Před dodáním tepelného čerpadla musíme vhodně vybrat umístění stroje, zejména u venkovní jednotky. Ideální pozice je v tomto případě co nejblíže technické místnosti (menší tepelné a tlakové ztráty na potrubí, tzn. vyšší výkon a nižší spotřeba energie, současně menší zátěž kompresoru a s tím související delší životnost). Venkovní jednotka by neměla být v těsné blízkosti sousedního pozemku (alespoň 3 m).
Umístění s ohledem na hlučnost
Dle místních dispozic je třeba minimalizovat případné šíření hluku od ventilátoru, optimálně tedy umístíme venkovní jednotku na zahradě tak, aby se zvuk šířil po nejdelší trase našeho pozemku. Není vhodné umístit jednotku pod nízkou střechu s delším přesahem zdi domu nebo na vydlážděný dvorek. Uchycení na konzoli zdi domu použijeme jen v krajním případě – hlučnost a případně vibrace se potom výrazněji šíří jak do okolí, tak do vnitřních prostor domu. V případě potřeby lze v určité vzdálenosti od stroje vysadit například husté stromy, keře, nebo provést jiné stavební opatření zamezující šíření hluku (protihluková zástěna).
Umístění s ohledem na prostorové dispozice
Je třeba si uvědomit, že přes výparník umístěný ve venkovní jednotce tepelného čerpadla vzduch/voda musí proudit dostatečné množství vzduchu, a není tedy vhodné umístit jednotku těsně u zdi, u novostaveb musíme brát v potaz případné budoucí zateplení fasády a ponechat si dostatečný odstup. Vzdálenosti bývají předepsané výrobcem, obecně lze počítat s minimální vzdáleností 20 cm. Blízkost jakékoli překážky nebo zdi nesmí být příčinou zpětného přisávání již ochlazeného vzduchu.
Venkovní jednotku nesmíme umisťovat do uzavřeného prostoru, kde by mohlo dojít ke zpětnému vracení nebo hromadění studeného vzduchu vyfukovaného z tepelného čerpadla. Při usazení jednotky v zahradě je lépe zvolit místo, kde nejsou opadavé keře nebo stromy, které by mohly svými listy nebo semeny zanášet vzduchový výměník (výparník) tepelného čerpadla (nejčastěji bývá problematická blízkost topolů).
Orientace venkovní jednotky
Venkovní jednotku s vertikálním výparníkem máme orientovat delší stranou rovnoběžně se zdí domu, kolmé umístění může způsobit problematické odtávání při větrném počasí, zejména u delších budov vystavených větrnějšímu počasí. Rovněž je praktické orientovat jednotku tak, aby docházelo k odfuku studeného vzduch od budovy. Při instalaci do větší výšky, např. na střechu objektu, mohou nastat problémy s rozběhem ventilátoru a odtáváním při větrném počasí.
© Fotolia.com - christian delbert
Usazení venkovní jednotky s ohledem na tvorbu kondenzátu
Venkovní jednotku ukotvíme tak, aby byla spodní hrana výparníku minimálně 20 cm nad úrovní okolního terénu. Většina výrobců poskytuje v montážním návodu nákres optimálního usazení. V praxi se používají nerezové nebo ocelové konstrukce na betonových patkách, případně betonové patky. Při použití betonového podkladu je vhodnější nebetonovat celou plochu pod venkovní jednotkou, ale ponechat volný střed pro odkap/odtok kondenzátu.
Tvorba kondenzátu je závislá na vzdušné vlhkosti a velikosti výparníku, mohou to být i desítky litrů denně. Je proto vhodné zajistit, aby nedocházelo k zatékání kondenzátu směrem k domu. Ideální je odvést kondenzát do odpadu, v tom případě musíme před vstup do odpadu umístit sifon. Trasu, na které by mohlo dojít k zamrznutí vody, prohřívat např. samoregulačním topným kabelem.
Vracení oleje u dělených jednotek
V případě klasické split jednotky vzduch/voda není vhodné umístit výparník výrazně pod úroveň jednotky vnitřní z důvodu zajištění vracení oleje. Pokud je takové umístění nutné, použijeme při instalaci sifony na potrubí dle předpisu výrobce a pokud možno zvolíme co nejkratší potrubní trasu, případně jiným způsobem zajistíme vracení oleje do kompresoru.
Při následných prohlídkách zařízení se pak zaměříme i na kontrolu množství oleje kompresoru. U delší potrubní trasy (cca nad 15 m, v závislosti na uložení a průměru potrubí) zvážíme dodatečné přidání oleje do kompresoru. Ideální množství oleje pak zkontrolujeme při ustáleném, bezporuchovém provozu správně seřízeného stroje dle olejoznaku kompresoru.
Sdílet / hodnotit tento článek