám propůjčuje i název celému projektu.
Až bude zeleně více
Veranda byla navržena v modulárním systému, který formoval i zbytek domu a jeho hmotu, čímž stavba získala proporčně vyvážený rytmus. Dva navazující objekty domu se dělí na část s pokoji, a společné obytné prostory. Řazení ložnic za sebou podél dlouhé spojovací chodby je poněkud zvláštním řešením, ale hraje plně v prospěch obyvatelů. Už proto, že společenská část může být více otevřená do svého okolí, a posilovat tak spojení s přírodou.
Všechny pokoje a interiér mají přímé spojení s přírodou prostřednictvím okolní verandy. Přes příjezdovou zahradu je uprostřed domu vstup do servisní zóny, která rozděluje dům na dvě části. Ono poodsunutí mezi dvěma vnitřně propojenými objekty/objemy nabízí prostor pro kreativní řešení průhledů a vnitřní komunikace. A protože zdejší obyvatelé milují přírodu, chtěli svou velkou, leč úzkou parcelu využívat také k zahradničení a pěstování.
I v tom pomohl rám a konzolová veranda vznášející se nad svažitým terénem, která umožňuje vnější vegetaci fakticky prorůstat pod domem. Prosklené plochy v rozích pak slouží jako zimní zahrada, která září smaragdovou zelení z šedivé fasády i v pochmurné zimě.
Nápaditým stavebním řešením pak rodinný dům o výměře 140 metrů čtverečních užitné plochy vyniká nejen na svém pozemku, ale i v kontextu okolní zástavby. A dává svým pojetím příklad. Dá se odtušit, že okolní domy, které už nějakou generaci pamatují, budou v dohledné době podstupovat kompletní rekonstrukci. A třeba se jejich majitelé inspirují též. Kdo ví, Szőreg by se i jedním malým projektem rodinného domu mohl časem proměnit. Na místo, kde se dobře žije, hezky vypadá a kde lidé budou chtít naslouchat příběhům o velkolepé historii.
Údaje o projektu
Název projektu: | Frame House |
Typ projektu: | novostavba rodinného domu |
Architektonické studio: | Théque Atelier |
Lokalizace: | Szőreg, Szeged, Maďarsko |
Vedoucí architekt: | Gergely Álmos |
Návrh interiéru: | Gergely Álmos, Ágnes Bubla |
Hlavní dodavatel stavby: | László Szőnyi |
Klient: | soukromá osoba |
Rok dokončení (finalizace): | 2024 |
Užitná plocha: | 140 m2 |
Sdílet / hodnotit tento článek