REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak si (ne)obložit koupelnu

Jestliže se chystáte obložit svou koupelnu a nikdy před tím jste to nedělali, získáte řadu zkušeností, často negativních, které Vám napříště ušetří spoustu času a energie. Zkušenosti jsou o to cennější, pokud je na shánění firmy a na samotné práce málo času. Čím jsme prošli a čeho se vyvarovat se pokusím popsat v tomto článku.

Příběh se odehrál v malé panelákové koupelně, již dříve rekonstruované. Dřívější majitelé bytu měnili dispozici a koupelnu nechali vyzdít z pórobetonových tvárnic. Sporná kvalita zdění byla doplněna mizernou kvalitou lepení obkladu. Ten se po letech odděloval od stěn a držel jen po jejich okrajích a při sobě díky spárovací hmotě.

Byt je dlouhodobě pronajímán, a tak jedinou a zároveň nejvhodnější dobou na výměnu obkladu byla výměna nájemníků. Časové okno pro rekonstrukci tvořil termín skutečného opuštění bytu na konci výpovědní lhůty stávajícího nájemce a požadavek na co nejrychlejší nastěhování nájemce nového, protože byt musí samozřejmě vydělávat.

Záměr nebyl vybudovat luxusní koupelnu. Na rekonstrukci byl omezený rozpočet. Cíl byl vytvořit funkční koupelnu s dostupným materiálem zakoupeným v běžných řetězcích. Přitom měla být koupelna plně funkční a příjemná. Původní záměr použít obkladačky malého formátu jsme opustili a vybrali jsme velký formát 20×50 a dlažbu 45×45, přičemž jsme se inspirovali vzorem provedeným v prodejně: Šedý obklad do výšky cca 1 m, nad ním bílý obklad, mezi nimi a na soklíku listela z černé. Obklad, který nám byl v prodejně inspirací, měl kombinaci vzorované listely 8×50 a listely čistě černé, řezané z celých obkladaček standarního rozměru 20×50. Z cenových důvodů jsme vzorovanou listelu opustili a přistoupili pouze k jednobarevné, řezané z celé obkladačky.

Výběr materiálu zabere hodně času

Jednou z prvních chyb plynoucích z nezkušenosti bylo odkládání příprav rekonstrukce koupelny. Odhad, že dva měsíce budou na přípravu stačit, se zdál zpočátku dostatečný. Oproti očekávání samotný výběr materiálu zabral o mnoho více času. Nejen že je třeba shodnout se na barvě a vzoru obkladu, ale je třeba vybrat i zařizovací předměty, doplňky, zrcadlo, osvětlení a elektromateriál.

Při výběru realizační firmy jsme bohužel neměli nikoho v okolí, kdo by mohl doporučit dobrou firmu, které v poslední době svěřil svou koupelnu. Dali jsme na radu jednoho internetového serveru, abychom se vyhnuli fušerům, a vyzkoušeli jsme jeho databáze a možnost zprostředkování kontaktů.

Na zadanou potávku reagovalo několik řemeslníků, prohlídku koupelny slíbili dva, nakonec se dostavil jeden. Bezpochyby šlo o slušného člověka, ihned měl několik nápadů a doporučení ohledně výběru zařizovacích předmětů a dalšího materiálu. Varováním mělo být, že nenesl příliš radostně náš výběr velkého formátu obkladu.

Vzhledem k tomu, že nás již tlačil čas a všechny ústní dohody byly jasné, riskli jsme, ač neradi, neztrácet čas dohadováním podrobností ve smlouvě o dílo. Celá rekonstrukce měla trvat sedm dní, poslední den mělo proběhnout předání hotového díla a zároveň předání bytu nájemníkům.

Bourací práce proběhly rychle, zde není třeba nic vytýkat. Starý obklad držel jen silou vůle. Drobné elektroinstalační práce byly také v pořádku. Ovšem dva pokusy o obklad koupelny byly šokující. Popsány jsou ve fotogalerii na snímcích 1 až 18. Dílo vykazovalo ty nejhrubší nepřijatelné vady. U druhého pokusu najatý pracovník navíc chyby obhajoval. Šlo např. o obkladačky s ulámanými rohy (řezal je rozbruskou), dále spáry nulové tloušťky ve svislém koutu stěny a mezi obkladem a vanou. Tyto kouty hodlal pracovník „zamáznout“. Nepřesnost kladení a nepřijatelný stav spár sváděl na nepřesnost rozměrů obkladového materiálu, protože „není kalibrovaný“.

Nekompetentní firmu se nebojte vyhodit

Původně plánovaný termín dokončení se blížil. Bylo jasné, že se nestihne a že třetí pokus najatý pracovník již dostat nemůže. Takže k jednomu úkolu, který jsme ještě nikdy nedělali (nechat obložit koupelnu), se přidal druhý: Vyhodit neschopnou firmu. Mnozí z nás nejsou příliš bojovné povahy a pochybují zejména o sobě, proto myšlenka hadání se s firmou o nekvalitní práci a opuštění zakázky je velice nepříjemná. To je ale jeden z důvodů, přoč jsem se rozhodl napsat tento článek. Pokud se Vám firma bude snažit prodat dílo obdobné kvality, jako je na obrázcích 1 až 18, buďte rozhodní, právo je na vaší straně. Jednejte slušně ale tvrdě i o případném finančním vypořádání, pokud jste platili zálohu na nákup materiálu. Nezapomeňte kalkulovat svou časovou ztrátu a ušlý zisk v zaměstnání. V našem případě šlo i o ušlý zisk na nájmu.

Náš pracovník přijal zprávu o vyhození kupodivu s viditelnou úlevou. Je možné, že obklad z malých formátů mohl dopadnout lépe. Na velký formát však vyučený zedník neměl. Část provedeného obkladu sundal, očistil a dokonce po sobě uklidil staveniště.

Jenže v tu chvíli jsme byli stále na začátku, nebo téměř na začátku. Koupelna byla rozkopaná, nájemníci sbalení ve starém bydlišti a firma žádná.

Desatero profesionálního obkladače

Po krátkém hledání na internetu jsme narazili na stránku Cechu obkladačů České republiky. Na stránkách cechu je zveřejněno Desatero obkladače (uváním jen nadpisy):

  • Neprodává svoji práci pod cenou
  • Má pořádné nářadí
  • Před zahájením práce si důkladně promyslí průběh spáry
  • Při práci vnímá a vidí dominantu prostoru
  • Nechává probíhat spáry
  • Využívá moderní technologie pokládky a všechny obkladové prvky
  • Neobkládá na nerovný a nepřipravený podklad
  • Své dokončené dílo si nenechá poničit
  • Je hrdý, nestydí se za svoji dříve vykonanou práci
  • Bohužel nikdy nemá čas vzít ihned novou zakázku

Rekonstrukci koupelny a obklady plánujte rok dopředu

Poslední bod desatera není radostný a při obvolávání členů cechu dle seznamu na stránkách se potvrzoval. Byl listopad a obvyklá odpověď v telefonu byla: „Ano určitě, uděláme. Můžeme… v květnu.“ Naštěstí asi při dvacátém telefonátu se ozvalo: „Počkejte. Mně se na jedné stavbě zpozdili zedníci, takže mám dva lidi volné. Asi bychom mohli.“ A pak už to šlo velice rychle: Obhlídka stavby (o víkendu), shoda na technickém a estetickém řešení, nabídka, krátké věcné jednání o smlouvě o dílo.

Harmonogram po dnech byl následující:

  • Bourání nepovedeného obkladu, kontrola a úprava podkladu
  • Obklad stěn
  • Obklad stěn
  • Dlažba
  • Instalace – elektro, voda, kanalizace, osazení umyvadla, WC, instalace doplňků
  • Malba, úklid a předání

K naší velké radosti byl skutečný průběh obkládání rychlejší a zbylo více času na dokončovací práce a úklid. S obrovskou úlevou jsme po prvním dnu obkládání na večerní kontrole konstatovali, že dva obkladači, kteří na naší koupelně dělali, jsou machři. Na částečně obložených prvních dvou stěnách jsme nenašli jedinou zjevnou vadu. Spáry měly dokonale shodnou tloušťku, obklad byl v rovině a čistý, spáry byly volné. Vana byla chráněna nalepenou plastovou fólií a kartónem. Na staveništi byl pořádek.

Vynikající dojem následoval i v dalších dnech a v dalších profesích. Šikovný instalatér opravil i přívod k myčce v kuchyni jako bonus, který nám firma neúčtovala. Předání stavby proběhlo v termínu. Ještě ten den se stěhovali nájemníci.

Jak tedy obložit koupelnu?

Naše základní doporučení se dají shrnout takto: Rekonstrukci koupelny plánujte včas dopředu. Vybrat musíte nejen obklad, ale i zařizovací předměty, baterie, elektroinstalační materiál, doplňky a osvětlení. Firmu hledejte minimálně 6 měsíců, lépe i jeden rok dopředu. Ptejte se kamarádů a známých, zda nemají dobré zkušenosti s nějakou firmou, lépe však s konkrétním obkladačem. Jděte se na jeho práci podívat. Pokud neseženete firmu na doporučení, obraťte se na nějaké profesní sdružení (Cech obkladačů).

Vyhněte se poptávkovým serverům a neorientujte se podle hodnocení firem na internetu. Mohou být falešná. Vybranou firmu si ověřte v obchodním rejstříku. Uzavřete smlouvu o dílo. Specifikujte rozsah prací, kvalitu, záruku, termín a konečnou cenu díla. Pokud možno neplaťte nic předem. Firmy Vás sice budou tlačit do zálohy na materiál, pokud však nejste v tísni, pokuste se to odmítnout. Pokud se projeví neschopnost obkladače, nedoufejte ve zlepšení a firmu vyhoďte. Kontakt na firmu, s kterou jste byli spokojení, si uchovejte. Dobrou firmu doporučujte.

Rekapitulace

Plocha obkladu: 15 m²
Plocha dlažby: 3 m²
Cena obkladu (materiálu): 399 Kč/m²
Cena dlažby (materiálu): 399 Kč/m²
Rozsah prací: Bourání starého obkladu a zařizovacích předmětů, odvoz, úprava a doplnění elektroinstalace (vypínače, zásuvky), kompletně nový obklad, instalace vany, umyvadla, WC, instalace doplňků, malba
Celková doba realizace: 15 dní
Čistá doba realizace (bez reklamovaných prací první firmou): 7 dní
Celkové náklady: 60 tisíc korun

Upozorňuji, že následující snímky nejsou pro slabší povahy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zařizovací předměty v koupelně

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na úspory v domácnosti?

Jak na úspory v domácnosti? Na to nám v ČEZ Akademii odpoví Ing. Zdeněk Reinberk, Ph.D.

Zdroj: AdobeStock – Josef Kubeš

Vila Tugendhat: Koupelnový design světové úrovně inspiruje dodnes. Měl ale limity tehdejších materiálů

Pokud se dobře rozhlédnete po vile Tugendhat, zjistíte, že se díváte na úžasné dobové, a hlavně originální kusy mobiliáře a vybavení včetně sanitární keramiky. Ty opravdu originální kusy mobiliáře jsou součástí expozice v suterénu vily. Zatímco na jejich původních místech jsou věrné repliky.…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA