Uživatel litých podlah musí být realizátorem seznámen s celkovým konceptem údržby a v rámci dokončení a předání prací dostává od realizační firmy kompletní návod na ošetřování a čištění. Zjednodušeně můžeme tento návod rozdělit na dvě poloviny. O tu první polovinu – běžné denní čištění – se uživatel stará sám, o druhou polovinu – sanaci povrchu – by se měla postarat v pravidelných intervalech odborná prováděcí firma. Co obě poloviny obnáší?
Běžné denní čištění
Běžné denní čištění dělíme na tři jednotlivé kroky, které se provádějí anebo kombinují podle toho, jak silné zatížení na podlahu působí, jak velký je vnos nečistot do prostoru, jaké je celkové mechanické a chemické zatížení podlahy. Jinak se bude čistit byt obydlený třemi lidmi a jinak obchod v nákupním centru, kterým denně projde 1000 lidí.
- Odstraňování prachu: Odstraňování volně ležícího prachu a volných nečistot se provádí vysavačem na tvrdé povrchy nebo stíráním vlhkým mopem z mikrovlákna.
- Manuální nebo strojové mokré čištění: Pokud jsou nečistoty přilnuty k povrchu, používá se vhodný PU-čistič, který netvoří zbytkový mikrofilm na povrchu, a plocha se vytírá ručně vhodným mopem z mikrovlákna nebo se čištění provádí mycím automatem se středně tvrdým kartáčem nebo s červeným padem. Pokud chceme během denního strojového čištění zároveň jemně zalešťovat jemné škrábance, je ideální používat pod mycí automat jemný diamantový pad zrnitosti 3000.
- Pravidelné intenzivní čištění: Pokud je zatížení prostoru silné a postupem času již není možno ulpívající nečistoty odstranit běžným manuálním nebo strojovým čištěním, doporučuje se provést intenzivní čištění roztokem PU-čističe a vody v koncentraci, která odpovídá stupni znečištění plochy. Roztok se nanese na povrch a nechá se 5-10 minut působit. Poté se povrch mechanicky čistí jednokotoučovým strojem s červeným padem. Uvoněné nečistoty se vysají vysavačem na vodu a celá plocha se na závěr navlhko přemyje čistou vodou. Pro pravidelné intenzivní čištění je možné použít také sprejovou metodu čištění. Pro optimální udržení optické kvality povrchu se doporučuje intenzivně vyčištěný povrch přeleštit jednokotoučovým rotačním strojem s bílým padem nebo leštícím kartáčem. Otáčky jednokotoučového stroje by se měly pohybovat v rozpětí 500 – 1 500 otáček za minutu. Čím vyšší otáčky, tím lesklejší povrch.
Sanace a renovace povrchu litých podlah
Sanace a renovace povrchu litých podlah je již činnost, kterou si zpravidla běžný uživatel není schopen provést sám. Zde se doporučuje kontaktovat odbornou realizační firmu a nechat si práce provést. K renovaci povrchu přistupujeme tehdy, dojde-li postupem času k mechanickému opotřebení povrchu. To se nejčastěji začne projevovat „vychozenými cestičkami“ na nejfrekventovanějších místech, ošoupaným povrchem pod kolečkovými židlemi apod.
Sanace a renovace povrchu se provádí v několika krocích. Všechny musí být provedeny odborně správně tak, aby výsledkem byl špičkově opravený povrch, který vypadá jako nový.
- krok - důkladné hloubkové základní čištění povrchu
Na povrch se nanese lehce alkalický základní čistící přípravek (pH 10), nechá se 15-20 minut působit a na celém povrchu se provede dokonalé mechanické brusné čištění. To se provádí jednokotoučovým rotačním strojem (120-150 otáček za minutu), pod kterým je podložen buď speciální šedý PU-sanační pad, nebo může být použit také diamantový pad zrnitosti 400. Je nutné se také ručně pověnovat místům, která nejsou pro stroj přístupná – rohy, kraje, plocha pod radiátory apod. Také pro toto ruční dočišťování se musí používat brusné pady. Na závěr se vše důkladně vysaje vysavačem na vodu. - krok - neutralizace povrchu
Na povrch se nanese čistá voda a opět se celá plocha důkladně projede jednokotoučovým strojem s brusným padem tak, jak je popsáno o odstavec výše. Na závěr opět následuje odsátí vody vysavačem. - krok – aplikace sanačních nátěrů
Sanační a renovační nátěry musí být kompatibilní s litou podlahou. Používají se 2-komponentní polyuretanové nátěry (laky), které pevně přilnou k povrchu a stávají se jeho nedílnou součástí. Jsou chemicky neodstranitelné. Dobře provedená sanace 2-komponentní polyuretanovou ochrannou vrstvou má životnost kolem 5 let i při silném zatížení.
Aplikace běžných polymerních vosků, tzv. „polišů“ se u litých podlah nedoporučuje. Poliše mají na litých površích krátkou životnost, zpravidla 6-12 měsíců, nesnesou vysoké mechanické zatížení, nejsou chemicky odolné, neodolávají například posypové soli v zimních měsících.
Barevná renovace povrchu je další možností, kterou je možné na litých podlahách využít. Na trhu se nachází 2-komponentní polyuretanové barevné podlahové laky, kterými je možné zcela změnit barevnou kompozici povrchu, vytvářet různé grafiky, obrazce, orientační systémy a mnoho jiného. Tyto barevné laky se vyrábějí dle barevnic RAL, NCS 2 a Sikkens. Výběr barev je tudíž velmi široký a vybere si opravdu každý.
Dalším často řešeným problémem je sanace povrchu u elektrostaticky vodivých epoxidových litých podlah. Také pro tuto situaci se na trhu nacházejí 2-komponentní vodivé barevné laky, které dokáží obnovit nejenom optický vzhled povrchu podlahy, ale také vylepšit vodivé vlastnosti celého systému.
Technická poznámka na závěr: Veškerá doporučení v tomto článku počítají s tím, že povrch minerálních cementových litých podlah byl po pokládce uzavřen závěrečným krycím lakem. Pokud byla povrchová úprava u cementových podlah jiná, např. olej, tak se na ni tento článek nevztahuje.
Sdílet / hodnotit tento článek