Jak rostou pravá kachlová kamna šikovným řemeslníkům pod rukama si můžete prohlédnout naživo na stánku Cechu kamnářů. Učňové za dohledu a komentáře mistra zde předvádějí, že své profesi rozumí, a že postavit kachlová kamna je něco zcela jiného než do rohu místnosti postavit krbová kamna. Navíc kachlová kamna toho mohou umět mnohem více než jen vytopit interiér.
K předehřevu větracího vzduchu lze použít zdroj, který je pro všechny zdarma – slunce. Ne všechny solární systémy musí být složité. Tento solární panel od SolarVenti funguje na principu Trombeho stěny. Tmavý prostor za průhledným panelem se ohřívá a ventilátor skrze stěnu žene přetlakem teplý vzduch do interiéru. Výustka ve stěně se otevírá automaticky, je ovládaná termostatem, proto nehrozí, že by se vám do interiéru foukal příliš studený vzduch, nebo že by panel vytápěl v letních měsících. Panel má jistá omezení – jako každá solární soustava funguje jen když svítí slunce, její efektivita je přímo závislá na natočení ke světovým stranám. Lze jej použít jako doplňkové vytápění.
Z designových drobností nám přišlo zajímavé otopné těleso s přiléhavým názvem Saturn od firmy Laurens
Znáte elektrické akumulační vytápění? Jeho výhodou je snadná instalace nebo možnost využít levnější tarify elektrické energie. Na veletrhu jsme našli moderní verzi takového akumulačního tělesa. Teplo se akumuluje do oleje, těleso má vzhled klasického radiátoru.
Ve vytápění lze na veletrhu nalézt spousty novinek, další z nich je Atmos kotel na pelety, který obsahuje již ve svém těle zásobník. Zásobník vystačí v sezóně na 3 až 5 dní. Lze jej využít v kotelnách, kde jsme omezeni prostorem. Sklad paliva potom můžeme mít v jiné části domu či zcela mimo dům.
A opět energie a bydlení. Tentokrát se podíváme na nejmodernější způsob hospodaření s energiemi: bateriové uložiště. Fotovoltaikou lze dobít vlastní baterii, kterou můžete využívat například k dobíjení elektromobilu, svícení, provozu domácích elektrospotřebičů… I takové výrobky najdete na For Arch.
Od vytápění a energií se posuneme jinam. Dřevěná okna (ano i „eurookna“) vyžadují údržbu. Pokud jste však údržbu zanedbali či zdědili starší dům s neudržovanými okny, nemusíte je hned vyměňovat, můžete je nově „obléci“ do hliníkového obložení. Z okna tak vytvoříte dřevohliníkové okno, zlepšíte a můžete i změnit jeho vzhled (například z přírodního vzhledu na moderní antracitovou). Aby se taková akce vyplatila a měla smysl, musí být okna po technické stránce v pořádku a funkční, jen povrchově poškozená. Po aplikaci hliníkového kabátku ale okno ochráníte na dlouhá léta.
Beton od firmy Cemex propouští vodu a může přispět k zasakování vody na pozemku, což může ušetřit spousty problémů při přívalových deštích, zvláště tam, kde je nutné použít lité zpevněné povrchy ve velké ploše.
Nezapomeňte také doprovodný program v režii redakcí TZB-info a ESTAV.cz.
Sdílet / hodnotit tento článek