Nejprve, možná dříve, než se začnete porozhlížet po nabídkách bytů či domů, je potřeba si ujasnit, proč si vlastně pořizujeme byt či dům a jak chceme v budoucnu žít. Chceme mít velkou rodinu? Pořizujeme si dům na stáří? Jaké hodláme pěstovat koníčky? Potřebujeme kancelář pro práci doma? To vše je nutné si ujasnit. Zní to jako banalita, ale nebojte se si takové požadavky napsat na papír. Odpověď na tyto otázky vám pomůže hledat ne místo pro přespání ale domov, který bude vyhovovat vašim potřebám.
Nezapomínejte na dostatečné úložné prostory, abyste měli věci schované, ideálně ve vestavěných skříních, ale vždy po ruce. Důležité je i dostatečné místo pro přípravu a konzumaci stravy. Pro rodinnou pohodu je dostatečně velký jídelní stůl v dobré návaznosti na kuchyň mnohdy daleko více důležitý než velký obývací pokoj. Nezřídka se stává, že právě nefunkční návaznost kuchyně a jídelny je skutečným důvodem k rekonstrukci celého bytu. Nekvalitní bydlení může ústit ve stres, rodinné hádky a zdravotní problémy.
Celá přednáška Ivy Bastlové o pohledu interiérové designérky na koupi bytu
Spolupráce s odborníkem se vyplatí, není drahá
Základem zjištění, zda byt odpovídá vašim potřebám, je sestavení detailní dispozice. Dispozice ale nestačí jen v „marketingovém zobrazení“ z letáčku developera či stavební firmy ale ve skutečných rozměrech včetně nábytku, zařízená zkušeným architektem či interiérovým designérem na míru dle vašich požadavků. Je to zásadní záležitost, která nám ukáže, jak bude interiér fungovat. Nejde o vizualizace, barvy tapet a tvary svítidel, jde o půdorysné řešení.
Tato nepříliš drahá služba sestavení půdorysu (běžné sestavení běžné dispozice 5 tisíc Kč za 2+kk, záleží na konkrétním architektovi) vám může pomoci i ušetřit mnoho set tisíc korun. Při konzultacích a díky promyšleným řešením architektů můžete totiž zjistit, že i do menšího bytu se naprosto bez problémů vejdete a není nutné kupovat byt velký. Za ušetřené peníze můžete pořídit o to kvalitnější a komfortnější vybavení bytu a tím ještě více vylepšit své bydlení.
Pozor na mystifikace v nabídkách nemovitostí
Možná si říkáte, že tato služba je nadstandard, že půdorys vám přeci developer dá i s vyobrazeným nábytkem a že vám takové uspořádání vyhovuje. Díky architektovi ale dokážete odhalit triky, které se v nabídkových půdorysech využívají. Častou ukázkou je zmenšení nábytku, prostor pak vypadá na papíře větší. Typickým příkladem je například hloubka šatní skříně menší než 55 cm, postel šířky 140 cm zobrazená jako dvojlůžko, malý jídelní stůl či pohovka. U podkrovních bytů pozor na podchozí výšku, zkosené stropy výrazně snižují využitelnost prostoru.
Nejde ale jen o klamy, často záměrné. Může jít i odhalení důležitých ergonomických chyb v kuchyňské lince, kvůli kterým bude nekomfortně použitelná, nedostatku úložného prostoru, chybějící odkladový prostor v zádveří, šatny o malých nepraktických rozměrech, které by bylo lepší nahradit šatní skříní a podobně.
O tom všem a dalších detailech, jakých si všimne na první pohled jen zkušený designér či architekt vám povyprávěla na přednášce Iva Bastlová (video viz výše).
Sdílet / hodnotit tento článek