REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Čištění a ochrana fasády rodinného domu

Podíváme se na typický starší rodinný dům, jehož fasáda časem ztratila svůj půvab, především na severní straně zezelenala. Průzkumem byly zjištěny povrchové degenerativní vlivy způsobené především UV zářením v kombinaci s atmosférickou mastnotou, která po určité době snižovala paropropustnost fasády, čímž vznikly skvělé životní podmínky pro bakterie, tvorbu řas a po čase i plísně.

Stavební podnikatel Richard Synáček z Dolních Břežan u Prahy se rozhodl řešit problém včas, aby předešel dalším závažnějším závadám, které by mohly narušit statiku domu. Oslovili jsme ho v krátkém rozhovoru.

Proč jste se rozhodl pro fotokatalytickou ochranu fasády?

Severní fasáda nám po sedmi letech zezelenala, náznaky zelenání byly i na fasádách na ostatních světových stranách, přestože to tam bylo díky slunci ještě přijatelné. Ten zelený potah, to jsou řasy, plísně a všechno dohromady… Díky tomu, že 40 let působím ve stavebnictví, i když spíše v interiérech než přímo na stavbách, věděl jsem o tomto problému dost a zbytek jsem si našel na internetu. Nicméně trvalo to dlouho, než mě něco z nabízených řešení opravdu zaujalo. Většinou firmy nabízejí, že fasádu umyjí a pak tam napatlají nějakou chemii, což se musí za pár let opakovat. Jenže já jsem chtěl spolehlivé systémové řešení. A to jsem našel až ve fotokatalýze.

Co vás přesvědčilo o použití této technologie?

Přesvědčil mě popis řešení, ke kterému je jako milý bonus záruka 10 let. I když ta zrovna na mě moc nezapůsobila, protože znám spoustu případů, kdy firmy skončily, aby začaly za chvíli znova podnikat v jiném kraji, ovšem jejich závazky a nejrůznější stavební záruky už byly nevymahatelné. Proto u mě rozhodoval technický popis funkce fotokatalytického systému. Další plus pak bylo, že jde o český vynález.

Na severní straně domu byla situace s řasami na fásádě nejhorší

Jak vypadalo samotné provedení fotokatalytické ochrany na váš rodinný dům v Dolních Břežanech?

Přidělený člověk pracoval, až se z něj kouřilo, jako ten pověstný šroub. V jednu chvíli nastal problém s barvou, takže vzorkovali dvakrát, než se výsledek úplně shodoval s barvou naší fasády. Žádné přemlouvání, „že to bude dobrý“, nebo tak něco. Prostě lidi od dodavatele Advanced Materials - JTJ barvu ladili tak dlouho, až to bylo přesně ono. Barva se shoduje s tou, co byla původně na domě. Stálo to sice něco málo pod 100 tisíc korun. Nelze to ale takto přesně porovnávat, pro nás bylo rozhodující, abychom se problémy s fasádou už nemuseli zabývat. Takže to beru jako nutnou a přiměřenou investici. Protože jiné systémy bychom museli aplikovat každých pár let a fasáda by nám tak stejně degradovala.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

REKLAMA

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA