REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům jako pro faraóna. Místo farmářského domku si postavil pyramidu

Využít důvěrně známé typologie a rozvést ji v hodně neočekávaném formátu? Přesně o to se pokusili v ateliéru House of Architects, když rozpracovali úsporných farmářských domů z přelomu století. Ve svém projektu ovšem užitá měřítka poněkud přeexponovali.
Foto: Jordi Huisman

Říkalo se jim stolp. A v Nizozemsku nejspíš na počátku 20. století nežil nikdo, kdo by nevěděl, co to znamená. Ten termín totiž vypovídal cosi nejen o bydlení a architektuře, ale též o sociálním zařazení obyvatele. Domek s velmi nápadně vyzvednutou stanovou střechou, stolp, byl totiž téměř univerzálně zázemím pro malé farmářské rodiny. Nikoliv tedy velké sedlácké rodiny, žijící na farmách. Ale zkrátka jen ty malé zemědělce, které živila půda a pár hospodářských zvířat.

Být farmářem, to v Nizozemsku byla a nejspíš dosud je úctyhodná profese. Ovšem dělat tu profesi ze stolpu, to už byla trochu nižší sorta. Předpokládalo to, viděno dnešními měřítky, život rodiny na velmi malém prostoru, sdílení společných místností. S tím, že jídelna byla kuchyní a večer často i ložnicí. Seno pod střechou, mlat a spíž hned za kuchyní, často bez dveří. Nedostatek vnitřního úložného prostoru tu kompenzovaly boxové postele, absenci kvalitního vytápění vynahrazovaly v zimě ovce a kozy.

Foto: Jordi Huisman

Bydlet ve stolpu znamenalo to „vstávat se slepicemi“, a to doslova, protože i drůbež byla zpravidla naskládána pod přesah střechy. A znamenalo to též i to, že se chodilo na suchý záchod, který byl vystrčený ze zastřešeného objemu někam dál, do pole. Farmář – sedlák byl pán. Zemědělec ze stolpu jím příliš nebyl. Nebylo to vyloženě bydlení chudiny, z hlediska samozásobení si obyvatelé takového domu nestáli špatně, ale nebylo to zkrátka moc na výši.

Stanové střechy stolpů, vykukující zpoza tuunwoal, zdí vyskládaných z travních drnů, nicméně ke krajině neodlučně patřily. Kdysi. Dnes už je ovšem minulost, na níž se kvůli přiznaným nedostatkům komfortu nevzpomíná rádo. Proto je přinejmenším překvapením, že tento model – pochopitelně že v silně modifikované podobě – připomíná Farma na hrázi.

Foto: Jordi Huisman

Přetaktovaný návrh

Z projektu je patrné a nezpochybnitelné, že architekti ze studia House of Architects „stavěli“ stolp.

Tvar je vyloženě autentický. Ale protože měli k dispozici moderní materiály a prostředky, mohli si dovolit celou Farmu na hrázi uchopit trochu jinak. Vlastně hodně jinak. Jako projekt, za který by se obyvatelé vážně stydět před nikým nemuseli. Bydlení o celkové užitné ploše 474 metrů čtverečních se totiž skutečně nedá považovat za omezené nebo skromné.

Foto: Jordi Huisman

Farma na hrázi vyrostla v Zeedijku (v Severním Holandsku), a usazena je na okraji velkého poldru. Jak název napovídá, stojí na hrázi, před sebou má člověkem ovlivněnou přírodu a za sebou kulturní krajinu, s řadovou městskou zástavbu. A rozhodně vyniká. Její střešní krytina, oranžovohnědé tašky, září do okolí. Prý se to časem ztratí a jejich jas přejde do tmavších tónů. Dominovat ale bude stále, protože tahle trojpodlažní struktura je v podstatě modifikovanou pyramidou.  Je k nepřehlédnutí.

Jen pozor, z minulosti si stavba bere typologii, nikoliv však další charakteristiky. Od klasického stolpu se liší například tím, že střecha je místy prosklená. Má to své funkční důvody. Liší se také protaženými/vytaženými rysy, deformací úhlů a směřováním výhledů k vodní hladině. Vůči okolní zástavbě je převážně slepá. V zadní části je střecha vyříznuta a protažena přes terasu.

Foto: Jordi Huisman

To aby maximalizovala prostor venkovního bydlení v ne zrovna ideálním holandském klimatu.

Vpředu a vzadu jsou umístěny dva objemy, opláštěné vertikálními tenkými černými dřevěnými lamelami, které jakoby „nesou“ střechu. Zajišťují soukromí v částech domu, kde by šlo vidět na domy v okolí. Místo toho je mezi těmito objemy umístěno sklo, které směruje pohled horizontálně, na krajinu poldru.

Organizace interiéru je poměrně komplikovaná. V přízemí se nachází společenské a sdílené místnosti, kuchyně, obývací pokoje a jídelna. A také hlavní ložnice. Upořádání je téměř párové, symetrické. V dalším podlaží se nachází mix pokojů, technického zázemí, koupelen, pracoven, knihovny. A na samém vrcholu pak stojí další ložnice.

Foto: Jordi Huisman

Údaje o projektu

Název projektu: Farm at the Dike
Typ projektu: holandská farma Stolp s výraznou typickou střechou
Architektonické studio: HOUSE OF ARCHITECTS
Lokalizace: Edam, Nizozemsko
Vedoucí architekt: Geurt Holdijk
Projektový tým: Guus Peters, Niene Laan
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2023
Užitná plocha: 474 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA