„Ta fasáda je kouzelná!“ Přesně tato slova si asi řekne většina kolemjdoucích, kteří projdou kolem domu Floriana Pollaka, jež se nachází v malé rakouské obci Retzbach. Stavba domu byla pro Pollaka a jeho rodinu splněným snem, na kterém se podílela i renomovaná architektonická kancelář Maurer & Partner. Budova, kterou vytvořili, teď vyvolává naprostou senzaci, i když lidi zároveň i trochu rozděluje. Pro konzervativnější oko je fasáda barevná až příliš, zatímco milovníci moderního designu jsou doslova uchváceni fascinující hrou barev a proměnlivostí fasády. Dům vlastně působí tak trochu jako chameleon.
Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi…
Dům na celý život v jedné jediné barvě? To je přece nuda, pomyslel si pokrývač Florian Pollak z Retzu. Společně s architektonickou kanceláří Maurer & Partner pak navrhl vlastní dům tak, aby se v něm snoubilo vše, co je pro něj důležité: tedy prvotřídní materiály, vysoká kvalita a navíc ještě špetka něčeho unikátního a netradičního. Všechny tyto tři podmínky naráz mu dokázaly splnit až fasádní desky PREFA Reynobond.
Velké kino a opojení barvou
Podle dopadu světla, počasí nebo denní a roční doby, mění dům rodiny Pollakových svůj vzhled a doslova hraje všemi barvami: od bronzové přes zelenou až po fialovou. Díky tomu je každý pohled na budovu tak trochu nový a překvapivý, a to nejen pro jejího majitele, ale i pro kolemjdoucí. Dům navíc dokonale zapadá do okolní krajiny, stojí totiž uprostřed zeleně a v popředí má malé jezírko na koupání.
„Někdy, když stojím v zahradě, připadám si, jako bych byl v kině, ale pokaždé na novém filmu. Dům mi zkrátka vždy ukáže něco nového,“ říká Florian Pollak.
Variaci optických efektů umožňuje vrstva s křišťálovým efektem v barvě PREFA Spring Lake, která odráží světlo jako zrcadlo, a sama se pokaždé předvádí v novém hávu.
Dokonale maskovaný chameleon
Živoucí a hravý vzhled fasády ve stále nových barevných odstínech jde ruku v ruce s přísným geometrickým tvarem celé budovy. Moderní, dvoupatrová stavba se skládá z několika krychlí a nenajdete na ní jakéhokoli zaoblení. „Velká budova s ostrými hranami by v bílé barvě vypadala jako kasárna. Díky fasádě PREFA ale působí velmi příjemně a zajímavě. Kromě toho je dokonale maskovaná a přizpůsobuje se svému okolí jako chameleon,“ uvádí Maurer.
Slabost pro inovace
„Jasné linie stavby skýtaly perfektní předpoklad pro použití fasádních desek PREFA.“ Ty mají totiž ještě jedno velké plus: „Dají se bez problémů ohýbat přes rohy. Nevznikají tak ostré hrany, styky či podhledy. Desky Reynobond jsou skvělé pro všechny, kdo ocení dokonalé provedení v detailu,“ konstatuje Florian Pollak. Pro něj, který je profesí pokrývač, byl vždy na prvním místě výběr materiálu a možnosti jeho zpracování. Rozumí se samo sebou, že on sám v rámci osvědčeného partnerství s architektem Maurerem přiložil na fasádě svého domu ruku k dílu, aby v týmu čtyř spolupracovníků po dobu pěti týdnů perfektně položil 450 fasádních desek. „Už jsme spolu zrealizovali spoustu projektů a vzájemně si na sobě ceníme spolehlivosti a vysokých nároků na kvalitu,“ dodává Pollak, který se úpravami na domě, v dvojroli investora i řemeslníka, naučil zase spoustu nových věcí, které využije ve své profesi.
Společnost PREFA Aluminiumprodukte má dokonalý cit pro detail – stejně jako pánové Pollak a Maurer. A právě díky detailům vypadá celý dům tak působivě. Jako příklad za všechny uveďme hranaté svody, které jsou navrženy přesně tak, aby se optimálně hodily k využití na moderních stavbách. Architekt Ernst Maurer dodává: „Díky novému hranatému provedení lze nyní svody PREFA architektonicky dokonale integrovat, zkrášlí jak ploché střechy, tak krychlové stavby.“
Důležité kritérium jménem „trvalá udržitelnost“
Kromě unikátního vzhledu byl pro investora u projektu rozhodující také aspekt trvalé udržitelnosti. Myslel i na likvidaci materiálů z dlouhodobého hlediska. „Dnes ještě nevíme, jak lze určité typy izolace nebo omítky z umělých hmot likvidovat a třídit, tak aby to bylo šetrné k životnímu prostředí, ani jaké náklady nám z toho vzniknou,“ nastiňuje Maurer ekologickou stránku věci.
„Hliníkové fasádní desky PREFA jsou trvale udržitelný materiál. Odšroubují se, sundá se minerální vlna a to je vše,“ dodává Pollak a upozorňuje také na dobrou environmentální rovnováhu hliníkového materiálu při recyklaci. „Případné vyšší náklady při pořízení se v každém případě z tohoto dlouhodobého hlediska vyplatí,“ dodává dále.
Myslet ekologicky
„Přátelská vůči okolnímu světu“ u pana Pollaka a architekta Ernsta Maurera není pouze technologie stavby, ale také souhra s celým jejím okolím. Oběma stavebním profesionálům jde o harmonickou integraci stavby do okolní přírody, o šetrné nakládání se zdroji a o důstojný životní prostor pro všechny uživatele objektu. V „chameleonovi“ pana Pollaka a jeho rodiny vidí investor splnění všech těchto bodů: dům stojí na kopci uprostřed zeleně, přizpůsobuje se svému okolí, a přesto tvoří opticky poutavý prvek.
Inspirují se i další?
A co se mu na domě líbí nejvíce? „Fasáda,“ odvětí Florian Pollak. „Skvěle se sem hodí. Nejraději bych byl, kdyby z mého domu načerpalo inspiraci co nejvíce lidí!“ A to je další věc, kterou mají stavitel i společnost PREFA Aluminiumprodukte společnou…
Sdílet / hodnotit tento článek