Co je to vlastně rekuperace a jak funguje
Rekuperace je proces výměny vzduchu, při kterém se studený vzduch ohřívá o teplý. Tento proces probíhá v rekuperační jednotce. Rekuperační jednotka přivádí do vašeho bytu čerstvý vzduch zvenčí, který se cestou ohřeje o teplý vydýchaný vzduch (ten naopak odchází skrz jednotku ven).
Tento systém vám umožní větrat bez tepelných ztrát – budete doma dýchat čerstvý vzduch, aniž byste museli mít otevřené okno, zbavíte se vlhkosti a plísní a zároveň ušetříte za vytápění.
Centrální VS decentrální rekuperace
Existují 2 základní typy rekuperace: centrální a decentrální. Centrální rekuperace vyžaduje složitý systém potrubí, je proto ideální do novostaveb, a to zejména do velkých budov. Je výhodná v tom, že větrá celý objekt naráz. Pro běžné uživatele je ale praktičtější decentrální rekuperace – ta větrá pouze místnost, ve které se nachází, je však o mnoho levnější a můžete ji během pár hodin pohodlně instalovat i do hotové stavby.
V tomto návodu se zaměříme právě na decentrální rekuperační jednotky.
Jak vybrat decentrální rekuperaci
Existuje několik typů decentrálních jednotek a každý typ pracuje trochu jinak. Jednotky mají odlišné principy fungování, efektivitu i vlastnosti. Pojďme se podívat na hlavní rozdíly mezi těmito typy. Poradíme vám, na co se zaměřit a jak vybrat ten správný do vaší konkrétní budovy.
1) Jednosměrné VS rovnotlaké jednotky
Jednosměrné jednotky (nebo také střídavé či reverzní)
Tento typ pracuje ve dvou fázích. Nejprve odvede teplý vzduch ven a teplo uloží do výměníku. Pak přivede dovnitř čerstvý venkovní vzduch, který se ohřeje při průchodu výměníkem.
Tento cyklus se opakuje přibližně každých 60–70 sekund. Mezi jednotlivými cykly dochází ke krátkému přerušení ventilace. To může lehce snížit váš komfort kvůli drobným výkyvům teploty nebo vlhkosti.
Aby jednosměrné rekuperační jednotky pracovaly správně, je ideální do místnosti nainstalovat dvě jednotky a zajistit tak cirkulaci vzduchu.
Rovnotlaké jednotky (nebo také kontinuální)
Tyto jednotky mají oddělené přívodní a odvodní kanály, což znamená, že vzduch může plynule cirkulovat oběma směry najednou. Systém zajišťuje stálý tok vzduchu a je energeticky efektivnější. Je pro vás ideální, pokud si přejete soustavnou výměnu vzduchu bez jakýchkoli přerušení a chcete menší tepelné ztráty. Do jedné běžné místnosti vám postačí jedna jednotka.
2) Výměník tepla VS akumulační výměník
Každá rekuperační jednotka obsahuje výměník, ve kterém se studený vzduch ohřívá o teplý. Existují 2 základní typy výměníků.
Akumulační výměník
Akumulační výměníky jsou vyrobeny z materiálů, které absorbují teplo – nejčastěji z keramiky. Teplo odváděného vzduchu se v tomto materiálu akumuluje. O toto teplo se následně ohřeje čerstvý vzduch, který přichází dovnitř. Akumulační jádro obvykle není příliš účinné, je však levnější.
Výměník tepla (např. protiproudý, jinak také křížový)
Tento typ výměníku je nejefektivnější. Zajišťuje, že teplo z odváděného vzduchu přejde na přiváděný vzduch bez přímého kontaktu skrz tenkou plastovou membránu. Vzduchy se zkrátka nikdy nepotkají, pouze si předají teplo.
Výhodou výměníku tepla je vyšší účinnost rekuperace (až 90 %) a nižší ztráty tepla. Pro představu, účinnost větrání oknem je 0 %, protože se nic nerekuperuje – teplo zkrátka uteče oknem a nevrátí se.
3) Senzorické a automatizované funkce
Moderní decentrální jednotky mají různé funkce, které zvýší váš komfort ještě o další stupeň. Liší se v ovládání i v automatizaci. Před nákupem si proto ujasněte, která funkce je pro vás důležitá. Pak si ověřte, zda vaše zvolená jednotka touto funkcí disponuje.
Základní jednotky
Pracují nepřetržitě ve zvoleném režimu a obvykle nemají pokročilé funkce. Jedná se o rekuperace bez složitého ovládání, které disponují maximálně čidlem na vlhkost. Většinou jde o hydrostatické ventilátory, které nesledují hodnotu CO2 a přidávají na výkonu pouze dle hladiny vlhkosti.
Pokročilé jednotky s čidly
Některé modely jsou vybaveny čidly na CO2, vlhkost a dokonce i teplotu. Díky tomu umí automaticky přizpůsobit intenzitu větrání podle aktuální kvality („vydýchanosti”) vzduchu. Jednotky s čidly jsou pro vás ideální v případě, že se u vás kvalita vzduchu často mění (např. pokud máte větší rodinu nebo chcete rekuperaci umístit do kuchyně).
Jednotky s chytrou aplikací
Existují také jednotky, které lze připojit k chytré domácnosti nebo ovládat přes aplikaci v telefonu. To umožňuje flexibilnější nastavení a sledování kvality vzduchu v reálném čase. Klidně i na dálku.
4) Hlučnost a hluková izolace
Kvalitní decentrální rekuperace by měla mít hlučnost v rozmezí 25–35 dB, což odpovídá hladině zvuku vhodné pro interiéry. Pro představu, šepot nebo šustění listí mají zhruba 30 dB.
Důležitá ale není jen hlasitost samotné jednotky, nýbrž také její izolace vůči venkovnímu hluku. Vybírejte modely s dobrou izolací, zejména pokud chcete jednotku instalovat např. do ložnice.
5) Filtry nečistot
Když větráte, přirozeně nechcete do bytu pouštět nečistoty zvenčí. Obzvlášť pyl nebo prach, pokud trpíte alergií. Dejte si proto pozor, abyste zvolili rekuperaci s kvalitními filtry třídy M5 nebo AC.
Oba tyto filtry zachytí i mikroskopické částečky nečistot, přičemž AC filtry dokonce zachytí i zápach a plyn. Takže nebudete muset čichat zplodiny z ulice nebo kouř ze sousedovy cigarety.
Rekuperace Recuair: Efektivní a cenově dostupná volba
Rekuperace Recuair DC40 v porovnání s ostatními není drahá, přesto nabízí veškeré moderní technologie pro váš maximální komfort.
- Je rovnotlaká – má v sobě dva ventilátory, takže vám stačí jedna jednotka do místnosti.
- Obsahuje nejúčinnější výměník na trhu – křížový výměník tepla.
- Pracuje s účinností 88–94 % – ušetříte tisíce korun ročně za vytápění.
- Filtry M5 a AC jsou standardem – nedostane se k vám ani zrnko nečistot.
- Má hlučnost 28 dB při maximálním výkonu – ani nepoznáte, že běží.
- Disponuje všemi čidly – CO2, teplota i vlhkost.
- Můžete ji ovládat přes aplikaci nebo vzdáleně přes cloud.
- Instalace je extrémně rychlá a čistá – pouze 2–4 hodiny vč. úklidu.
- Montáž probíhá zevnitř – jednotku vám nainstalujeme klidně v paneláku ve 13. patře.
Napište si o nezávaznou konzultaci zdarma
Zajímá vás, zda se Recuair hodí i do vašeho bydlení a s čím vším vám pomůže? Napište nám, rádi si s vámi popovídáme o vašich možnostech. Jen tak, nezávazně.
Sdílet / hodnotit tento článek