Velmi záleží na tom, zda se jedná o rekonstrukci koupelny, nebo koupelnu v teprve plánovaném domě. Pokud je bydlení zatím jen na papíře, doporučujeme se návrhem ve fázi studie co nejvíce zaobírat, přemýšlet o něm, nechat architekta zpracovat více variant – při studii jsou změny projektů samozřejmostí, projekt teprve vzniká – pohnout stěnou či koupelnu zcela přemístit je velmi jednoduchá záležitost, v dalších fázích projektu je to už jen dražší nebo při výstavbě zcela nemožné. Platí to, co u celé stavby – pečlivě plánovat (ideálně společně s dobrým architektem) je základ.
U rekonstrukcí jsme limitováni především stávajícím prostorem. Pokud plánujeme rozsáhlejší přestavbu interiéru, máme i jisté možnosti ovlivnit velikost koupelny a tím její výsledný komfort. V bytech budeme muset respektovat tzv. „stoupačky“ čili svislé instalace domu, na které se musíme napojit. Okolo nich ale můžeme rozehrát celou plejádu dispozičních řešení.
Když máme jasno, jak velký zásah do stavby můžeme udělat, ptejme se na zásadní otázky koncepce a dispozice. Barva obkladaček, věřte, není to nejdůležitější pro správné fungování koupelny.
Kdo bude koupelnu využívat?
Jde o koupelnu pro děti, pro rodiče? Bude koupelnu využívat senior? Nebudu náhodou za pár let já tím seniorem? Nebo má být koupelna zrovna zcela bezbariérová? Od toho se odvíjí další postup.
Kolik lidí má koupelnu využívat?
Nejde ani o to, že by se Vás v koupelně scházelo více jak dva (snad s výjimkou krátkého životního období společného koupání dětí). Jde spíše o to, že čím více lidí koupelnu používá, tím více je potřeba umístit ručníků, kosmetiky, hřebenů apod. Tím pádem i potřeba více sušáků a úložného prostoru. Také počet umyvadel bude jiný pro koupelnu v garsonce a pro pětičlennou rodinu, která ráno odchází do práce či do školy v jeden čas.
Kolik úložného prostoru potřebuji v koupelně?
Používám spousty speciální kosmetiky nebo si vystačím s dvěma lahvičkami? Bude v koupelně umístěna skříň na ručníky a další prádlo? Budeme v koupelně skladovat úklidové prostředky? Budeme zde mít koš na špinavé prádlo? Je zbytečné si nevelkou koupelnu zaskládat nábytkem, který nevyužijeme. A naopak je velká škoda, když se na úložné prostory nepamatuje a krásnou koupelnu pak hyzdí vana obestavěná plastovými lahvemi s kosmetikou, v rohu překáží koště s kbelíkem apod.
Koupelnový nábytek musí být hlavně kvalitní, s odolnou povrchovou úpravou (nejlépe lakovaný), tak aby odolal vlhkému prostředí. Rozsah úložného prostoru se odvíjí od počtu lidí individuálních nárocích na hygienu či skladování ručníků.
Jedná se o jedinou koupelnu v domě/bytě?
Pokud máte jen jednu koupelnu, pak ji musíte vybavit vším, co potřebujete pro Vaši kompletní hygienu. Mimo tuto základní pak můžete mít i koupelny, které mohou být spíše jako „doplňkové“. Jistě dobrým trendem je samostatná rodičovská koupelna přidružená ložnici či šatně. Jinak také budete zařizovat koupelnu v noční části domu, jinak koupelnu přidruženou k prádelně či garáži. Ta pak bude sloužit třeba jako pohotovostní při návratu ze zahrady či dílny.
Vana nebo sprchový kout? Oboje? Nebo kombinace?
To zda potřebujeme či nepotřebujeme vanu nebo sprchový kout, záleží na životním stylu a zvyklostech. Používat kombinovaná řešení se vyplatí jen ve stísněných prostorech, pokud to jde, vyvarujte se jim. Vana sloužící jako sprchový kout má nevýhodu vysokého okraje a nutnosti zástěny. Sprchový kout s vysokou vaničkou je potom řešení ještě horší – jako vana se pro dospělého využít nedá, děti odrostou poměrně brzy a taktéž se do ní nevejdou, vysoký okraj nás zbavuje komfortu sprchového koutu tedy bezbariérového vstupu. "Pokud používáte vanu ke sprchování, doporučuji doplnění vanové zástěny ke stávající vaně, nebo řešení kdy se kombinuje sprchový kout a vana, tedy sprchový kout může volně navazovat na vanu, má zkrácenou boční stěnu," doplňuje Ing. Aleš Křelina, obchodní zástupce SanSwiss s.r.o.
Způsobů jak kombinovat sprchový kout s vanou je velké množství. Vana může navazovat přímo na sprchu pomocí zakázkově vyráběné stěny, popřípadě se díky zástěně lze sprchovat i ve vaně. Zdroj: SanSwiss
Jaké další vybavení koupelny využiji?
Budu využívat bidet? Pisoár? Skutečně využiji masážní vanu? Potřebuji mít v koupelně místo pro sezení nebo relaxační lehátko? Chci zde mít rádio, televizi apod.? Pro správné rozmístění je pro architekta důležité toto vše vědět, od rozmístění se odvíjí napojení na instalace, umístění elektrických zásuvek. Elektrické spotřebiče si v koupelně nemůžete dát všude, kde se vám zlíbí. Existují přísné normy pro umístění zásuvek v koupelnách.
Bude v koupelně umístěna pračka?
Pokud je nutné umístit do koupelny pračku, budeme na ni především potřebovat dost prostoru a přivést instalace. Pračky mají různé rozměry dle stylu plnění (shora, zepředu) i podle výrobce. Šířka těch s předním plněním je ale vždy 60 cm. Nesmíte zapomenout na dostatečný prostor před pračkou na pohodlné vyndávání prádla. Umístění musí odpovídat přísným normám pro elektroinstalace v koupelně – na pračku byste neměli dosáhnout z vany. Z estetického i akustického hlediska bude jistě vhodné pračku umístit do skříně či niky s roletkou. Obecně se však architekti snaží zvláště z malých koupelen pračku vystrnadit. Možnosti se nabízejí do šatny, na chodbu, do šatní skříně. Ne vždy to dispozice dovolí – limitující bývá napojení na instalace, především problematická je kanalizace.
Pračka v koupelně? Možné to je, ideální ne. Zvláště v panelákové koupelně je lepší se jí vyhnout a prostor využít lépe. V rodinném domě je ideální mít samostatnou prádelnu s provozní vazbou na koupelny (například skrze příčku oboustranně přístupný koš na prádlo, či mezi patry shoz na prádlo)
WC v koupelně – ano či ne?
Evergreen především při rekonstrukci koupelen v panelových domech – spojit či nespojit? Již vyhláška o obecných technických požadavcích na stavby nám dává možnou odpověď. Pokud se nejedná o garsonku (1+1 nebo 1+KK) ale o větší byt (2+1 a vyšší) je vyžadováno jedno samostatné WC! Zároveň spojením panelákové koupelny s WC ztratíte jednu stěnu, kterou jinak můžete využít třeba pro zavěšení skříňky. Ráno vícečlenné rodiny při společném odchodu do práce či do školy při jedné koupelně spojené se záchodem bude asi značně hektické. Obecně pokud umisťujeme WC do jakékoli koupelny, je příjemné i hygienické jej umístit třeba za polopříčku, ne naproti vchodu nebo umyvadlům. Pokud si můžeme v bytě či domě dovolit další samostatné WC pak v koupelně je určitě další mísa vhodná.
U plánování koupelny nezapomínejte na dostatečný manipulační prostor. V malých koupelnách si jednoduše nemůžete pořídit velkou rohovou vanu – tím koupelnu za spousty peněz doslova zlikvidujete a bude nepoužitelná.
Jak bude koupelna větraná?
Možností je spousty – přirozený odtah do šachty, podtlakový ventilátor, okny nebo v rámci systému řízeného větrání celého domu či bytu.
Kolik chci do vybavení koupelny investovat?
To je další zásadní otázka pro celkovou koncepci. Pokud je architekt limitován jasným finančním stropem, měl by se těchto limitů držet. Někdy se ale ukáže, že vaše představa o finanční náročnosti se neshoduje s představou o vyhovující koupelně. Pokud je potřeba překročit finanční limit v zájmu kvality, pak si nechte argumenty přednést a navýšení investice zvažte – investujete do svého bydlení, nevyhazujete peníze z okna. Nebo zkuste přehodnotit některé investice – je možné ušetřit na obkladech, ale nevyplatí se šetřit na kvalitě sprchového koutu apod.
Sdílet / hodnotit tento článek