REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rekonstrukce panelákového bytu. Skok ze socialismu do 21. století – druhý díl

Standa bydlí v panelákovém bytě pražského sídliště Stodůlky. Konkrétně tento dům byl dostavěn v roce 1990 a současný vlastník byt koupil před šestnácti lety. Pro své zájmy a priority nikdy neměl ani pomyšlení na to, že by se pustil do nějaké, byť třeba pouze částečné rekonstrukce. Nicméně, i pod tlakem okolí, byt nechal předělat. Výsledek stojí zato. Přesvědčit se můžete i v dnešním druhém díle z minisérie článků.

Veškerý nábytek na míru

V ložnici je veškerý nábytek řešen na míru, a to s ohledem na nedostatek úložného prostoru v tomto malém bytě (šatní skříň a úložné police nad postelí). Hlavní dominantou je dvojlůžko s přímo navazujícími nočními stolky s otvory u stěny pro průchod kabelů osvětlení, příp. nabíječky telefonu apod. Dalším důležitým prvkem je věšák, pro jehož výslednou podobu jsem se nechal inspirovat na zahraničních webech. V ložnici je úmyslně umístěn za dveřmi, aby mohl plnit funkci "němého sluhy" a aby byl zároveň skryt před očima návštěv.

Hlavní řešenou místností je obývací pokoj s kuchyňským koutem. I zde je vyroben nábytek na míru, pouze židle jsou značky TON. Obrázky na stěně obývacího pokoje jsou vytvořeny tiskem na plátno; fotografie jsou originální, pořízené na našich společných cestách. Sedací souprava, zadaná do výroby specializované firmě, umožňuje snadné rozložení lůžkové části pro návštěvu.

Kuchyňská linka je kompromisem minimalizace finanční náročnosti a praktického řešení, tj. kombinací IKEA a práce truhláře. Tou je především úprava vrchní části linky se zapuštěnými zásuvkami, vypínačem a světly. Vrchní police kuchyňské linky, které se běžně nedají využít pro denní užívaní, slouží jako další úložné prostory pro hry, dokumenty atd.

Otevřená policová skříň v obývacím pokoji má pravidelný rastr 40 cm a umožňuje uložení fotoalb, knih a šest vynechaných polí je dostatečným prostorem pro televizi na závěsném otočném systému. Za falešnými zády prochází veškeré kabely od televize, reproduktorů a zásuvek.

Bezpečnostní vstupní dveře nahradily ty původní, a to včetně zárubní. Z vnější strany se v maximální možné míře snaží respektovat vzhled schodišťové chodby, ovšem z vnitřní strany již plně korespondují s interiérem.

Byt odrážející osobnost a zájmy majitele

Celkem čtyři prvky jsou vztaženy přímo k osobě Standy, aby byt dokonale odrážel majitelovu osobnost a zájmy. Tím prvním jsou troje hodiny v obývacím prostoru nad jídelním stolem, které jsou opatřeny smaltovanými cedulemi s názvy měst, jež vyjadřují konkrétní vazbu k majiteli. Hodiny jsou vidět jak z obývacího pokoje, tak i ze vstupní chodby.

Dalším prvkem je stěna s magnetickým nátěrem u vstupu do obývacího prostoru umožňující vystavení pohledů a magnetů. Třetím prvkem je tramvajový odpojovač mající přímou vazbu k zaměstnání majitele. Umístěn je v ložnici a lze jej využívat i jako skříňku. Čtvrtým prvkem je stolní lampa v obýváku vytvořená z klasického padesátilitrového demižónu, protože Standa je milovníkem vína.

Základní barva interiéru je bílá, která dává vyniknout zeleným prvkům, šedé stěrce, magnetickému nátěru a samozřejmě dřevěnému nábytku. Výsledek podtrhují zelené okenní plisé žaluzie, které v ložnici obsahují z vnější strany stříbrnou vložku zajišťující odraz slunečního záření, a jednoduché bílé záclony.

Hlavní myšlenkou celé rekonstrukce bylo rázně (i když opožděně) vkročit do 21. století a zároveň respektovat, že se jedná o byt panelákový, nikoliv o nějakou imitaci interiéru rodinného domu. Výsledkem měl být moderní, funkční, světlý, praktický a snadno udržovatelný byt, který bude v maximální možné míře vyhovovat současnému vlastníkovi. Krom praktičnosti byl splněn i úkol zohlednit zájmy a koníčky investora - od magnetické stěny pro výstavu sbírky pohledů, až po tramvajový odpojovač.

Kompletní přestavba včetně projekční přípravy trvala od ledna do května (z toho samotná stavba začala v únoru). Majitel byl ochoten investovat do bytu značnou částku, ale i přes občasné vnitřní obavy z výsledku je nakonec velmi spokojen.

Ve fotogalerii naleznete dokumentaci původního stavu. Celou fotogalerii stavu po proměně můžete shlédnout v prvním díle seriálu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Rekonstrukce panelákového bytu. Skok ze socialismu do 21. století – první díl
  2. Rekonstrukce panelákového bytu. Skok ze socialismu do 21. století – druhý díl

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Rekonstrukce panelového bytu – koupě bytu a plánování úprav

Rekonstrukce panelového bytu – koupě bytu a plánování úprav

Koupě vlastního bydlení je pro mladé lidi vždy velká investice a zásadní životní krok. Mladý pár vás seznámí s úvahami a úskalími, jakými si při realizaci vlastního bydlení prošel. Někdy je lepší pořídit si zdánlivě „nejošklivější“ byt před rekonstrukcí, než žít s kompromisy po částečných úpravách původních majitelů.…

Jak si (ne)obložit koupelnu

Jak si (ne)obložit koupelnu

Jestliže se chystáte obložit svou koupelnu a nikdy před tím jste to nedělali, získáte řadu zkušeností, často negativních, které Vám napříště ušetří spoustu času a energie. Zkušenosti jsou o to cennější, pokud je na shánění firmy a na samotné práce málo času. Čím jsme prošli a čeho se vyvarovat se pokusím popsat v…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA