REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rekonstrukce Šporkovského paláce citlivě zachovává původní prvky

V rámci dne architektury bylo možné navštívit zajímavé probíhající stavby. Jednou z nich je přestavba budovy Šporkovského paláce v ulici Hybernské. Stavbou provázel přímo autor návrhu, pan architekt Stanislav Fiala. Návštěvníci získali spoustu zajímavých informací, včetně vysvětlení architektových myšlenek vedoucích k návrhu a všeho co souvisí s takovouto stavbou v památkovém území. Budova bude mít kancelářský charakter, v přízemí jsou plánované restaurace a na střeše vznikne terasa s výhledem na Staré město.

Památkově chráněný komplex budov se skládá ze tří částí mezi ulicemi Hybernskou a V Celnici. Na místě původního barokního paláce, ze kterého zůstala zachována pouze klasicistní fasáda z ulice Hybernská, stojí hlavní budova původního komplexu Anglo-československé banky, kterou dostal za úkol navrhnout Josef Gočár. Budova z 20. let minulého století je ve stylu art deco a kontruktivismu.

V této části se zachovalo mnoho původních prvků, které se chápou jako historicky cenné (např. tapety, dlažby, dveře a kování, umělý mramor), včetně části původní dispozice a atmosféry úzkých chodeb a malých kanceláři, jak je naprojektoval Gočár. Další dvě zadní budovy nemají takovou historickou hodnotu (přestože jsou v rámci jednoho popisného čísla ve stejné památkové ochraně) a bylo možné navrhnout rozsáhlejší a radikálnější změny. Některé práce vyplynuly také během stavby, například původní dřevěné stropy byly po odkrytí v tak špatném stavu, že byly nahrazeny železobetonovým monolitem, navazujícím esteticky na stropy v Gočárově budově.

Architekt s investorem ke všem architektonicky cenným prvkům přistupují citlivě se snahou zachovat a restaurovat co nejvíce bude možné. Jak pan Fiala sám říká, i proto nemají s památkáři žádné větší problémy. I když přiznává, že jde o těžké zadání, kde se potkává více filosofií přístupů k památkově chráněným objektům a probíhala spousta diskuzí s úřady. Součástí návrhu je i urbanistická koncepce vytvoření veřejného prostoru ve vnitrobloku, umožňující pěším projít z ulice Hybernská do ulice V Celnici. Pan architekt Fiala pak zadním budovám přidal ještě další patra a dorovnal je tak do úrovně Gočárovy budovy. Tato část bude mít zelenou střechu.

V prvním patře zůstává původní Gočárova dispozice včetně starých monierových příček, které v důsledku času bylo nutné zpevňovat injektáží. V přední části se také zachovaly reprezentativní prostory se zdobnými prvky dle návrhu Gočára, které vznikly na popud tehdejšího investora. V ostatních patrech pak byly vybourány nepůvodní příčky a vytvořil se tak moderní velký otevřený prostor, se kterým architekt dále pracuje. Samotná rekonstrukce začala tak, že si v šestém patře pan Fiala zrekonstruoval prostory pro svůj ateliér, kde si dle jeho slov budovu "ošahal", odzkoušel si zde různé technologie a je zde i patrný design, v jehož duchu budou ztvárněna také ostatní patra. Malé chodby vedoucí od schodiště, které se mimochodem zachovalo v krásném stylu art deco, již nebudou temné jako za dob Gočára, ale použitím skleněných příček budou prostory opticky propojeny a zlepší se tak i orientace návštěvníka v prostoru. Takovým bonbónkem jsou pak původní dřevěné zárubně zakomponované do těchto nových skleněných příček.

Co se týče povrchů, design je celkem jednoduchý, jsou zde pohledové betonové stropy, lité podlahy, všechny technologické rozvody jsou přiznané. Nesmí samozřejmě chybět žádné legislativně požadované technologie týkající se požární bezpečnosti, ani technologie zajišťující komfort v kancelářské budově, na které jsme v dnešní době zvyklí. Zajímavostí je třeba chlazení trubním systémem ve stropu nebo dutinové podlahy s integrovanými instalacemi.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Libor Fojtík, zdroj: Městské muzeum Jaroměř

Wenkeův obchodní dům Josefa Gočára se dočkal rekonstrukce od Davida Vávry

Městské muzeum v Jaroměři sídlící v bývalém obchodním době firmy A. Wenke a syn je významnou východočeskou architektonickou památkou, která si prošla kompletní rekonstrukcí v letech 2020–2022 a na jaře letošního roku se opět v celé své kráse otevřela návštěvníkům. Návrh je dílem…

Dům Autoklubu ČR Foto: Autoklub ČR

Dům Autoklubu ČR stál dříve na okraji Prahy. Navrhl jej slavný architekt Pavel Janák. Prvky interiéru jsou moderní i dnes

Dům přestavený v letech 1926-1929 architektem Pavlem Janákem slouží dodnes Autoklubu ČR, naší nejstarší organizaci sdružující motoristy. Budova před třemi lety oslavila jubilejních 90 let, historie Autoklubu, který se významně podílel na rozvoji motorismu v Československu, sahá ale ještě o něco dále. Dnes si tento…

Staré parní mlýny v Holešovicích ukrývají moderní kanceláře

Staré parní mlýny v Holešovicích ukrývají moderní kanceláře

Holešovické parní mlýny jsou významnou průmyslovou stavbou z počátku 20. století, a i když dnes již neplní svojí původní funkci, zaujme jejich citlivá rekonstrukce na moderní kancelářské prostory. Podívali jsme se do nich v rámci akce Open House Praha. Podívejte se s námi!

Exkurze do nové budovy na Národní třídě

Exkurze do nové budovy na Národní třídě

Architekt Stanislav Fiala prováděl v rámci akce Den architektury 2016 komentovanou prohlídku své stavby na Národní třídě, kde vzniká komplex kancelářských budov jeho dlouhodobého investora firmy Sebre. Tato stavba na velmi lukrativním a frekventovaném místě na sebe od začátku strhává hodně pozornosti a již nyní…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA