Faktem je, že zejména moderní pojišťovny pracují v současné době s informacemi a se soubory dat o škodních událostech v takové míře, o níž se jejím předchůdcům ani nezdálo. A nejosvícenější z nich používají tyto informace nejen ve vlastním okamžitém ekonomickém zájmu, ale snaží se působit i preventivně a osvětově.
Polojasno až mlhavo v požadavcích a pojmech
Evropský předpis pro certifikaci a klasifikaci kontaktních zateplovacích systémů (ETAG 004 – Řídící pokyn pro evropská technická schválení vnějších tepelněizolačních kontaktních systémů s omítkou) rozlišuje tři kategorie a oblasti použití ETICS. Kategorie III musí odolat rázu o energii 3 J bez proražení stěrkové vrstvy s omítkou. U kategorie II nesmí při stejném zatížení (3 J) vzniknout ani trhlinky a k proražení stěrkové vrstvy s omítkou smí dojít až při rázu 10 J (představovaném pádem 1,0 kg těžké ocelové koule z výšky 1,02 m), což splní většina ETICS v základní sestavě s jednou standardní sklotextilní síťovinou. Nejvyšší možná kategorie I již zaručuje, že nedojde ke vzniku trhlinek při 3 J ani při 10 J, což většina ETICS splní ve variantě se dvěma standardními síťovinami v mírně zesílené stěrkové vrstvě (cca 5 mm).
Kroupa
Projektanti či investoři často správně předepisují pro exponované partie zateplovaných budov zvýšenou odolnost ETICS proti rázu. Tento požadavek obvykle formulují jako 10 J, 15 J či dokonce 50 J podle ETAG 004, aniž by si uvědomili, že u odolnosti 10 J je nutno specifikovat i příslušnou kategorii (II – s trhlinkami nebo I – bez jakýchkoliv trhlinek) a že ETAG 004 nezná odolnost vyšší než 10 J. Oněch 50 J lze tedy dosáhnout pádem různě těžkých ocelových koulí z různé výšky, přičemž pro odolnost fasády proti krupobitím nemusí být takovéto namáhání vůbec správné, protože kroupy dopadají na svislou fasádu pod úhlem menším než 45°, nikoliv kolmo. Za zmínku stojí i fakt, že ocelová koule představuje téměř „dokonale tuhé těleso“, zatímco běžné na fasádu dopadající předměty bývají pružné (míče) anebo s krystalickou a jinak se bortící strukturou (kroupy).
Švýcarská preciznost
Nejblíže realitě se jeví metodika skupiny švýcarských pojišťoven (Vereinigung Kantonaler Feuerversicherungen) s databází stavebních materiálů a konstrukcí klasifikovaných podle předpisu „VKF Prüfbestimmung Nr. 00a“ do kategorií HW 1 až HW 5 (HW = Hagelwiderstand), které odpovídají rázu krupobití o průměru krup 1 až 5 cm. Předepsán je i exaktní způsob výroby zkušebních krup, který odpovídá jejich skutečnému narůstání v bouřkovém mraku (postupné nabalování ledu od kondenzačního jádra dalšími vrstvami), jakož i vyzkoušení všech kritických míst stavebních konstrukcí (např. u ETICS jsou to plocha bez hmoždinky, s povrchovou i zapuštěnou hmoždinkou, místa nad spárami mezi tepelně izolačními deskami, okrajové hrany apod.) a úhel a výškový směr jejich dopadu na zkoušený materiál (na střešní krytinu kolmo, na fasádu šikmo shora pod úhlem 45°).
Zkoušení odlolnosti vůči míčům
Po provedení zkoušek je výrobek nebo konstrukce (střešní krytina, sklo, zateplovací systém atd.) zařazen do odpovídající kategorie HW 1 až HW 5 a jeho umístění do příslušného registru atestovaných výrobků pak umožňuje nemalé slevy na pojistném.
Dlouhodobá spolehlivost na prvním místě
Řešení mechanické ochrany fasády s extrémní odolností, vysokou flexibilitou a sníženou nasákavostí má Baumit Power, unikátní zateplovací systém, který je pevný a pružný zároveň. Jeho základem je stěrka Baumit PowerFlex, která obsahuje speciální aramidová vlákna, která se využívají například také při výrobě neprůstřelných vest či pancéřových vozidel. V kombinaci s jednou nebo dvěma vrstvami sklotextilní síťoviny Baumit StarTex zaručí tento systém odolnost proti rozmarům počasí, jako jsou kroupy či bouřky, nebo řádění dětí.
Sdílet / hodnotit tento článek