Běžně nabízená izolační trojskla dosahují hodnoty prostupu tepla Ug = 0,5 W/(m2*K). Snaha o dosažení maximálních izolačních vlastností může jít ale na úkor solárních zisků. Prohřívání interiéru je přitom jedním z důležitých požadavků kladených na okna do pasivních domů. Při volbě izolačního zasklení je tak důležité znát i hodnotu solárního faktoru (g), který charakterizuje množství energie využité k ohřátí interiéru.
Řešení s optimálními hodnotami solárního faktoru při zachování výborných izolačních vlastností poskytují tzv. solární trojskla. Při hodnotách prostupu tepla Ug = 0,6 W/(m2K) mají solární faktor na úrovni 64%. To je asi o pětinu lepší hodnota solárního faktoru než mají běžná izolační trojskla. V kombinaci s kvalitním profilovým systémem plastových oken, dřevěných či dřevohliníkových oken tak výsledné hodnoty prostupu tepla celým oknem splní nároky kladené na otvorové výplně pro pasivní stavby.
V létě je třeba chránit interiér před přehříváním vhodným stíněním oken. Na jaře a na podzim je žádoucí, aby interiér maximálně prohřálo slunce. V zimě chceme naopak v interiéru udržet maximální množství tepla. Solární trojskla optimálně kombinují izolační vlastnosti a solární zisky a představují tak nadčasové řešení pro moderní a úsporné bydlení.
Sdílet / hodnotit tento článek