REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nebezpečí číhající v našich domech a ve starých stavebních materiálech

I když je nevnímáme, jsou stále v našich domácnostech. Zdraví škodlivé materiály, plísně, výpary z rozpouštědel nebo těkavé látky. Ty způsobují nepohodu, dýchací potíže, alergie nebo i těžké nemoci. Jaké to jsou a co s nimi můžete dělat? Začneme od těch, které se skrývají přímo v konstrukcích domu. Uvolňující se radon, azbestová vlákna nebo formaldehyd mohou způsobit zdravotní potíže.

Azbest

Zpočátku se ukazoval jako ideální stavební materiál. Vlákna azbestu jsou velmi pevná a zároveň nehořlavá. Používal se hodně v 70. a 80. letech 20. století ve formě azbestocementu. U rodinných domů se s ním setkáte u střešní krytiny, používal se buď ve formátu čtvercových šablon nebo vlnovek, dále u potrubí v domě, například u odvětrání koupelny nebo WC, z azbestocementu se vyráběly i květináče nebo izolační desky za sporák.

Azbestocementová střecha šablony a vlnovky

Jak škodí?

Při manipulaci s azbestocementovými výrobky, zvlášť, když se rozbijí, se uvolní do vzduchu mikroskopická vlákna azbestu. Když je vdechnete, tak už v plicích zůstanou, hromadí se a způsobují dýchací potíže a ve větším množství i nemoc azbestózu nebo rakovinu plic.

Škodí hlavně pracovníkům stavebních firem, kteří střechu sundávají. Ale zároveň se vlákna rozlétnou do okolí a tak je vdechují i obyvatelé domu.

Co s ním?

Azbestocement je velmi stabilní materiál, proto se málokdy stane, že by se samotné střešní tvarovky začaly rozpadat a uvolňovat vlákna azbestu do okolí. Pozor si dávejte hlavně při výměně střešní krytiny, kdy stavební firmy házejí azbestové tvarovky z výšky do kontejneru, ty se rozpadají a vlákna se rozletují po okolí. Při správném postupu firma používá ochranné pomůcky aby chránila své pracovníky a brání rozletu azbestových vláken hlavně vlhčením a jejich co nejrychlejším zabalením a co nejrychlejším odvezením. Důležité také je ale s materiálem pracovat co nejopatrněji, aby se výrobky s azbestem nerozpadaly.

Radon z podloží

Radioaktivní plyn vzlíná z podloží. Nové domy jsou proti němu izolovány, ale staré buď izolaci nemají nebo už není funkční. Po většině území Česka je střední riziko výskytu radonu. To je už dost vysoké na to, abychom se jím v domech museli zabývat.

Jak škodí?

Radon způsobuje zvýšené riziko rakoviny plic. U domů se považuje za rizikovou naměřená koncentrace radonu nad 400 Bq/m3. Koncentraci radonu v domě nebo na pozemku si můžete nechat změřit specializovanou firmou.

Co s ním?

U novostavby se oddělí obývaná část od podzemí izolací proti vodě a to takovou, která slouží zároveň jako izolace proti radonu (druh izolace určí projektant). U starého domu se nikdy nepodaří úplně vzduchotěsně oddělit stojící konstrukce od zeminy, proto je hlavním způsobem, jak dostat radon z domu, větrání. Větrá se prostor pod podlahou přízemí pomocí větracích tunelů nebo jímek. Větrat můžete i sklep, pokud je dům celý podsklepený. A nebo místnosti v domě vybavíte systémem nuceného větrání, který můžete osadit rekuperační jednotkou.

Radioaktivní stavební materiál

Na stavbu rodinných domů se v 50. – 80. letech často používaly škvárobetonové tvárnice, do kterých se přidával popílek z tepelných elektráren. Popílek z některých elektráren byl ale radioaktivní. I když je použitý popílek z problematických elektráren, nemusí být automaticky škodlivý. Podle měření z 90. let minulého století byla škodlivá jen asi 2 % posuzovaných domů.

Škvárové tvárnice

Jak škodí?

Člověka, který žije v domě přímo ozařuje gama záření a vdechuje radon, který se uvolňuje ze stěn domů. Tyto faktory způsobují zvýšené riziko rakoviny.

Co s ním?

Pokud máte podezření, že je váš dům postavený z radioaktivního materiálu, můžete si nechat změřit objemové množství radonu a gama záření ze stěn. To dělají buď specializované firmy nebo ústav pro jadernou bezpečnost SÚJB. Hlavní opatření proti radonu ze stěn je časté větrání.

Formaldehyd

Je to těkavá látka, která se uvolňuje z nábytku, podlah, barev. Vyskytuje se i v oblečení, čistících prostředcích nebo nekvalitních hračkách. Je to produkt spalování dřeva a uhlí v otevřeném ohni, stejně tak jako produkt kouření. Zvýšená koncentrace byla změřena i v některých dřevostavbách typu OKÁL stavěných v 70. a 80. letech minulého století, kde byla osazena nová těsná okna.

Jak škodí?

Vdechování formaldehydových výparů může způsobit alergie, atopický ekzém a záněty. Formaldehyd vysouší sliznici a nutí ke kašli.

Co s ním?

U nábytku kontrolujte, zda neobsahuje fenol-formaldehydové pryskyřice. Vyšší riziko je u levného nábytku. V domech typu Okál je možné nahradit vnitřní část panelu sádrokartonovými deskami. Pokud chcete mít v domě krb, volte uzavřené topeniště například krbové vložky nebo krbová kamna. Hlavním způsobem, jak snížit koncentraci formaldehydu v místnostech je časté větrání. Které můžete řešit ručně otevíráním oken nebo stejně jako u radonu osazením nuceného větrání.

Stejná pravidla jako pro formaldehyd platí i pro omezení koncentrace dalších těkavých látek, které se vypařují z nábytku, tiskáren a dalších umělých materiálů v domě.

Skelná vata

Používá se jako tepelná izolace na fasády, do příček a stropů rodinných domů. Nebezpečné – dráždivé, byly hlavně v minulosti. Současné technologie výroby jsou daleko příznivější pro zdraví člověka než před několika desítkami let, tedy se po osazení nepovažuje za nebezpečnou.

Zdroj: Fotolia.com - artursfotoZdroj: Fotolia.com - artursfoto

Jak škodí?

Při manipulaci se uvolňují vlákna, která vdechujeme. Způsobují dýchací potíže hlavně pracovníkům stavebních firem. Ti se při správném postupu chrání rouškami.

Co s ní?

Izolaci je třeba zakrýt (zabudovat do stěn). Několik desítek let starou skelnou vatu je vhodné nahradit novou. Při odstraňování staré izolace používat ochranné pomůcky, dobře větrat a nakládat s materiálem opatrně.

Spóry plísní

V interiérech na dlouhodobě vlhkých stěnách se tvoří plísně. Setkáte se s nimi například ve venkovních rozích nezateplených místností, za skříněmi v místech s omezenou cirkulací vzduchu nebo tam, kde často zatéká.

Plísně

Jak škodí?

Vdechování spórů plísní způsobuje dýchací potíže a alergie. Zvýšená vlhkost zároveň způsobuje plesnivění nábytku a oblečení, poškozuje i povrchy stěn.

Co s nimi?

Je třeba odstranit příčinu vlhkosti. Řešením pak je buď zateplení domu, oprava hydroizolace, umístění odvlhčovací jednotky nebo systému nuceného větrání.

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Praha z Letné, Fotolia.com © anrymos

Hygienici: Odstraňování azbestu z Intercontinentalu je v souladu s předpisy

Při odstraňování azbestu z pražského hotelu Intercontinental postupuje stavební firma v souladu se zákonem a pravidly pro nakládání s nebezpečnou látkou. Na webu to uvedla pražská hygienická stanice, která na místě provedla dvě šetření zaměřená na odstraňování azbestu. Postup firmy Metrostav, která rekonstrukci pro…

Zdroj: Fotolia.com - Fotokon

Máte starší dům? Hrozí vám nebezpečí radonu?

Radon je půdní plyn, přirozeně se vyskytující v přírodě. Vyskytuje se však i v některých stavebních materiálech. V nízkých koncentracích není pro nás nebezpečný. Problém však nastává, pokud jej necháme pronikat do našich domů, kde se radon může koncentrovat. Potom již začíná být zdraví i životu nebezpečný. Je…

Jaká hrozí zdravotní rizika z azbestu? Pozor při rekonstrukcích!

Jaká hrozí zdravotní rizika z azbestu? Pozor při rekonstrukcích!

Azbest – na první pohled skvělý stavební materiál: má vysokou pevnost, malou objemovou hmotnost, je nehořlavý, lze jej jednoduše opracovat například řezáním. Jednu nevýhodu však má, takovou která převáží veškeré technické přednosti: Je zdravotně závadný, konkrétně vdechování rozptýlených azbestových vláken ve vzduchu…

Radon – neviditelné nebezpečí v našich interiérech

Radon – neviditelné nebezpečí v našich interiérech

Na člověka číhá ve vnitřním prostředí budov jedno neviditelné nebezpečí, které často podceňujeme. Necítíme je, nevnímáme je, a pokud nemáme informace, ani o něm třeba nevíme. Je to radon v ovzduší. Tento plyn bez barvy, bez vůně a bez zápachu může vnikat do našich obydlí z podloží budov. Důsledkem jeho dlouhodobého…