Komínový systém CIKO PRAKTIK je složen z tepelně izolovaných nerezových komínových vložek a obvodového pláště z cihelných broušených tvarovek. Jedná se tedy o třívrstvý komínový systém vhodný pro všechny druhy paliv a všechny typy spotřebičů s přirozeným nebo nuceným odvodem spalin – kotle na tuhá, plynná i kapalná paliva, krbové vložky, krbová kamna, plynové turbokotle a kondenzační kotle, atd. Záruka 10 let.
Prohlédnout fotogalerii20 fotografií
Systém CIKO PRAKTIK je dodáván s průměry vnitřních vložek:
130 mm
160 mm
180 mm
200 mm
250 mm
Skladba systému CIKO PRAKTIK umožňuje velmi jednoduchou a rychlou montáž a přináší také vysokou odolnost komínových vložek proti mechanickému poškození. V nadstřešní části lze použít všechny varianty komínových hlav CIKO.
Ukázka montáže komínového systému CIKO PRAKTIK. Jedná se o zjednodušenou ukázku montáže, která nenahrazuje montážní návod, ale je možné si udělat představu o náročnosti a základních principech montáže tohoto komínového systému.
1.
Na hrubé podlaze a hydroizolaci usadíme do malty (není součástí dodávky) první pár tvarovek CU a vyrovnáme do vodováhy.
2.
Opět na obyčejnou zdící maltu usadíme zakládací prvek KZP...
3.
... a vyrovnáme do vodováhy.
POZOR - spodní hrana zakládacího prvku KZP musí být nad čistou podlahou.
4.
Ložné a styčné plochy tvarovky CU namáčíme do lepící malty CKMB.
POZOR - Tvarovky v jednotlivých vrstvách otáčíme proti sobě o 90° aby mezi nimi vznikla vazba. Princip zdění víceprůduchových komínů je uveden v “Obecných montážních zásadách”.
5.
Na vyvýšenou kostku KZP pokládáme kondenzátní jímku KJ. Je nutno dbát na orientaci odtoku kondenzátu KJ v návaznosti na případné napojení na kanalizaci. Trubičku pro odvod kondenzátu je možno zkrátit dle potřeby. Do jímky KJ zasuneme čistící komínový díl, který se neizoluje, další díly již ano.
POZOR - v případě použití komínu pro přetlakový provoz je třeba vkládat do hrdel jednotlivých dílů gumová těsnění.
6.
Do 1. a 2. vrstvy cihelných tvarovek CU nad prvkem KZP vyřízneme otvor 100x110mm pro mřížku a 220x160mm pro rámeček čistícího
dílu a dvířek. Při umístění mřížky a dvířek nad sebou je možno výřezy v tvarovkách propojit (viz obrázek). Pokud je u komínu požadován
přívod vzduchu ke spotřebiči, mřížka se neinstaluje - viz. poslední 3 obrázky
7.
Komínová dvířka KD přišroubujeme na plášť komínu. nebude odvod kondenzátu řešen, doporučujeme trubičku pro odtok kondenzátu zkrátit a utěsnit (např. silikonovým tmelem).
8.
Pokračujeme zasunutím izolované komínové vložky.
POZOR - Před montáží komínových vložek je nutné z nich sejmout transportní polyethylenový obal.V případě potřeby lze komínovou vložku délkově přizpůsobit požadovanému umístění sopouchu. Odříznutou část vložky (část bez hrdla) později můžeme použít na ukončení komínu
9.
V požadované výšce zasuneme do komínové vložky izolované
připojení sopouchu KVS (nebo připojení sopouchu 45°- KVK). Min. výška osy sopouchu je 1120mm od spodní hrany zakládacího
prvku CZU (dle průměru, při zasunutí do čistícího dílu) .
10.
Cihelné tvarovky okolo sopouchu vyřízneme tak, aby vznikl otvor o rozměrech 265x320mm ( pro sopouch 45°- 265x500mm), do kterého se později osadí izolace sopouchu KIS (ev. KIK pro sopouch 45°). Nebo musí kolem sopouchu zůstat mezera min. 15mm.
POZOR - Sopouch nesmí být pevně spojen s tvarovkami CU (přimaltován)!!!
11.
Pokračujeme spojováním izolovaných vložek. Nad sopouchem jako první umístíme variantu KVD (s distančními oky), které pravidelně střídáme s vložkami KV (bez distančních ok). Kolem nich stavíme cihelné tvarovky CU, které pootáčíme v každé vrstvě o 90° tak, aby vznikla vazba. Kontrolujeme svislost a vodorovnost stavby.
12.
Po vyzdění komínu do požadované výšky nad střechou seřízneme tepelnou izolaci na poslední vložce KV tak, aby končila 100mm pod horní hranou posledního páru tvarovek CU. Poslední vložku KV seřízneme tak, aby končila min. 50mm nad horní plochou krycí
desky.
13.
Před osazením krycí desky je třeba do posledních komínových
tvarovek vyříznout drážky, do kterých se lepící maltou CKMB upevní vystřeďovací objímka KVO.
14.
Tato objímka slouží k vystředění komínových vložek v plášti komína.
POZOR - Šrouby na vystřeďovací objímce utáhneme tak, aby v ní
nerezová vložka nebyla napevno stažena a byl umožněn její pohyb ve svislém směru (vlivem teplotní roztažnosti).
15.
Lepící maltou CKMB přilepíme krycí desku CDZ na poslední pár
tvarovek CU.
16.
U průměrů 130mm a 160mm se na krycí desku instaluje šedý keramický ukončovací prvek, který doporučujeme přilepit lepící maltou CKMB. Nad něj následně instalujeme nerezový protidešťový límec. U průměrů 180mm a 200mm osazujeme protidešťový límec přímo nad krycí desku bez keramického ukončovacího prvku.
POZOR - V obou variantách je nutno nerezový límec před připevněním ke komínové vložce podlepitžáruvdorným silikonem ( není součástí dodávky ).
17.
V případě požadavku na zakrytí komínového průduchu, je možné do ústí komínu osadit komínovou stříšku.
18.
Pokud je u komínu požadován přívod vzduchu ke spotřebiči, vyřízneme dle polohy spotřebiče kulatý otvor těsně nad zakládacím prvkem CZU. Průměr otvoru přívodu vzduchu musí být shodný s průměrem hrdla přívodu vzduchu na spotřebiči. Přívod vzduchu se provádí hliníkovou pružnou hadicí a do otvoru ve tvarovkách CU se dotěsní nehořlavým provazcem (POZOR, neinstaluje se mřížka).
19.
Do rohových otvorů cihelných tvarovek CU nainstalujeme aupevňovací sadu ukončení CSU - dle montážního návodu CSU. Přeměříme skutečnou rozteč šroubů CSU a do krycí desky CDZT vyvrtáme vidiovým vrtákem otvory pro nasazení desky (vrtáme bez příklepu).
20.
Na dříky šroubů nasadíme distanční podložky a desku CDZT. Tu
připevníme ke dříkům šroubů CSU křídlovými matkami. Matky
dotáhneme přiměřeně, aby nedošlo k vytažení šroubů, zejména
pokud není zcela zatuhlá zálivková směs CZS. Namontujeme
ukončovací prvky komínu - viz. výše.
CIKO s.r.o.
CIKO Předměřice nad Jizerou 15 294 74 Předměřice nad Jizerou
Pořídili jste si nová kamna nebo krbovou vložku pro příjemný pocit ohně nebo proto, abyste ušetřili za vytápění? Nahrazujete kotel na dřevo nebo na uhlí novým účinnějším kotlem? Anebo máte kotel na plyn? A co kondenzační kotel? Ať tak či tak, ke všem těmto topidlům potřebujete komín a stáváte se jeho…
Požáry v bytech a rodinných domech jsou častější, než si mnozí lidé vůbec uvědomují. I v případě požáru doma platí, že kdo je připraven, není zaskočen. Společně se zkušeným specialistou na požární ochranu probereme základní rizika v domácnostech a zároveň poradíme, jak s těmito…
Podcenění rizika vzniku požáru od komínu při dodatečném zateplení podkroví v rámci programu Nová zelená úsporám light se může vymstít. Rizika a doporučení jsou popsány v článku a měli by je respektovat i ti, co si izolaci zhotoví sami.
Moravskoslezský kraj získá další peníze na výměnu neekologických kotlů. Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo pátou výzvu takzvaných kotlíkových dotací a kraj by měl získat téměř 219 milionů korun.
Portál ESTAV.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Sdílet / hodnotit tento článek