Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak se dnes povolují stavby? Výklad legislativy není jednoznačný, vše závisí na úředníkovi. Zkušenosti z praxe

Nový stavební zákon je od 1. 7. 2024 realitou. Digitalizace byla jeho podmínkou, ale nedopadla dle představ. Jak v současném systému funguje povolovací proces? Redakce ESTAV.cz se zeptala architekta, projektantky a stavebního advokáta na jejich aktuální praxi.
Ilustrační obrázek, zdroj: tsach – Fotolia
Ilustrační obrázek, zdroj: tsach – Fotolia

Odborníci odpovídají na dotaz redakce. Jaká je vaše zkušenost se současným fungováním stavebního řízení a stavebních úřadů?

Ing. arch. Jakub Kuthan – architekt

Výklad legislativy není jednoznačný. Průběh povolení závisí na úředníkovi.

Za největší úskalí stavební legislativy a celé stavební kultury v současné době považujeme nejednoznačné výklady legislativy. Ať už se jedná o samotné technické požadavky na stavby, které jsou ve vyhláškách a zákonech platných od 1. 7. 2024 definovány velmi vágně, tak i ve výkladu správných procesních postupů.

I když se technické možnosti IT systémů státní správy zřejmě zlepšují, je dle zpráv od referentů stále na čem pracovat. Rychlost práce v těchto systémech je stále velmi nízká, zejména co se týče šablon a automatizace rutinních činností.

Stále je znát individuální přístup, kdy některé úřady hledají záminky k téměř šikaně, kdežto jiné se snaží najít cestu a plnit své povinnosti řádně a včas.

Ing. Martina Hepnerová – projektantka

Metoda pokus omyl mě stála mnoho času. Povolení funguje, ale pomaleji.

Jako projektantka pomáhám pravidelně klientům s vyřízením stavebního povolení. Nejčastěji pracuji na projektech rodinných domů a rekreačních objektů nebo jejich rekonstrukcí. Loni jsem dva projekty dokončila a podala na stavební úřad v průběhu června, aby byly povoleny ještě podle starého stavebního zákona. Jeden z nich získal stavební povolení v září a druhý teď nedávno v lednu 2025. Podotýkám, že projekty byly úplné a měly i potřebná vyjádření.

Od 1. 7. jsem se seznamovala s Portálem stavebníka. Vzhledem k tomu, že v prvních týdnech nebyl funkční a nikdo nevěděl, jak postupovat v případě chybových hlášení, věnovala jsem se jiným pracovním povinnostem a odložila jeho používání na září. Ani pak se situace moc nezlepšila, ale nezbylo mi nic jiného než portál začít používat.

Nakonec se mi osvědčila metoda, kdy jsem podala žádost a potom za pár dní volala na dotčený orgán státní správy nebo stavební úřad, zda jim žádost skutečně dorazila. Předtím se mi totiž stalo, že jsem po měsíci zjistila, že se žádost ztratila. V portálu se přitom tvářila jako odeslaná. V několika případech jsem musela část dokumentace nebo celou dokumentaci zaslat příslušnému úředníkovi e-mailem, protože ji nemohl v systému nalézt.

Z mé zkušenosti tedy vyplývá, že stavební řízení funguje, ale mnohem pomaleji než v minulosti. Vše závisí na libovůli a ochotě úředníků. Někde se snaží pracovat a jinde vám s klidem řeknou, že to nefunguje a máte čekat. Celý proces získání elektronického autorizačního razítka a práce v Portálu stavebníka metodou „pokus, omyl“ mě stál hodně času, který mi jako OSVČ nikdo nezaplatí.

Radek Motzke – stavební advokát

Povolování se zpozdilo jen mírně. To je dost úspěch. Úředníci dělají, co mohou.

Podle našich zkušeností se povolování staveb po 1. 7. 2024, kdy plně naběhl nový stavební zákon, mírně zpomalilo. To je vlastně dobrá zpráva, protože nový software obsluhující portál stavebníka dodnes spolehlivě nefunguje. Práci úředníků výrazně zkomplikoval.

Když stavebníci podají žádost a projektovou dokumentaci přes tento portál, úřadu se sice zobrazí, ale často nesprávně. Úředníci pak telefonicky žádají, ať je totéž podáno ještě přes datovou schránku. Řadu údajů pak musí přepisovat ručně, a to i opakovaně. Minimálně projektovou dokumentaci přitom stavebníci přes portál podávat musí.

Navzdory tomu naši stavební partneři uvádějí, že jsou schopni získat stavební povolení u nekonfliktních staveb již za několik měsíců. Více méně za stejnou dobu jako za účinnosti starého stavebního zákona. Jestliže úřady dokážou držet toto tempo i ve ztížených podmínkách, klobouk dolů.

Ve sporných kauzách máme zatím málo zkušeností s novým právem. Kauzy zahájené před 1. 7. 2024 musí být dokončeny podle dřívější právní úpravy. Bude jich hodně, protože většina stavebníků z opatrnosti podala žádosti o povolení před tímto datem.

Názory redakci ESTAV.cz poskytli:
Ing. arch. Jakub Kuthan https://ksarchitekti.cz/kontakt/
Ing. Martina Hepnerová https://hepnerova.cz/kontakt/
Radek Motzke www.radekmotzke.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Povolování staveb

Brno, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia aharond

Zastupitelé Brna schválili nový územní plán, platit začne od února

Nový územní plán Brna dnes schválili zastupitelé. Platit začne od února příštího roku. Pro hlasovalo 54 lidí, nikdo nebyl proti, zdržel se opoziční zastupitel Matěj Hollan (Žít Brno). Nový dokument, jenž umožňuje rozvoj města a zajišťuje ochranu vybraných lokalit, má Brno po 30 letech, usiluje o něj déle než 20 let.…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia ftfoxfoto

K digitalizaci stavebního řízení se Sněmovna mimořádně sejde 6. listopadu

K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý.

REKLAMA