Nejčastěji měli zákazníci zájem o pálené a betonové tašky, kterým dohromady patřilo 42 procent trhu. Následovaly plechové krytiny, například plechové tašky, trapézové plechy nebo plechové šablony, s podílem 40 procent. Desetina patřila šindelům, v malé míře byly zastoupeny plastové šablony.
Střešní krytiny pokrývači a klempíři nejvíce používali na opravu střechy v rodinných domech (43 procent). Necelou třetinu využili při novostavbách rodinných domů. Zhruba desetina se týkala opravy střechy bytového domu nebo stavby či rekonstrukce průmyslových objektů.
Podle pokrývačů a klempířů byla pro třetinu zákazníků nejdůležitějším faktorem při nákupu střešní krytiny cena. Čtvrtina vybírala podle doporučení, 14 procent podle vzhledu, dále podle referencí a kvality. Devět z deseti zákazníků si podle průzkumu nechalo loni dělat střechu na klíč, zbytek si pořídil materiál ve vlastní režii.
Téměř polovina dotázaných firem nebo řemeslníků měla zakázky do 50 kilometrů od svého sídla, zhruba čtvrtina byla ochotna přijmout zakázky po celé České republice.
Podle odhadu provozovatele portálu krytiny-strechy.sz Martina Smutného v Česku aktivně působí 5000 až 7000 pokrývačských a klempířských firem, ve kterých pracuje asi 15.000 lidí. Výrobců střešních krytin je podle něj zhruba stovka a zaměstnávají kolem 5000 lidí. Největšími výrobci jsou Bramac a Tondach s ročním obratem kolem miliardy korun. S odstupem následují firmy Satjam, KM Beta, Lindab nebo Ruukki.
Sdílet / hodnotit tento článek