REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Inspekce nemovitostí více o tématu

Nejčastější místa výskytu technických vad nemovitostí

Za technické vady, jimiž trpí průměrný český byt, zaplatíte 80 – 120 000 Kč, za rodinný dům mnohdy až 350 000 Kč. A týká se to nejen starších nemovitostí, které se prodávají na sekundárním trhu. Důsledkem nízké kvality stavebních prací se najdou stejně vážné technické vady často i v novostavbách.
Nejčastější místa výskytu technických vad nemovitostí

S technickými vadami se nejlépe vyrovnáte, pokud je rozpoznáte včas. Těsně před koupí nemovitosti máte ještě šanci vyjednat slevu z kupní ceny, nebo si zajistit financování nutných oprav. Pokud vady nezjistíte dopředu, představují první projevy špatného technického stavu nemovitosti obvykle vážnou ránu pro rodinný rozpočet.

Realitní trh trpí špatnou kvalitou většiny staveb

K českým nemovitostem neodmyslitelně patří estetické vady, poruchy různých zařízení, nedokonale provedené stavební práce i zdraví nebezpečné vady. Dokazují to technické inspekce, které byly provedeny v minulém roce na přání kupujících. Průměrný náklad na opravu všech technických vad u prodávaných nemovitostí byl inspektory vyčíslen na 80 až 350 000 Kč.

S technickými vadami musíte počítat, ať už kupujete starší nemovitost, na které se podepsal zub času, nebo rekonstruovaný byt či novostavbu, na kterých se zase podepsala nízká kvalita práce českých stavařů.

Stavebnictví trpí šibeničními termíny, tlakem na nízké ceny a nezřídka i nízkou úrovní dělnické a řemeslné práce. Kdo si někdy něco nechal stavět, jistě potvrdí, že bez každodenního dozoru lze těžko dosáhnout kvalitního výsledku. Zárukou bohužel nejsou ani developeři. Chtějí po stavařích náročnou práci za minimální cenu a v rekordním čase, aniž by dostatečně kontrolovali kvalitu provedené práce.

Kde se vyskytují nejčastější problémy?

Ze statistik inspektorů můžeme vyčíst nejčastější vady a krizová místa. Vzhledem k tomu, jak nákladné bývají skryté vady, se doporučuje, aby první laickou prohlídku kupované nemovitosti vždy následovala technická inspekce. Inspektoři disponují nejen stavebním vzděláním a zkušenostmi, ale rovněž moderními přístroji.

Jaká jsou nejčastější slabá místa nemovitostí na prodej a jak je zkontrolovat?

Okna – propouští jen světlo, nebo i něco víc?

Poškrábání, vrypy ani odlupující se nátěr, to jsou nejčastější známky poškozeného rámu okna. Zkontrolujte také pohyblivost křídel. Pokud v zimě uvidíte, že na okně či pod ním dochází k rosení, může to poukazovat na nedostatky v izolaci. Poznáte je také podle toho, že okno profukuje anebo dochází k zatékání. Nedokonalé těsnění či poškozený rám mohou vést k únikům tepla, pronikání hluku, hromadění vlhkosti a vzniku plísní.

Okno je ideální prověřit termovizním měřením pomocí termokamery. Tepelné mosty, které vznikají mimo jiné na styku nevhodných materiálů, jinak těžko zjistíte.

Chybně řešené napojení střešních tašek na lemování střešního okna nezabrání průniku dešťových srážek pod střechu. Vada se projevuje zatékáním do interiéru. Oprava je technicky proveditelná, ale stojí několik tisíc. Zdroj: IKA BUILDOG

Podlahy – nebudete se pohybovat na šikmé ploše?

Na první pohled se zdají podlahy rovné, obzvlášť na prohlídce nevybaveného bytu. Ale jakmile postavíte ke stěnám první nábytek, začnou vám padat knihy z knihovny nebo děti z postýlek. Vzdutí nebo naopak mezery vznikají dlouhodobým působením sucha či vlhka. A také pod podlahou může číhat zdroj zvýšené vlhkosti či hluku, pokud není izolace stropu dostatečně silná a ze správného materiálu.

Pro měření rovinnosti podlah využívají inspektoři vodováhu a další přístroje, které přesně zjistí, do jaké míry jsou podlahy nerovné, a pomohou vyčíslit nutné opravy.

Pod nášlapnou vrstvou podlahy se občas ukrývají nemilá překvapení. V tomto případě nedostatečně silný podklad z dřevitých desek, který se při chůzi prohýbá a místy dochází až k jeho proražení.Oprava vyžaduje zhotovení nového únosného podkladu v celé ploše v řádu desítek tisíc. Zdroj: IKA BUILDOG s. r. o.

Povrchy – ukazují na to, co najdete pod povrchem?

Zde kontrolujte omítky, obklady a dlažbu. Mechanická poškození jsou nejčastější tam, kde dochází k intenzivnímu namáhání. Odřeniny či vrypy v omítce v blízkosti oken, dveří, na chodbách a v rozích najdete je téměř vždy. Horší je to s prasklinami. Může jít o drobné estetické vady, neškodné projevy „sedání si“ konstrukce, ale také o hlubší závady sahající do konstrukce budovy.

Praskliny jsou vždy signálem, že technický stav nemovitosti nelze zhodnotit laicky a bude nutné přizvat inspektory.

Nebezpečně vzhlížející trhlina na fasádě domu způsobená nerovnoměrným sedáním základů. Nového majitele bude stát nevyhnutelná oprava desítky tisíc. Zdroj: IKA BUILDOG s. r. o.

Zateplení a střecha – ochrání vás před větrem, deštěm?

Vnější kabát budovy a střecha vás budou chránit před nepřízněmi počasí a musí tedy odolat zátěžím. Silný vítr, velké změny teploty, bouřky nebo sníh, to všechno může postupně nahlodávat vnější fasádu a degradovat její tepelně izolační vlastnosti. Výsledek? Únik tepla a zvýšené účty za energie. Do střechy může také postupně zatékat.

Rodinné domy, kde je nutné kontrolovat zateplení a střechu, si žádají jednak termovizní měření, které zjistí úniky tepla, ale skvělým nástrojem je také kamera nesená kvadrokoptérou, která se dostane i do nepřístupných míst.

Kdy investovat do inspekce nemovitosti?

Můžete se pokusit zjišťovat vady na vlastní pěst, ovšem předpokládá to technickou zdatnost a stavební vzdělání, nebo velké odhodlání nastudovat si projevy všech potenciálních vad. Chybět vám budou zejména zkušenosti, profesionální nástroje a pravděpodobně také rychlost – na prověření technického stavu nemáte v momentě koupě déle než několik dnů, jinak riskujete, že vás předběhnou další zájemci.

Výhodou profesionální inspekce nemovitostí je právě rychlost. Inspektoři znají prodejní cyklus na realitním trhu a jsou zvyklí reagovat bleskově. Inspekce trvá maximálně dvě hodiny. Vzápětí obdržíte protokol – odborný posudek se seznamem závad a vyčíslením nákladů na jejich opravu. Protokol je cenným nástrojem pro rozhodování, ale i pro vyjednávání o ceně.

Zatímco u nás jsou inspekce nemovitostí stále novinkou, na Západě jsou neodmyslitelnou součástí každé koupě nebo prodeje nemovitosti. A někdy se vyplatí být inovátory – zejména tehdy, když vám inovace může ušetřit až 350 000 Kč. A jak si vybrat svého inspektora? Například podle referencí, rozsahu vybavení měřícími přístroji či podle protokolu z inspekce, který bývá k prolistování na webu.

Ing. Petr Vlasák

Petr Vlasák je autorizovaný inženýr (ČKAIT), energetický specialista a poradce MPO pro energetiku (EKIS). Je ředitelem společnosti IKA BUILDOG s.r.o a hlavním inspektorem. Vystudoval obor Konstrukce pozemních staveb na fakultě stavební ČVUT.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Inspekce nemovitostí

  1. Kupujete dům? Nechte si ho posoudit
  2. Na koho se obrátit při koupi nemovitosti
  3. Nejčastější místa výskytu technických vad nemovitostí
  4. 10 věcí, které vám na stavbě pohlídá kvalitní technický dozor
  5. Návrh řešení vad na příkladu rodinného domu
  6. Měření termokamerou není jen pořízení barevné fotografie

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Sanace vlhkosti stěn - Injektáž zdiva

Sanace vlhkosti stěn - Injektáž zdiva

Nejznámější izolační metodou je podřezání zdiva. V některých případech však není podřezání vhodné, třeba z důvodů nepřístupného druhého líce konstrukce. Jako alternativa se nabízí injektáž zdiva. Injektážní látka je vlastně olej, který vytvoří clonu odpuzující vodu a nedovolí vlhkosti vzlínat výše do zdiva.

Jak poznat vlhkost v objektu a jak škodí?

Jak poznat vlhkost v objektu a jak škodí?

Dům vlhne a vysychá v závislosti na ročních obdobích nebo velkých deštích. Například zima je navzdory sněhu spíše suchá díky nižší teplotě vzduchu. Důsledkem je, že teď suchý sklep může být za půl roku vlhký a za rok zase suchý. Nadměrná vlhkost je pro objekty nebezpečná, urychluje rozklad materiálů, dává životní…

Jak koupit bydlení: Stavební a technický stav

Jak koupit bydlení: Stavební a technický stav

Stavebně technickým vlastnostem domu věnujte pozornost i v případě koupě bytu. Pokud bude stav domu vyžadovat opravy, budete je platit v rámci fondu společně s ostatními vlastníky bytů v domě (což může mít za následek v brzké době zvýšení příspěvků). Pokud je dům dlouho neopravován, může se jednat o známku toho, že…

Opadana omítka. Vlhkost poškodila zdivo domu.

Co způsobuje vlhkost v domě?

S vlhkostí se setkáte jak ve starých domech, tak i v novostavbách. Některé příčiny lze odstranit svépomocí nebo s pomocí stavební firmy. V případě návrhu sanačních opatření proti zemní vlhkosti je třeba se vždy obrátit na odbornou firmu. Je to velmi specializovaný obor, kdy se musí navrhovat opatření vždy na míru…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA