
"Během velikonočních svátků byly v některých hodinách kolem poledne zaznamenány záporné ceny na denním trhu," řekl Lukáš Hrabal z ČEPS. V sobotu tak podle něj ceny klesly blízko k nule, v neděli byla maximální záporná cena na úrovni 85 eur (2130 Kč) za megawatthodinu (MWh), v pondělí pak ceny klesly do záporných 22 eur (552 Kč) za MWh.
"Co se týká bilanční rovnováhy mezi výrobou a spotřebou, byla situace klidná. Na vyrovnání bilance stačily standardně zajištěné služby výkonové rovnováhy a nebylo třeba žádných mimořádných opatření," podotkl Hrabal k opatřením ze strany provozovatele přenosové soustavy.
ČEPS tak tentokrát nemusel odpojovat žádné zdroje od sítě, jako se to stalo během předloňských Velikonoc. Během Velikonočního pondělí tehdy podnik odpojil stovky fotovoltaických elektráren na dvě hodiny od sítě. Důvodem byl nevyrovnaný výkon v elektrizační soustavě. Šlo o první případ, kdy ČEPS podobné omezení v reálném provozu využil.
Na situaci ovšem i tak nyní reagovali obchodníci na trhu. "Tyto extrémní situace logicky vyvolávají paniku na trzích a silný tlak na vnitrodenní obchodování. Každý obchodník se snaží co nejrychleji vyrovnat svou bilanci, aby nezhoršoval už tak napjatou situaci," uvedl Petr Foitl ze společnosti Solar Global Energy. Náklady na záporné ceny podle něj mohou být často racionálnější než riskovat výrazně vyšší pokutu za odchylku, kterou by musel za obchodníka vyrovnávat ČEPS.
Sdílet / hodnotit tento článek