Ještě než začnete vybírat výměník…
Výměník je jen jeden z faktorů, které musíte zvážit, než si pořídíte rekuperaci. Účinná rekuperace vyřeší řadu vašich problémů – zbaví vás vlhkosti, umožní vám větrat bez tepelných ztrát a vytvoří u vás doma zdravé prostředí bez CO2. Důležité je ale to slůvko „účinná“. Na trhu totiž existuje spousta rekuperačních jednotek, které nepracují tak, jak by měly.
Co s tím? Žádný strach. Máme pro vás přehledný návod, jak se zorientovat v široké nabídce a vybrat tu nejlepší rekuperaci do svého bydlení.
Jakmile budete mít jasno, zaměřte se právě na volbu vhodného výměníku tepla.
Rekuperace a výměník tepla – co to vlastně je?
Rekuperace je proces výměny vzduchu, při kterém se studený vzduch ohřívá o teplý. Tento proces probíhá v rekuperační jednotce. Rekuperační jednotka přivádí do vašeho bytu čerstvý vzduch zvenčí, který se cestou ohřeje o teplý vydýchaný vzduch (ten naopak odchází skrz jednotku ven). Díky tomu můžete větrat bez ztrát tepla – dýcháte čerstvý vzduch, ale teplo neutíká ven.
Výměník tepla je zařízení uvnitř rekuperační jednotky. A právě v něm se příchozí studený vzduch ohřívá o teplý. Tyto dva vzduchy se ale nikdy nepotkají, pouze si předají teplo skrz membránu.
Proč je plastový výměník lepší než měděný?
Je to tak, velké odhalení je tady. Možná vás to překvapí, ale plast je skutečně vhodnější pro přenost tepla než měď – alespoň tedy v případě, že mluvíme o rekuperačních jednotkách.
Jistě, měď patří mezi materiály s nejvyšší tepelnou vodivostí (až 385 W/mK). Jenže v některých specifických aplikacích – například právě při rekuperaci tepla – má plast oproti mědi výhodu. Hlavním důvodem je jejich odlišná funkce v těchto systémech.
1. Plast neakumuluje teplo do sebe, takže ho přenese efektivněji
Plast s tepelnou vodivostí 0,2–0,4 W/mK neakumuluje teplo tak intenzivně jako měď. Tento nízký sklon k akumulaci znamená, že teplo proudí přímo mezi médii (například odváděným a přiváděným vzduchem) bez zbytečných tepelných ztrát v samotném tělese výměníku. Plast zde tedy působí jako izolační kanál, který efektivněji směruje energii tam, kam je třeba.
2. Minimalizace ztrát a lepší regulace tepla
Měď jako materiál s vysokou tepelnou kapacitou může teplo akumulovat, což znamená, že část energie zůstává „uvězněná“ v jejím tělese a nepřenese se mezi dvěma proudícími vzduchy. Plast toto riziko minimalizuje díky své nízké tepelné vodivosti a rychlejší stabilizaci teplot mezi vzduchy. Výsledkem je nižší ztrátovost v dynamických podmínkách, například při proměnlivých teplotách vzduchu.
3. Odolnost vůči vlhkosti a kondenzaci
Plastové materiály často lépe odolávají vlhkosti a kondenzaci, které jsou běžné v rekuperačních systémech. V kombinaci s jejich izolačními vlastnostmi to zaručuje dlouhodobou efektivitu výměny tepla, aniž by došlo ke korozi nebo degradaci materiálu.
4. Nízké náklady a flexibilita
Výroba plastových výměníků je levnější a flexibilnější. Díky jejich lehkosti a přizpůsobivosti tvaru je možné vytvořit komplikovanější struktury výměníků, které maximalizují plochu pro přenos tepla, a tím kompenzovat nižší tepelnou vodivost.
Plast jednoznačně vyhrává nad mědí i keramikou
V aplikacích, jako jsou rekuperační systémy, kde je klíčové předávání tepla mezi dvěma proudícími vzduchy bez zbytečných ztrát způsobených akumulací, má plast výhodu. Nízká tepelná vodivost zde není nevýhodou, ale spíše požadovanou vlastností, která zajišťuje efektivnější řízený přenos energie.
Pro technická zařízení, kde je třeba rychlý a přímý tepelný přenos bez energetických ztrát do konstrukce výměníku, je plast ekonomičtější a funkčně výhodnější volbou. Účinnost keramických a měděných výměníků z daleka dosahuje 80 %, a proto je většina těchto jednotek osazena předehřevem.
Jednotky Recuair žádný předehřev nepotřebují
Naše jednotky rekuperují bez předehřevu až do mínusových teplot. Dosahují účinnosti zpětného zisku tepla až 88–94 %. Pro představu, větrání oknem má účinnost 0 %, jelikož se žádné teplo nevrací.
Napište si o konzultaci a my vám zdarma a nezávazně poradíme, jaké rekuperační řešení je vhodné pro váš konkrétní dům či byt.
Sdílet / hodnotit tento článek