Jak je to se spolehlivostí tepelných čerpadel a jejich životností?
Data, která by prokazovala spolehlivost jednotlivých druhů tepelných čerpadel, neexistují. Samozřejmě vždy záleží také na tom, kdo, jak a z jakých dílů stroj vyrábí. Není vždy vhodné brát jako jediné kritérium při výběru zařízení jeho cenu. Finance vložené do kvalitnějších zařízení od renomovaných výrobců se mohou násobně vrátit právě v jeho spolehlivosti, bez nutnosti nasazovat záložní (často provozně dražší) zdroj energie atd. Životnost tepelného čerpadla můžete velmi ovlivnit jeho pravidelnou údržbou doporučovanou výrobcem.
Co se týče vlastní životnosti stroje, u těch kvalitnějších se odhaduje na 25 let. Ovšem kromě nějakých složitějších systémů řízení se dá nahradit prakticky jakákoli část zařízení a stroj se tak dá udržovat i podstatně déle. Otázkou je spíše, jaké technologie vytápění a za jakou cenu budou na trhu za tuto dobu, a zda se v tomto kontextu oprava stroje ještě vyplatí.
Je dobré mít na paměti, že včas neřešená závada může životnost stroje výrazně zkrátit, a proto při vzniku problému je třeba povolat co nejdříve servisního specialistu.
Tepelné čerpadlo se zemním kolektorem © dreampicture - fotolia.com
Jak je to s opravou tepelného čerpadla, jak často kontrolovat tepelných čerpadel a jaké jsou záruky?
Opravy v záruční době by měl provádět výrobce nebo jím pověřená firma. Záruční lhůty u našich výrobců bývají obvykle delší, než dvouleté, některé za úplatu a za předem daných podmínek. Bývá požadováno povinné připojení stroje na monitorovací systém výrobce přes internet a placené prohlídky po roce či dvou apod. Je dobré si přečíst dodaný záruční list.
Rozhodně doporučuji těsně před ukončením záruční doby objednat prohlídku zařízení u samotného výrobce. Povinné kontroly jsou v ČR dle zákona 73/2012 Sb. od množství chladiva 3 kg a více, a to jednou ročně, v případě většího množství i častěji. Dle Nařízení EU 517/2014 je pak třeba zohlednit ekvivalentní schopnost chladiva zadržovat v atmosféře teplo vůči oxidu uhličitému – může se stát, že u určitých chladiv budou četnější povinné prohlídky, resp. povinnost prohlídek bude od nižšího množství chladiva, než uvedené 3 kg.
Co když vypadne elektrický proud a je lépe mít tepelné čerpadlo venku, nebo raději v domě?
Každé tepelné čerpadlo funguje jen tehdy, pokud máme zdroj elektrického proudu. Při pořizování je třeba vyřešit, zda si pořídit levnější kompakt nebo naopak splitové (dělené) provedení. V prvním případě je topná voda potrubím vedena do tepelného čerpadla přes zeď domu. Ve venkovním potrubí může v mrazech při výpadku proudu voda zamrznout, případně zničit výměník tepelného čerpadla. To se dá ošetřit přítomností nemrznoucí směsi v topení, ale takové řešení, pokud je nepožaduje sám výrobce, není příliš šťastné. Nemrznoucí kapalina je drahá, snižuje schopnost vody předávat teplo a není chemicky a tedy i fyzikálně stálá. Dá se podobně jako u kotlů na tuhá paliva po omezenou dobu použít záložní zdroj pro oběhové čerpadlo.
Existují i tepelná čerpadla vzduch‑voda, která jsou určena pro vnitřní instalace do kotelny a přes zeď je veden vzduchovod, jenže tyto stroje mají zpravidla z prostorových důvodů nižší topné faktory, takže jejich provoz bývá dražší, než u ostatních typů tepelných čerpadel. Naproti tomu splitové provedení tepelného čerpadla bude vůči mrazům bezpečné trvale, neboť ve venkovním prostředí je místo vody chladivo, které potrubí neroztrhne.
Sdílet / hodnotit tento článek