Přesto část zájemců nečeká a začíná skladování a využití srážkových vod řešit. Proto firma ASIO, spol. s r.o. připravila konkurenčně schopnou nabídku také pro využití dešťových vod.
Teorie ohledně návrhu optimální velikosti nádrže na vodu je již všeobecně dostupná ve formě různých výpočtových prográmků.
Základem všech systémů je nádrž, obvykle umístěná pod terénem, vyrobená z nejrůznějších materiálů – každý materiál má své přednosti a omezení. Co se týče plastu, jednou z možností je využití nádrží vyrobených odstředivým litím, tedy homogenních nádrží. Efekt klenby umožní to, že i při nízké hmotnosti je u těchto nádrží dosahováno vysoké stability, a tedy i příznivého poměru v parametrech hmotnost/stabilita/cena. Příkladem jsou nádrže na vodu AS-MONA. Použitím litých nádrží na dešťovou vodu se snížilo riziko špatných svárů nebo podcenění statiky jako u svařovaných nádrží, protože boj o co nejnižší ceny a snaha o neúměrné odlehčení způsobuje časté statické problémy, které vyplývají navíc i z nedodržení stavebních opatření uvažovaných ve statických výpočtech.
Samotná vhodně zvolená nádrž je však často jen částí řešení zaměřeného na využití srážkových vod. Neméně důležitým prvkem je pak i filtrační zařízení (tzv. filtr na dešťovou vodu). Odfiltrování na obvyklých filtrech (průliny od desetin milimetrů) je dostatečné pro využití na závlahu (např. filtr hrubých nečistot AS-PURAIN), zatímco ultrafiltrace pak na využití srážkové vody i v oblasti osobní hygieny (např. čistírna šedých vod AS-GW/AQUALOOP). Vždy stojí za zvážení, kam filtrační zařízení umístit. V některých případech je výhodná instalace už na svodu, v některých na vodorovném přívodu a někdy až v nádrži samotné. Na trhu je celá řada filtrů, jejichž hodnocení většinou vychází z toho, jaká je jejich účinnost z hlediska množství protečené vody. V tomto hodnocení patří mezi nejlepší filtry dešťové vody AS-PURAIN. Dalším kritériem je praktičnost při instalaci – tam je originálním řešením např. skládačka AS-PLURAFIT. Šachtička, kterou je možné variabilně a velmi jednoduše poskládat z jednotlivých částí, a to i s ohledem na ztrátovou výšku, kterou si můžeme dovolit.
Sdílet / hodnotit tento článek