Výzkumníci z Fraunhoferova institutu (FI) ale přišli s variací na přírodní materiál. Vyvinuli desky z dřevěného polymeru, které vynikají vysokou odolností vůči vlhkosti a také nízkou hořlavostí.
„Materiál, který šetří lesy,“ uvádí ve svých materiálech Institut Wilhelm-Klauditz pro výzkum dřeva v Braunschweigu, který je součástí FI. V případě WPC (wood-polymer composites) tu ale nejde jen o úsporu materiálu. Výstupem projektu LIMOWOOD, spolufinancovaném EU a na kterém se podíleli i výrobci nábytku a dalších dřevařských produktů z Belgie, Španělska, Francie a Německa, je především super-odolný materiál s nevšedními vlastnostmi. Díky své odolnosti vůči přírodním vlivům je ideálním materiálem na vnější fasády, obklady, ale také na stavbu teras a zahradních domků, plotů nebo ohrad pro dobytek.
WPC desky jsou složeny z 60 % dřevnatých částí (podobně jako překližka), ale zbytek objemu doplňují termoplastické materiály, zejména polypropylen a polyetylen. Přitom obě suroviny, štěpku i plasty, lze bez problémů získávat z odpadů a navracet je tak účelně do oběhu v rámci materiálové recyklace. V konečném důsledku jsou pak WPC desky stoprocentně recyklovatelné. V praxi by mohli nahradit jak lignocelulózní (tj. dřevo), tak i vláknité materiály (konopí, bavlna, rýžové slupky). Desky vytlačené WPC se navíc vyrábí technologií, která nevyžaduje přídavek konzervačního formaldehydu, jako jiné tlačené směsné desky.
Sdílet / hodnotit tento článek