REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vánoce nebudou úplně klidné, napověděla dosavadní zlodějská aktivita

Každoroční žně, alespoň co se týče vloupaček do bytů, zažívali zloději o letních prázdninách. Nejmarkantněji byla tato situace vidět v Praze, kdy jenom za prázdninové měsíce bylo vykradeno 251 bytů a zloději tak způsobili škody za více než 15 miliónů korun.

Jen pro srovnání, v celém zbytku republiky byly za prázdniny nahlášeny škody související s vloupáním do bytů ve výši 9,427 miliónů korun. Předpokládá se, že další velká vlna nastane v listopadu a prosinci, a to z důvodu definitivního ukončení chatařské sezóny a následného vloupání do již zazimovaných chat. Zvýšenou pozornost zlodějů přitahují v tomto období také byty a bytové domy, vzhledem k tomu, že zloději očekávají v bytech i větší finanční obnos připravený na nákup vánočních dárků.

Předpokládá se, že další velká vlna nastane v listopadu a prosinci, a to z důvodu definitivního ukončení chatařské sezóny a následného vloupání do již zazimovaných chat. Zvýšenou pozornost zlodějů přitahují v tomto období také byty a bytové domy, vzhledem k tomu, že zloději očekávají v bytech i větší finanční obnos připravený na nákup vánočních dárků.

Byty: V některých regionech škody rostou

Z těchto čísel by se dalo usuzovat, že regiony jsou na rozdíl od hlavního města ušetřeny zájmu zlodějů. Ale podíváme-li se na aktivitu bytařů v loňském roce, zjistíme, že situace není zas tak růžová. Zatímco v Praze meziročně klesly škody o více než třetinu, v Královéhradeckém kraji naopak prudce vzrostly. Letos v letních měsících totiž bylo v tomto kraji vykradeno o 167 % bytů více než minulý rok, přičemž škody vzrostly téměř šestinásobně. Hodnota odcizených nebo poškozených věcí související s vloupáním do bytu rostla také například v Olomouckém kraji a to o 168 %.

Meziroční srovnání vloupání do bytů v jednotlivých krajích za období letních měsíců (červenec – srpen)Meziroční srovnání vloupání do bytů v jednotlivých krajích za období letních měsíců (červenec – srpen)

„Často se ještě setkáváme s tím, že je velmi špatně zabezpečen již vstup do bytového domu. V ještě horších případech se pak dům na večer ani nezamyká, popřípadě obyvatelé do domu pustí kohokoliv, kdo před vchodovými dveřmi zazvoní. Samotné vloupání do bytové jednotky je pak otázkou pár minut. Proto stále doporučujeme zabezpečit zámky o vyšších bezpečnostních třídách jak vchodové dveře do domu, tak i do bytu,“ říká Jitka Vozábová, odborník na zabezpečení ze společnosti TOKOZ.

Domy: Čtyřletá maxima v Královéhradeckém a Jihočeském kraji

Statistiky z července a srpna za poslední čtyři roky odhalují růst počtu vloupání do rodinných domů v Praze až do loňského roku. Letos však Praha zaznamenala 45% pokles vloupání a dostává se tak na úroveň mezi roky 2012 a 2013. Škody pak klesly až pod hladinu z roku 2012. Pražští kriminalisté tak o prázdninách řešili škody ve výši téměř 6 milionů Kč. V Královéhradeckém a Jihočeském kraji se však škody vyhouply na čtyřleté maximum. I přesto se v součtu jedná „pouze“ o 3,7 miliónů korun, pokud se ohlédneme na pražské statistiky. Tradičně se nejvíce rodinných domů vyloupí ve Středočeském kraji, ve kterém policisté zaznamenají také nejvyšší škody.

Meziroční srovnání vloupání do rodinných domů v jednotlivých krajích za červenec – srpenMeziroční srovnání vloupání do rodinných domů v jednotlivých krajích za červenec – srpen

Podzim možná překoná léto – to je jasné varování před Vánoci

Již čtvrtým rokem dochází ke kontinuálnímu snižování celkového počtu vloupání do rodinných domů a z toho vyplývajících škod. Přesto v následujících měsících očekáváme nárůst počtu vloupání. Například už nyní v říjnu a listopadu by mohly počty vloupání do rodinných domů a chat vystoupat na počet srovnatelný s loňským prosincem.

„Na rozdíl od bytových domů, kde je zpravidla nejdůležitější zabezpečit pouze vchodové dveře a dveře od bytu a kočárkárny, majitelé rodinných domů a chat musejí vedle vchodových dveří řešit zabezpečení dalších přístupových míst, jako jsou větší sklepní okna, balkony, střechy, garáže a branky od plotů. K tomu jsou vhodné systémy klíčů,“ vysvětluje Jitka Vozábová. „Samozřejmostí by měly být bezpečnostní vchodové dveře, odolné balkonové dveře, kvalitní okenní skla a podobně.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Jak zabezpečit bytový dům

Zdroj: fotolia, photo 5000

Spravujete bytový dům? Na konferenci Rekonstrukce a provoz bytových domů poradíme. Přijďte 1. listopadu 2023

Jste předseda společenství vlastníků jednotek, bytového družstva nebo správce či vlastník bytového domu? Na konferenci 1. listopadu 2023 v Praze poradíme jak rozúčtovat teplo a teplou vodu, jak zateplovat nebo zařídit fotovoltaiku na bytovém domě. A kdy vyměnit společné rozvody vody? Uvidíte příklady dobré praxe z…

Zdroj: PEXELS

Bezpečný domov a mapa kriminality představená na veletrhu FOR ARCH

Již 34. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH (19. až 23. 9.) odstartoval seminářem Bezpečný domov. V široké nabídce doprovodných programů veletrhu má tato akce již své čestné místo. Aktuálně zaujala přítomné svým dalším vývojem aplikace Mapa kriminality a novými informacemi…

Zdroj: ABB

Domovní zvonky umí víc než jen zvonit. Domovní telefony umí komunikovat přes internet

Domovní zvonek je většinou prvním místem, u kterého se zastavíte. Důvod je prostý – zazvonit, domluvit se, být vpuštěn dovnitř, nebo se dozvědět potřebné a odejít. Dnes už ale domovní zvonky umožňují a nabízejí mnohem víc – kromě jiného představují nezanedbatelný bezpečnostní prvek, díky němuž se do domu dostanou…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA