REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Střešní solární elektrárny mohou být překážkou pro hasiče

Ve Spojených státech amerických začínají zvolna objevovat další, dosud méně zjevnou negativní stránku domácích solárních instalací. V případě nehod a požárů totiž střešní elektrárny značně znesnadňují práci hasičům.
Zdroj: Fotolia.com - Alessandro2802

Zpráva uveřejněná na webu Wired.com začíná dramatickým popisem příjezdu hasičů k požáru na Eugene Street v New Hampshire. Zdejší tým profesionálů zakročil proti plamenům pohlcující rodinný dům standardně, tak jako mnohokrát předtím. Jenže sekyry hasičů, kterými chtěli prosekat ve střeše vstupní otvor pro zásah a únik kouře a tepla, narazily na nečekanou překážku: solární panely. Konstrukce pevně uchycená v rámu k podkladu střechy se ukázala být jako značná bariéra pro rychlý a efektivní zásah. Shazovat krytinu z pálených tašek je totiž něco úplně jiného, než v kouři a plamenech odšroubovávat kovové úchyty. Svou operaci nakonec dokázali provést, a dům víceméně zachránit. Ztracené minuty se však podepsaly na výrazně vyšších škodách na majetku.

V roce 2009 se nacházelo v USA jen asi 30 000 rodinných domů, vybavených solárními panely. O tři léta později jich už bylo 400 000. „A to dostává hasiče do dost nepříjemné situace, protože musí čelit novým rizikům a situacím, na něž nejsou připraveni,“ zmiňuje Paul King, vedoucí hasičského sboru v New Hampshire. Upozorňuje na to, že při nočním výjezdu do akce je prakticky nemožné zjistit přítomnost solárních panelů dříve, než hasiči na střechu domu vylezou. A teprve pak musí vhodně reagovat. „Při ohlášení požáru lidé uvádí adresu nebo potvrzují přítomnost dalších osob uvnitř objektu, ale už nezmiňují taková drobná specifika místa, jako že střechou to dovnitř snadno nepůjde.“

Zdroj: Fotolia.com - vittavatZdroj: Fotolia.com - vittavat

Zajímavé je, že v prakticky v každém městě nebo státě je situace jiná. Například město Oklahoma City má instalovanou solární kapacitu na obytných domech 5,2 MW. Vedoucí zdejších hasičů Julian Gaona proto s přehledem říká: „Za dvacet let jsem tu solární panely nikdy při požáru neřešil.“ V nedalekém Vermontu dosahuje výkon domácích solárních instalací 168,5 MW. To už je pořádná solární farma. Fotovoltaika tu zdobí každý pátý dům, a hasiči už s tím během svého nácviku počítají. Ale komplikace nekončí jen prostou přítomností solárních panelů. Práci hasičům přidělávají i nejrůznější moderní vymoženosti, jako například domácí baterie a „chytré“ řídicí systémy. Jednou z prvních věcí, které hasiči po příjezdu udělají, že v hořícím domě vypnou elektřinu. Chrání tím hlavně své životy.

Jenže autonomní bateriové systémy jen tak „zvenku“ vypnout většinou nejde, a jsou pod proudem i v době zásahu. Rozpálené solární panely vás mohou vážně zranit, pořezat i popálit, případně po postříkání vodou mohou vybuchnout a prasknout. Hasiči v USA se shodují, že solární střešní instalace mohou být přínosné v běžném provozu, ale v případě požárů jsou značnou komplikací. „Nejhorší na tom je, že až do roku 2015 se o tomhle vůbec nemluvilo, a teprve od loňska byly zahájeny vůbec první školení,“ dodává King. „Zhruba stejně mladé jsou i bezpečnostní vyhlášky, které nyní přijímají jednotlivé státy. Dosud byly prostě solární instalace z hlediska požární bezpečnosti opomíjeny.“

Redakční poznámka:

V ČR a jinde v Evropě jsou pokyny spojené s hašením budov s fotovoltaikou ošetřeny v metodických listech HZS ČR vydaných v roce 2012. Obecné informace k požárům fotovoltaiky se můžete dočíst podrobně v článcích na TZB-info. Podrobná doporučení, jak přistupovat k požární prevenci solární elektrárny na budově, naleznete na TZB-info.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na větrání? O větrání a rekuperaci s odborníkem z UCEEB v ČEZ akademii

Daniel Adamovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je hostem dalšího dílu ČEZ Akademie a vysvětluje, že pro dosažení kvalitního vnitřního prostředí se nedá spoléhat na pokojové rostliny, zda se ušetří rekuperací energie a proč se kvalita vzduchu posuzuje podle koncentrace CO 2 .…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

REKLAMA