Pro výstavbu družstevních bytů se podle Hladíka nabízejí tři lokality, a to Kaménky, Západní brána a Kamenný vrch, vzniknout by v nich mohla až tisícovka takových bytů. "Chceme vyplnit tu mezeru mezi lidmi, kteří nikdy nebudou mít příjem na vlastní bydlení, a mezi těmi, kteří dosáhnou na hypotéku. Mezi nimi je skupina, která má na splácení třeba osmi nebo deseti tisíc měsíčně, ale na hypotéku přitom nedosáhne," uvedl Hladík. Doplnil to příkladem, že pokud banka požaduje patnáctiprocentní spolufinancování u hypotéky na byt za tři miliony, musí zájemci složit 450 000 korun, což nemusí mít každý. Ve vstupu do družstva s vkladem 200 000 korun však brněnští lidovci problém nevidí, podle nich může částku pokrýt například stavební spoření dvou manželů a podobně.
Hladík řekl, že družstevní bydlení město zapracuje do strategie bydlení, kterou bude schvalovat na jaře příštího roku. Bude to jednou ze tří složek - po stavbě nájemního bydlení nebo prodeji pozemků investorům.
Lidovci chtějí systém převést i na celostátní úroveň. Ve Státním fondu rozvoje bydlení chtějí vytvořit novou kapitolu, která by měla pomáhat obcím vytvořit bydlení pro lidi, kteří nezískají hypotéku, ale jsou schopni něco splácet, řekl poslanec Jiří Mihola (KDU-ČSL).
Brno vlastní bezmála 30 000 bytů. Většinu z nich mají ve správě městské části, kterých je v Brně 29. Magistrát plánuje výstavbu několika bytových domů, ať už pro mladé rodiny, seniory nebo ostatní nájemníky.
Sdílet / hodnotit tento článek