REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Problémy s kondenzací a plísněmi více o tématu

Máme doma plíseň - co s tím?

Rosí se vám okna, máte plíseň za skříněmi a v rozích místnosti, nevíte co s tím jelikož na drahé zateplení nemáte prostředky či zrovna není stavební sezóna? Určitě se nenechte obalamutit slovy, že „je to normální, to má dnes každý druhý“. I kdyby to byla pravda nemění to nic na faktu, že ve svém bytě riskujete zdraví. Přinášíme rady na dlouhodobé řešení i provizorní zmírnění nepříjemné situace.
Máme doma plíseň - co s tím?

Správný technický stav je jediné dlouhodobé řešení

Jak se plísním způsobených vlhkostí dlouhodobě bránit? Pravda zní krutě, ale skutečně trvale zabránit šíření a opětovnému vzniku kondenzace a plísní lze jen správným technickým stavem stavby. Obecně bude potřeba zateplit, přerušit tepelné mosty, zvolit vhodný systém větrání. To jsou nákladná opatření. Pokud nemovitost teprve kupujete, mohou vám pomoci odborní inspektoři, kteří potenciální problémy odhalí a při vyjednávání s prodávajícím mohou snížit cenu kupované nemovitosti. Vám potom zbude více peněz na opravu pokud nemovitost i přesto koupíte. Takové firmy pomohou i s odhalením pravé příčiny problému a vyprojektují vhodná opatření.

Kamenem úrazu mimo správné zateplení a správnou montáž oken bývá i výměna vzduchu v těsných domech a bytech. Větracích systémů, které umí větrat úsporně je celá řada - ten nejdokonalejší, centrální rekuperační jednotka s rozvody vzduchu je i nejvíce nákladný. Existují i levnější řešení, možná méně účinná, nicméně v rekonstrukcích často potřebná. Na trhu jsou malé rekuperační jednotky pro jednotlivé místnosti. Výrobci oken nabízejí řešení zateplených ventilačních štěrbin v rámech apod.

Pokud se rozhodnete chyby napravit, nevyhazujete tak peníze z okna, ale zvýšujete tím cenu své nemovitosti, takže se to vyplatí. Navíc investujete do svého zdraví. K tomu, aby investice byly skutečně efektivní je nutné zajistit příčinu chyb odborným posudkem a správně vyprojektovat nápravná opatření.

„Známý český spisovatel Karel Klostermann popisuje ve svých knihách o osudem těžce zkoušených obyvatel Šumavy z 2. pol. 19. stol., zdravotní potíže některých svých postav připsané nedostatečnému větrání jejich obydlí. Fenomén nevětraných budov tedy není novinkou moderní doby, existuje již od dob, kdy lidé žijí v domech, které nás lépe chrání před nepřízní okolních vlivů. Oproti minulosti je však problém díky moderním, a také těsnějším stavebním prvkům mnohem intenzivnější. Na druhou stranu se dnes o něm může dozvědět více lidí a nemá váhu pouze babských klepů, ale je předmětem vědeckého zkoumání. Větrat se vždy muselo a musí i dnes.“
Ing. Petr Vlasák, IKA BUILDOG

Jak doma provizorně omezit vznik plísní v zimě

Tvoří se vám plísně, s tím musíte něco dělat. Možná ale nemáte finance nebo možnosti (z důvodů například neochoty společenství vlastníků), možná se chystáte špatný technický stav napravit v létě a zateplit a instalovat řízené větrání, co ale dělat do té doby?

Správně větrat

Větrat se musí správně. Nemá smysl mít celé dny a noci otevřenou ventilačku nebo tzv. mikroventilaci, tím zbytečně a neustále ochlazujeme interiér, prochládá nám ještě více ostění okna a to pak je náchylnější k plísním. Větrat je nejlepší se ztlumeným topením několikrát denně (interval větrání závisí na užívání interiéru) otevřením všech oken i dveří na cca 5 minut, aby se vyměnil vzduch, ale nezačaly se ochlazovat povrchy, které naakumulovaly teplo. Po zavření oken opět přitopit - vzduch se rychle ohřeje.

Větrat se doporučuje i mimo tyto intervaly například po vaření, koupání - opět nenechávat v koupelně dlouho otevřené okno, ale větrat místnost příčně oknem i dveřmi zároveň. Při krátkodobě zapnuté digestoři můžete otevřít mikroventilaci či ventilačku okna, aby digestoř měla kudy nasávat vzduch.

Správně topit

Správné naprojektování a seřízení otopné soustavy odborníkem je samozřejmostí pro její účinný a úsporný provoz. Nastavení termostatu je už na vás jako uživateli, proto je dobré znát zásadu tlumeného topení. Spočívá v tom, že když odcházíte, topení zcela nevypínáte, ale jen tlumíte o 3-5 °C. Po návratu jej opět nastavíte na pokojovou teplotu. Tím zabráníte prochládání konstrukcí. Když vypnete topení zcela, tak stěny (třeba po celém víkendu, kdy jste odjeli na hory) mohou být značně prochladlé a než se opět nahřejí, mohou se rosit, navíc jejich nahřátí stojí spoustu energie.

Odstavit skříně od obvodových stěn

Skříně, poličky, komody přisazené či pověšené u obvodových stěn, zamezují cirkulaci vzduchu a ohřívání stěny. Ideální místo pro vznik plísní. Odstavte alespoň o 15 cm skříně od stěny, zavěšené skříňky sundejte, vestavěné skříně vykliďte a nechávejte otevřené.

Omezit tvorbu vlhkosti

Při vaření používejte pokličky a odsavač par. Omezit můžete i počet květin - pokud si vytvoříte z obývacího pokoje botanickou zahradu musíte počítat s důsledky. Omezte odpařování vlhkosti v koupelně: důsledně vytírejte po použití sprchový kout i celou koupelnu. Dalším velkým zdrojem vlhkosti je sušení prádla. Prádlo je dobré sušit v dobře větratelné a teplé místnosti, kde není žádný jiný velký zdroj vlhkosti. Koupelna není příliš vhodná - často v bytech nemá okno, je to nejvlhčí místnost. Když už sušíte prádlo v koupelně, nechávejte otevřené dveře a zvyšte v ní teplotu. Prádlo ždímejte na nejvyšší otáčky pračky.

Hubit plísně chemicky - neutírat

Pokud hubíte plísně například na oknech či v rozích místnosti, dělejte to příslušnými chemickými prostředky určenými k postřiku. Prostředek nechte působit. Nikdy neutírejte plesnivá místa nasucho - dojde k rozprášení výtrusů do vzduchu a jejich zanešení na jiná místa!

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Problémy s kondenzací a plísněmi

  1. Základy fyziky vlhkého vzduchu přehledně a srozumitelně
  2. Vlhkost a plísně na oknech a v jejich blízkosti
  3. Plesnivé stěny a kouty místností - kde je příčina?
  4. Tepelně technické problémy podkroví
  5. Máme doma plíseň - co s tím?
  6. Měření termokamerou není jen pořízení barevné fotografie
  7. Jaké druhy plísní vás doma ohrožují. Jaký je rozdíl mezi černou, bílou či zelenou plísní

Mohlo by vás zajímat

Jak předcházet vzniku alergií v našich domovech

Jak předcházet vzniku alergií v našich domovech

Metodu, kterou bychom spolehlivě zamezili rozvoji alergií, neznáme. Žádné z opatření nezaručí, že nebudete mít vy nebo vaše děti alergii. Můžeme však učinit opatření, abychom riziko vzniku alergií předcházeli. Co dělat nebo naopak nedělat ve svých domovech?

Aktivní domy, zdravé bydlení a iontové mikroklima

Aktivní domy, zdravé bydlení a iontové mikroklima

V domech, bytech či kancelářích trávíme podle průzkumů až 85 % času a je nesporné, že kvalita vnitřního prostředí ovlivňuje naši duševní pohodu a má velký vliv na naše celkové zdraví.

Jak vyprovodit plísně provždy z domu

Jak vyprovodit plísně provždy z domu

Nepříjemný zápach, načernalá a navlhlá zeď - tak to vypadá, když k vám domů zavítá plíseň. Neměli bychom ji vůbec podceňovat, jelikož boj s plísní bývá obvykle vleklý a mnohdy se může zdát i nekonečný. Tento nešvar nejenže hyzdí náš domov a často i zapáchá, ale především je zdraví nebezpečný. Na nic nečekejte a co…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

REKLAMA

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA