Pokud máme zahradu ve svahu, může vzniknout při dobrém řešení opravdu originální a krásné dílo. Při výběru materiálů pro jednotlivé stavební prvky je ovšem důležité ctít charakter zahrady a materiály již použité. Do přírodní a venkovské zahrady volíme zpravidla přírodní kámen a dřevěnou kulatinu, městská zahrada dobře snáší beton, kov nebo umělý kámen.
Varianty od specialistů
Pokud oslovíte specializovanou firmu, která má navíc zkušenosti se zahradami a rostlinným materiálem, můžete se radovat z celkově vyladěné zahradní kompozice. Mezi základní poučky, které specialisté nabídnou, patří to, že hranice, kdy je opravdu nezbytné pořízení schodiště, je už při sklonu svahu vyšším než 7 procent (7cm výškové diferenciace na 100 cm délky). Mírné svahy lze řešit schodnicemi s vyšší nášlapnou šířkou, ale o nižší výšce, naopak strmé svahy vyžadují schodnice vyšší.
„Obecně platí jednoduchý vzorec pro výpočet optimálního rozměru schodnice a tedy pohodlného stoupání. Magickým číslem je 64, tedy 2× výška schodnice + šířka schodnice = 64. Čím vyšší je schod, tím užší je nášlap a obráceně. Optimální šířka schodiště je 1,2 až 1,5 metru. Tento rozměr nelze při mnohých zahradních úpravách dodržet. Přesto je důležité mít na paměti, aby schodiště bylo dostatečně široké pro případ, že se na něm budou vyhýbat lidé,“ vysvětluje inženýrka Marcela Benešová ze zahradnictví Flos a jako doplněk příkrých schodišť doporučuje nájezdové rampy, které jsou dobrým bezbariérovým řešením svažitých pozemků. Pohodlně lze tímto způsobem zdolat svah, jehož převýšení nepřesáhne 6 procent.
Estetické zahradní prvky
Také v tomto případě nejsou schodiště pouhou praktickou nutností, ale významným estetickým prvkem. Stejně jako existuje mnoho druhů zahrad, existuje i nepřeberné množství typů schodů a jejich technických řešení. Kromě klasických kamenných a betonových schodů, lze volit i nejjednodušší a současně nejlevnější schody z dřevěné kulatiny. Tento typ schodiště je možné dále doplnit přírodním kamenem a vhodnou výsadbou, která dotváří konečnou zahradní kompozici.
Schodiště může být vkusně zakomponováno do opěrné zídky a do spár lze vysázet drobné polštářovitě rostoucí skalničky. Zřejmě nejluxusnější a nejtrvanlivější variantou budou ovšem schodiště, jejichž jádro je vybetonováno a kámen tvoří pohledovou vrstvu. Povrch kamene je řezaný a hladký a jednotlivé kusy jsou lepeny a poté spárovány. Výsledkem je kvalitní umělecké dílo, za které se nemusí stydět žádná zahrada.
Příklad montovaného schodiště
Lze uvažovat i o venkovním železobetonovém montovaném schodišti. Výhodou těchto schodišť je snadná a rychlá montáž. Schodišťové stupně se vyrábějí na zakázku podle požadavku zákazníka s ohledem na charakter terénu i okolí. Pokládají se na zhutněný terén a podsypávají se štěrkem. Jejich povrch může být pemrlovaný ze všech pohledových stran, nebo pouze z jedné. Konstrukčně se celý systém skládá ze schodnice pro uložení jednotlivých schodišťových desek (stupňů), nosné podpěry, vlastních schodišťových desek a schodišťové podesty. Nosná podpěra může být nahrazena vetknutím schodnice do nosné stěny.
Schodišťové desky a podesty jsou standardně opatřeny protiskluzovou úpravou, buďto v podobě podélného pemrlovaného pásku umístěného při hraně nášlapné plochy, nebo jsou plochy otryskány celoplošně. Další variantou je výroba schodišťových desek, ve kterých je zalito závitové pouzdro nebo plotýnka. Takto modifikované schodišťové desky je možno ukotvit na ocelové schodnice. Montovaná železobetonová schodiště obzvláště dobře kryjí okrasné dřeviny a lze je hravě zakomponovat do nejrůznějších variant moderních zahradních kompozic.
Sdílet / hodnotit tento článek