REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Díky kotlíkovým dotacím pořídíte úsporné kotle na tuhá paliva i za čtvrtinovou cenu

Netrpělivě očekávané kotlíkové dotace již běží téměř ve všech krajích České republiky. Poměrně velký státní příspěvek můžete získat nejen na tepelné čerpadlo, ale také na kotel spalující uhlí a biomasu. Zástupcem této kategorie je například kotel ENBRA TP-EKO, v němž je možné bez úprav spalovat hnědé uhlí velikosti ořechu i dřevní pelety.

Kotlíkové dotace jsou určeny pro obnovu zdrojů tepla v rodinných domech. Je možné je využít mimo jiné též na pořízení moderního zdroje tepla využívajícího tuhá paliva. Jedním z nich je i kotel ENBRA TP-EKO umožňující spalovat jak uhlí, tak i dřevní pelety bez nutnosti úpravy kotle při výměně paliva. Kotel vyhovuje nejen požadavkům pro kotlíkové dotace, ale i těm pro dotační program Nová zelená úsporám. Pro spalování dřevních pelet splňuje kotel požadavky 5. emisní třídy ve všech svých výkonnostních provedeních (19–76 kW). Pro spalování hnědého uhlí pak s výkony 19–49 kW, s vyššími výkony poté splňuje požadavky 4. emisní třídy.

Kotel na tuhá paliva ENBRA TP-EKO patří k nejúspornějším a rovněž nejekologičtějším zařízením svého druhu. „Jako jeden z mála kotlů na českém trhu má ENBRA TP-EKO unikátní pětitahový vertikální výměník zvyšující účinnost kotle. Takto zhotovený výměník se ve srovnání s běžně prodávanými třítahovými horizontálními výměníky daleko méně zanáší, což podstatně snižuje nároky na jeho údržbu. Navzdory tomu, že je to výměník 5tahový a spalinová cesta je delší, kotel není náročný na komínový tah,“ říká Roman Švantner, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky.

V kotli je možné bez jakýchkoli zásahů do hořáku spalovat jak uhlí, tak i pelety. Mění se pouze servisní nastavení parametrů řídící elektroniky. Lze jej koupit v široké škále výkonů od 19 do 76 kW s levým nebo pravým provedením násypky. Násypku si navíc může majitel i poté libovolně umístit na straně kotle, která mu více vyhovuje. Unikátní konstrukce výměníku zajišťuje dlouhou životnost a úsporný provoz.

Cílem kotlíkových dotací je podpořit modernizaci zdrojů tepla v českých domácnostech. Právě staré a nekvalitní kotle na tuhá paliva jsou totiž jedním z největších lokálních znečišťovatelů ovzduší. Na kotle spalující uhlí a biomasu je možné čerpat státní příspěvek ve výši až 75 % pořizovacích nákladů. Dotace vyřizují úřady v jednotlivých krajích, podání žádosti probíhá elektronicky, je ale nutné ji doplnit také potřebnými dokumenty v tištěné podobě. Informace k podávání žádostí o kotlíkové dotace naleznete na webech krajských úřadů a též na stránkách společnosti ENBRA.

Hlavní výhody kotle ENBRA TP-EKO

  • Univerzální hořák na uhlí i pelety.
  • Kvalitní pětitahový vertikální výměník.
  • Hořák s otočnou retortou pro lepší spalování a samočištění.
  • Výkonová řada 19 kW, 25 kW, 32 kW, 42 kW, 49 kW, 60 kW a 76 kW.
  • Levé a pravé provedení násypky.
  • Jednoduchá obsluha a snadné čištění.
  • Teplotní čidlo proti přehřátí + bezpečnostní termostat STB.
  • Dlouhá životnost.
  • Tichý provoz.

ENBRA, a.s.

logo
Centrála
Vintrovna 404
664 41 Popůvky

telefon: 533 03 99 03
e-mail: enbra@enbra.cz

web: www.enbra.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na vytápění v bytovém domě? Je rozúčtování tepla spravedlivé?

Jak je to s možností individuální úpravy vnitřní teploty místností v bytovém domě? A je vůbec správně otopná tělesa v bytě úplně zavírat? Odpoví Vám Honza Blažíček, spolupracovník redakce TZB-info v dalším díle ČEZ Akademie, na kterém jsme spolupracovali.

REKLAMA