Základním předpokladem komfortní koupelny je důkladné plánování ve stadiu přípravy. Je dobré odpozorovat běžné biorytmy lidí, kteří budou koupelnu nejčastěji využívat a přizpůsobit jim např. rozmístění sanitárních předmětů. Mnohdy není vhodné spojovat toaletu s koupelnou, svá pro i proti mají věčné soupeření sprchových koutů s vanami. Často se stává, že se v koupelně budou potkávat lidé dvou nebo i tří rozdílných generací. Toto vše by měla fáze plánování zohlednit. Jasné architektonické řešení a dostatek prostoru pro pohyb je proto základním předpokladem.
WC v koupelně?
Často sporným bodem při plánování koupelny je umístění WC. Pokud to prostor umožňuje, doporučují architekti umístit WC v samostatné místnosti nebo naplánovat mezi koupelnou a WC alespoň posuvné dveře. Zachování soukromí a respektování okolí zde hraje prim. Pokud zvládnete otázku z nadpisu, často si kladete další. Jak vysoko? Děti ocení nižší polohu WC, starší lidé naopak vyšší. A co využít kompromis a mít model WC, který se přizpůsobí konkrétním požadavkům na výšku. Jednoduchým stisknutím tlačítka můžete u systému Viega posouvat záchodovou mísu až o osm centimetrů nahoru nebo dolů. Podívejte se zde. Kam s instalacemi napadne někoho? Dnes existují chytrá řešení téměř na vše. Koupelny nevyjímaje. Moderní instalace jsou ukryty v tzv. předstěnových instalačních systémech. Pojmou veškeré instalační rozvody, oddělují prostory, poskytují odkládací plochu a v případě potřeby umožňují montáž madel vedle WC.
Hýčkejte se! Elektronické vanové baterie série Multiplex Trio E si pamatují preferovanou teplotu a množství vody až tří uživatelů. (Foto: Viega)
Raději koupel nebo rychlou sprchu?
Majitelé panelových bytů budou skřípat zuby. Mějte obojí! V případě nedostatku místa musíte opět přemýšlet. Pro děti je vana klasické „mycí místo“ a současně místo na hraní. Dospělí naproti tomu využívají koupel ve vaně k uvolnění nebo jako podpůrný regenerační rituál v případě nemoci. Ostatní členové rodiny naopak po ránu potřebují jako povzbuzující prostředek silnou sprchu. Ve stáří je pak stále důležitější bezbariérovost, kterou může nabídnout sprcha. Pokud je sprcha provedena v úrovni podlahy, neprospívá to pouze prostorovému uspořádání, ale je to také investice do budoucnosti. Zejména tehdy, pokud se od začátku myslí na možnost sezení, například v podobě vestavěné wellness lavičky nebo v podobě sklopné sedačky na zdi. Jak sklopné sedačky, tak madla lze v současné době zcela decentně integrovat a přizpůsobit tvarům zařízení. Smysluplné je použití madel jak ve sprše, kde mohou rovněž sloužit k upevnění ruční sprchy, tak i u vany. Mladým i starým to přinese bezpečnost při vlézání i vylézání. U vanových systémů můžete zpohodlnět. Komfortní koupelnu charakterizují produkty, které ulehčují život. Například elektronicky ovládané vanové baterie, které dohlížejí na správnou teplotu vody a při dosažení požadované výšky plnění automaticky zastaví přítok vody. Podívejte se zde.
Méně stresu
Bezbariérovost, ergonomické produkty, chytrá řešení, promyšlené vedení instalací. Moderní komfortní koupelna má být oázou pro všechny generace s cílem eliminovat ranní a večerní stres.
Sdílet / hodnotit tento článek