REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zdražování vody: Jak oni na nás, tak my na ně

S vodou je to zajímavé. Po listopadu 1989 jsme s jistým pochopením přijali myšlenku, že voda, která stála v roce 1990 osmdesát haléřů za kubík, je výrobně silně pod náklady. Zdražilo se. Zároveň jsme si vyslechli i morální odůvodnění, že se vodou plýtvá.

Doba pokročila a my jsme přehodnotili své rozpustilé hygienické návyky a šetřili.  Ukázalo se, že to nestačí, výroba se díky zastaralým trubkám a technologiím stále nevyplácí. Navíc zdražovaly vstupy. Zdražilo se zas a šetřilo se dál. Utáhli jsme nádržky na záchodech, které už bez toho splachovaly spíše díky síle gravitace, někteří se přestali i holit. Pak ale přišla velká rána: šetřili jsme tak hodně a tak poctivě a urputně, že odběr vody o hodně poklesl a tak málo vody se za ty peníze vodárnám nevyplatilo vyrábět. Zdražilo se.

No a co jsme mohli dělat, šetřili jsme dál, protože pořád je lepší kupovat draze a platit co možná nejméně, než kupovat draze a ještě k tomu platit hodně. A to se šířily zvěsti, že cíl je platit jako ve Francii - 100 Kč za kubík pitné vody.

Méně nebo více?

Začali jsme tedy chytat dešťovou vodu na zalévání s tím, že to na Západě dělají už dávno.  Kupovat ultra úsporné pračky a myčky, přibylo fousáčů a naplno se rozběhl prodej papírových plen – náš domácí svět začal poprvé ve své novodobé historii trpět nedostatkem z nadbytku. Bloger Pavel Herman na idnes.cz napsal, že cena vody od roku 1990 do roku 2013 zdražila stonásobně. Za průměrnou mzdu jste v roce 1990 zakoupili 4 100 kubíků vody.  V roce 2013 to už bylo 324 kubíků vody.

Raychem kabel HWAT ohřev vody potrubíInteligentní samoregulační kabel Raychem HWAT zajistí stálou požadovanou teplotu vody. Spoří energii i vodu.

Requiem na zdražování

Zdálo by se, že už není kde brát – leda bychom oprášili kadibudky, což už mnozí na venkově stejně udělali, jedli z papíru a chodili se koupat po známých.  Nebudete mi věřit, ale právě v této kritické a pro hygienu národa zlomové chvíli se objevilo technické řešení. Jmenuje se HWAT a přišla s ním firma Raychem. Nejde o návod jak ještě více křečovitě šetřit vodou - i nadále se budeme sprchovat a mýt se! Vtip je v tom, že jednotrubkový systém HWAT, skládající se z inteligentního samoregulačního kabelu a izolace, dokáže geniálně jednoduchým a přitom velmi účinným dohřevem teplé vody v jednom potrubí ušetřit majlant. Jedna trubka bez nutnosti oběhového čerpadla zaručuje úsporu místa, úsporu provozních nákladů, technických problémů a bezúdržbový provoz – takový ten vodárenský sen panelového či bytového domu.  Systém je přitom zárukou toho, že se váš každodenní komfort zlepší a zároveň ušetříte na vodě: teplá voda je k dispozici hned po otočení kohoutkem, nemusíte odtáčet. Sníží se vám provozní náklady na energie – to vám, řečeno s trochou obraznosti, zaplatí i zdražování vody. Pro vaši představu je to pro středně velký hotýlek roční úspora vody zhruba velikosti plaveckého bazénu. A to všichni splachují, koupou se a určitě se tajně holí pod tekoucí vodou. Úspory tohoto revolučního patentu se synergicky projevují ještě i v mnoha dalších oblastech, ale pokud někoho z vás zaujala informace, že i z takových tragicko-komických situací našeho malého rybníčku existuje řešení, nechť si o systému HWAT přečte na internetu. Bude překvapen a mile potěšen.

Raychem topné systémy

logo
nVent Thermal Belgium, o.z.
Na Příkopě 988/31
110 00 Praha 1

telefon: +420 603 864 909
e-mail: Czechinfo@nvent.com

web: www.nvent.com/cs-cz/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na větrání? O větrání a rekuperaci s odborníkem z UCEEB v ČEZ akademii

Daniel Adamovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je hostem dalšího dílu ČEZ Akademie a vysvětluje, že pro dosažení kvalitního vnitřního prostředí se nedá spoléhat na pokojové rostliny, zda se ušetří rekuperací energie a proč se kvalita vzduchu posuzuje podle koncentrace CO 2 .…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

REKLAMA