V roce 2011 se poprvé portugalské město Lisabon, že za vánoční výzdobu utratí méně. Signál, který dali radní obyvatelům půlmilionového města, však nesl i jiné poselství, než jen honbu za úsporami. Evropské metropole se v období vánočních svátků mění na přepestrý světelný cirkus, a kdysi skromnou výzdobu prodchnutou příjemnou atmosférou nahrazuje nezřízený konzumerismus. V Lisabonu se tomu rozhodli učinit přítrž. Namísto bezbřehého nevkusu a nastoupilo umění nápaditých instalací, které v sobě dokázalo zachytit sváteční moment.
Sedm náměstí, sedm srdcí města
První podnět k změně trendu ve vánoční výzdobě podalo MUDE, Muzeum designu a módy v Lisabonu. To se také stalo garantem, který vyselektoval z pětadvaceti sezvaných umělců a návrhářů sedm vítězů.
Na bedrech vítězné sedmičky pak ležela navýsost příjemná povinnost. Dát lidem v Lisabonu Vánoce. Počínaje třetím prosincem se měly jejich realizovaná díla zaskvět v plné nádheře na význačných náměstích Rossio, Marquês de Pombal, Luís de Camões, Figueira, London a Chile, včetně důležité pěší spojnice, ulice Augusta.
Výběr šampionů garantoval to, co nám dnes ve městech o Vánocích dost často schází. Originalitu. MUDE si stejně jako sedm vítězů dalo velmi záležet na tom, aby jejich návrhy přinesli do portugalské metropole něco nového.
Zdroj: Fernando Guerra
V praxi to demonstruje i Pedro Sottomayor a jeho příhodná hvězdná konstelace STAR CLUSTER. Hvězda je sice tradičním symbolem zimních oslav, ale jejich záři bychom obvykle hledali v nebeských výšinách. Na náměstí Figuera však světelní poslové z noční oblohy dopadli na zem.
Posaďte se na vlastní hvězdu
Z hvězd pravidelného tvaru a ne zrovna běžných proporcí se (mimochodem díky vynikající práci společnosti GLOWIN) staly podsvícené lavičky, na kterých mohli podél celého náměstí svátečním shonem znavení lidé usednout a odpočinout si. Asi stojí za zmínku, že hvězdy vyrobené studiem GLOWIN jsou 100 % recyklovatelné (vyrobeny z polyetylenu s vysokou hustotou, HDPE) a na svůj světelný provoz využívají energeticky efektivní žárovky.
„Hvězda je velmi běžným vánočním symbolem, ale my jsme se rozhodli pro trochu jinou formu jejich prezentace," dodává k návrhu Sottomayor. „Tak jako hvězda vedla tři mudrce k Jezulátku, v našem projektu první hvězdy vedou lidi z města na centrální náměstí, pokryté kaskádou nebeské záře."
Pod taktovkou návrháře se náměstí Figuera proměnilo, a to nejen vizuálně. Změnilo se i po formě možného využití. Z hvězdných dekorací se stal prostor vhodný k návštěvě a znovunabytí sil.
Zdroj: Fernando Guerra
V noci osvícené působí pravidelné hvězdy kouzelně, a přes den svou nevšední krásu maskují nenápadností. Samotný návrh projektu přitom adresně reaguje na problém jinak oblíbeného lisabonského náměstí: nebyly zde totiž žádná místa k sezení. Se sedacími hvězdami se tak v době Vánoc stalo vyhledávaným místem společenských setkání.
Pozdrav z hlubin vesmíru
Nebyl by to ale Sottomayor, kdyby v jeho návrhu nebylo "něco navíc". Ani distribuce čtyřiadvaceti hvězd na ploše náměstí totiž nebyla náhodná. Právě naopak, odpovídala přesně hvězdnému shluku Vánočního stromu, výhledem na nějž se normálně mohou pokochat jen astronomové. Je totiž od naší planety vzdálen 2600 světelných let.
Autor přenesl jejich siluetu na zem, jen zrcadlově převrácenou. Návrh jednotlivých světelných linií korespondoval s historickým předobrazem, jehož črty dávní astronomové zaznamenávali siluety souhvězdí.
PARAMETRIZACE:
Název projektu: | STAR CLUSTER |
Lokalizace: | nám. Figuera, Lisabon, Portugalsko |
Typ realizace: | vánoční/sváteční dekorace |
Vedoucí designér: | Pedro Sottomayor (PSDI) |
Zadavatel projektu: | Radnice města Lisabon/MUDE |
Výroba dekorací: | studio GLOWIN |
Pedro Sottomayor (*1973) vystudoval průmyslový design ve florentském Istituto Superiore per l'Industrie Artistiche, kde ho inspirovali práce Paolo Deganella, Denise Santachiara, Biagio Cisotiho, Isao Hosoe, Andriese Van Oncka a Gilberta Corretiho. Od roku 1999 pracuje jako nezávislý návrhář. V roce 2009 založil studio Pedro Sottomayor Design Industrial (PSDI), které sbírá jedno ocenění za druhým. Mezi nejvýznamnější se řadí asi International Cosmopack Award (Itálie), vítězství v soutěži návrhů LG Electronics Design v Koreji, JOV'ARTE 97 (Portugalsko), Concorso Rioggetto LEGAMBIENTE (Itálie) ELLE Decoration International Design Awards ( Francie ), Worlddidac Award 2010 (Švýcarsko) a Meios e Publicidade Design 2011 (Portugalsko).
Sdílet / hodnotit tento článek