REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Umístění domu na pozemku, jaké je dobré a jaké je nevýhodné?

Aby bylo v obýváku hodně slunce, abychom se z oken dívali do zeleně, aby měl dům zahrádku oddělenou od silnice, aby měl co nejlépe využitý pozemek. To jsou hlavní požadavky, které máte na rodinný dům, když ho vybíráte v nabídkách realitních kanceláři. Co musí být splněno, aby dům všem těmto požadavkům vyhověl? Není to jednoduché a u starého domu bude potřeba udělat i nějaké kompromisy.

Na schematu vidíte dva domy na jedné ulici, jeden je na její severní a druhý na jižní straně. Okna obytných místností jsou u obou domů směrem na jih. Podívejte se nejprve na horní dům.

Horší umístění domu

Zahrada je od ulice oddělena hmotou domu, okna jsou otočena na jih za sluncem. Ale tím také do ulice, která může být i docela hlučná a zeleně kolem ulice také nebude tolik. Zahrada je sice od hluku a zraků kolemjdoucích chráněna, ale zároveň dům velkou část zahrady stíní před slunečními paprsky, protože slunce postupuje po jižní straně. V létě to nevadí, slunce je vysoko a dům příliš nestíní, i když zrovna to je doba, kdy byste stín domu uvítali. Horší je to na jaře a na podzim, kdy je slunce nízko, a tak je zahrada za domem vlhká a chladná.

Lepší umístění domu

Daleko lepší orientaci má jižní dům. Silnice je na severní straně pozemku a okna obýváku a ložnic jsou otočena na jih do zahrady, ke které přiléhají zahrady ostatních domů, tedy do zeleně. Zahrada je od silnice oddělena domem stejně jako u severního domu, ale přístupu slunce nic nebrání. Toto je tedy daleko lepší umístění domu na pozemku než u předchozího příkladu. Dalo by se říci ideální. Téměř.

Těžko využitelný prostor

Je tu jedno ale, které nesplňuje ani jeden z domů na obrázku, a to využití pozemku. Dům, který je stojí skoro uprostřed zahrady má totiž po stranách dva těžko využitelné pruhy zahrady, které jsou široké 3-4 metry. Podobně je na tom i úzká předzahrádka.

To budete řešit hlavně v místě, kde jsou pozemky malé a drahé, jako třeba v okrajových čtvrtích velkých měst. U samostatně stojících domů tak platíte za prostor, který ani nedokážete využít. Daleko lépe dokáží pozemek využít domy, které stojí na hranici pozemku, ty mají ale jiné své slabiny, pojďme se na dva z nich podívat.

Pozor na zakrytí jižních stran domu

Oproti předchozím modelovým případům vidíte na letecké mapě skutečný dům na návsi u rybníka.

Podle předchozího odstavce byste si mohli říct, že to je úplně ideální dům. Na severozápadní straně pozemku je ulice, následuje miniaturní předzahrádka, dům a na jihovýchodě zahrada. Dům ještě k tomu stojí na hranici pozemku, tedy se vedle něj vejde i prostorný dvorek.

Ve skutečnosti umístění na pozemku tak ideální není. Na jihovýchodní straně domu se totiž nachází garáž, která znemožňuje vybourat do přízemní zdi na jihovýchodě okna. Na druhé nejlepší severovýchodní straně stojí dům na hranici se sousedním pozemkem a tam nemohou být okna vůbec.

Obytné místnosti se nacházejí na severozápadní straně domu směrem do ulice. Jediná slunečná stěna domu je v podkroví nad garáží. Jedinou možností, jak získat víc slunce do domu je zbourat garáž. Ta je ale bohužel ve velmi dobrém stavu a tak je bourání nepravděpodobné.

Jižní polovina dvojdomku je lepší

Daleko lepší situaci má tento dvojdomek, tedy jeho jižní polovina. Stojí na severní straně pozemku a severní strana přiléhá k sousedovi. Všechna okna hlavní části domu i přízemní obytné přístavby, která pokračuje do zahrady jsou otočena na jihozápad. Okna do ulice míří na jihozápad. Dům má stejně jako předchozí prostorný dvoreček a zahradu. Na jihu je vidět další dům, který také stojí na hranici pozemku, ale zahradě vybraného domu stíní jen velmi málo, jak je vidět podle jeho stínu na letecké mapě.

Podívejte se ale na druhou polovinu dvojdomku, tu severní. Jediná okna, kterými může jít do domu slunce jsou ta na jihovýchod, tedy do ulice. Většina oken je ale otočena na sever do zahrady. Vidíte na letecké mapě, že dům opravdu hodně stíní své zahradě. Majitelé si to velmi dobře uvědomují, protože bazén umístili co nejdál k severní straně pozemku. Toto je výrazně horší umístění domu na pozemku, proto pokud se budete rozhodovat, že koupíte polovinu dvojdomku, vybírejte jižní slunečnou polovinu.

Dvojdomy mají také jednu výhodu a zároveň nevýhodu a to je společná zeď. Když se v obou domech bydlí a topí, tak se o sebe hřejí a ušetří se teplo. Pokud se ale jeden majitel odstěhuje a dům zůstane dlouhodobě prázdný utíká tudy hodně tepla a je jen málo možností, jak zeď zateplit.

I když se v sousedním domě bydlí, způsobuje společná zeď problémy, jednak je to hluk, středové zdi nebývaly příliš silné, často to byla jen jedna společná zeď, v současnosti musí mít každý dům vlastní zeď, takže jsou dvě nosné stěny vedle sebe. Také se tu špatně řeší problémy s vlhkostí a na všechny stavební práce v domě se bude ostrým zrakem dívat soused, protože se ho budou dotýkat opravdu těsně.

Při prohlídce poloviny dvojdomku se proto dívejte, v jakém stavu je středová zeď a jestli nebude způsobovat komplikace.

Shrnutí

S orientací domu ke světovým stranám a jeho umístěním na pozemku se zabývejte hlavně před výběrem domu, to snadno uděláte z pohodlí obývacího pokoje pomocí internetu a letecké mapy. Je to totiž problém, se kterým se po nákupu domu nezbývá než smířit.

 

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

V čem se liší projektování novostavby a rekonstrukce - II. díl

V čem se liší projektování novostavby a rekonstrukce - II. díl

Vyhláška o projektové dokumentaci říká, co má obsahovat projekt pro stavební povolení i provádění stavby. Tedy se dá čekat, že výsledná dokumentace bude pro dům postavený na louce stejná, jako pro přestavbu. Ale ty rozdíly jsou ve skutečnosti docela velké, vždyť i samotná vyhláška je ale navržena tak, abyste podle ní…

Zastavěná plocha stavby - jak se změří a co všechno se do ní počítá?

Zastavěná plocha stavby - jak se změří a co všechno se do ní počítá?

Zastavěná plocha pozemku je součtem všech zastavěných ploch jednotlivých staveb. Zastavěnou plochou stavby se rozumí plocha ohraničená pravoúhlými průměty vnějšího líce obvodových konstrukcí všech nadzemních i podzemních podlaží do vodorovné roviny. Plochy lodžií a arkýřů se započítávají. U objektů poloodkrytých (bez…

Kupujete dům? Nechte si ho posoudit

Kupujete dům? Nechte si ho posoudit

U starého domu se se závadami, poruchami a potřebou rekonstrukce počítá. Otázky k řešení jsou spíš koncepční. Jak rozsáhlá rekonstrukce bude potřeba? Jak rozsáhlé jsou poruchy domu a je možné je opravit, nebo bude lepší se poohlédnout po jiné nemovitosti? V tomto článku se zaměříme na analýzu stávajícího stavu.