REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Památkově chráněný přístřešek pro lodě změnili ve využitelný dům

Pokud vlastníte památkově chráněný dům, může to komplikovat jeho využitelnost. Pokud si však najmete šikovného architekta se zkušenostmi s takovými stavbami, můžete získat jedinečný prostor s neopakovatelnou atmosférou, jakou vám novostavba nemůže nikdy poskytnout. „Garáž pro lodě“, která byť památkově chráněná ležela ladem, opět žije díky chytrým nápadům. A na historické cennosti jí to neubralo.

Norská památková ochrana staveb svádí už dlouhá desetiletí nerovný boj: na území státu se totiž nachází tisíce památkově chráněných objektů. Užitkové, vesnické, sakrální stavby spadající do režimu ochrany si žádají rekonstrukci, ale je třeba jim dát i něco víc, než jen nálepku „kulturního dědictví“. Je třeba je znovu zapojit do života, jinak budou dále chátrat. A právě to řeší norští Trodahl Architects.

Každé studio či osamocený profesionál architektury stojí před volbou: buď se úzce specializovat v jednom směru, nebo zvolit cestu generalizace, obecného a povšechného zaměření, a získávat body na širokém spektru nejrůznějších projektů. Nelze přitom říct, že by jedna z těchto cest byla špatná. Každá má své. Přílišná míra specializace vede logicky k tomu, že počet dostupných zakázek bude vždy omezený. Na druhé straně, pokud si na specifických projektech vybudujete patřičnou reputaci, nouzi o projekty mít nebudete. Generalizace je oproti tomu cestou širokého záběru, která v sobě nese příslib stálého dostatku práce. Ale konkurence je tu vysoká, a je těžké vyniknout.

Památkově chráněný přístřešek pro lodě změnili ve využitelný dům Zdroj: Trodahl Arkitekter / Fredrik Ringe

Norští Trodahl Architects také prošli touto osudovou volbou. A po několika zkušenostech s projekty obecného zaměření (obytné objekty, komerční stavy) se rozhodli pro variantu úzké specializace. Od roku 2003 se téměř výhradně věnují „antikvariátové rehabilitaci“, tedy projektům zachování, obnovy, rekonstrukce a refurbrishmentu památkově chráněných budov v Norsku. Záhy v této oblasti dosáhli jistého stupně dokonalosti, a díky velkému množství památkově chráněných objektů nemají o práci nouzi. Když využijeme hantýrku kriminalistů, modus operandi tohoto studia je u každého projektu prakticky stejný.

Strategie se nemění

Zkoumání historických souvislostí, maximální znalost typového provedení stavby, její pochopení a z těchto základů vytvořený koncept návrhu nového využití. Evidentně to funguje: Ole Serinius Trodahl dnes zaměstnává dalších sedm specialistů, a studio už má své pobočky v Sandnes a v Kodani, aby dokázalo pokrýt počet zakázek. A stačí jen krátký náhled do jejich portfolia, aby bylo jasné, jak Trodahl Architects pracují.

Projekt Pavilon Köhler? Památkově chráněná dřevěnka ve Stavangeru z roku 1860, na spadnutí. Po zásahu studia je objekt znovu využívaný a do života města opět začleněný: je z něj malé konferenční centrům a obchůdek. A také stavba oceněná „Olavsrosen“, tedy známkou kvality kulturního dědictví. Dřevěná ovčácká bouda v Rennesøy? Po zásahu architektů se mění na autobusovou zastávku a cyklo-point. Ale „žije dál“ ve svém původním objemu i stylu. Projekt Eskeland? Stará rybářská chata, přestavěná v padesátých letech minulého století na moderní dům. Trodahl Architects „očistí její formu“, navrhnou rozšíření, ale při zachování historické podoby obydlí. A stejně si počínali i se zemědělskými usedlostmi Giljagarden a Holmeegenes, které svými základy pamatují ještě Vikingy.

Památkově chráněný přístřešek pro lodě změnili ve využitelný dům Zdroj: Trodahl Arkitekter / Fredrik Ringe

Místo pro lodě

Vybaveni touto znalostí o aktivitách studia Trodahl Architects už nás tolik nepřekvapí jejich aktuální práce, projekt „rehabilitace boudy pro lodě“ v Utsteinu. BRP, neboli Boathouse Rehabilitation Project, se soustředí na památkově chráněnou stavbu stojící jen na dohled od středověkého kláštera Utstein Kloster. Nečekejte žádný zázrak: objekt pokrývající plochu necelých padesáti metrů čtverečních je skutečně jen příbřežním přístřeškem pro uchování rybářských pramic, využívaných dříve pro lov a přepravování zásob. Stavební materiál? Dřevěné trámy, nahlodané vlhkostí, štípaný kámen z blízkého okolí a střecha pokrytá pálenými taškami.

Tato „garáž pro lodě“ byla vystavena v roce 1860, a tudíž se už počítá mezi historické stavby. A blízkost kláštera předurčuje v celé oblasti vysoký stupeň památkové ochrany: rekonstruované objekty tu tedy musí zachovávat tvar, objem a materiálové vyznění originálu. Což by mohl být pro další účelné využití objektu trochu problém. Alespoň si to myslel majitel a klient z nedalekého statku, ke kterému Boathouse přináležel. Jeho dilema však Trodahl Architects uspokojivě vyřešili. Díky důmyslně a citlivě rozvržené rekonstrukci objektu se podařilo zachovat všechny jeho cenné a původní rysy, stavbu „konzervovat“ a přitom jí oživit. Stal se z ní malý obchod, ve kterém teď bude prezentovat své farmářské produkty.

Řemeslné prvky i recyklace materiálu

Domek disponuje tradičním dřevěným krovem, v jehož uspořádání je vidět poctivý anglo-normanský styl,“ popisují architekti situaci v místě. „Na nás tedy bylo uchovat původní vyznění v maximálním možném rozsahu, autenticky tak, jak to je jen možné.“ Značný problém přitom z technického hlediska představoval požadavek na vytápění objektu, majitel nemůže prodávat farmářské produkty ve větrem profoukávané boudě, omývané ledovou říční vodou. Architekti to vyřešili „vnitřním pláštěm“, respektive vsazením izolované skleněné obálky dovnitř objektu.

Tento přístup umožnil plně zachovat kamenné stěny, a přitom ponechat bezprostřední výhled na dřevěné trámoví objektu. Střecha byla dále zaizolována s pomocí dřevotřískových desek, aniž by došlo k narušení původního vzhledu. Zapracované dřevo, které místy nahradilo původní narušenou konstrukci, pocházelo z místních zdrojů (mimochodem, pocházelo z historicky stejné pily Riska, jako v roce 1860). Podíl recyklovaného starého dřeva (po oživení) ale zůstal v 2:1.

Památkově chráněný přístřešek pro lodě změnili ve využitelný dům Zdroj: Trodahl Arkitekter / Fredrik Ringe

Mise splněna: Atmosféra zachována

Pevná podlaha byla mírně vyzvednuta nad terén, protože zvláště v jarních měsících je Boathouse vystaven vyšší hladině vody. Zapracování robustních materiálů ale řešilo tento problém bez následků. Podlaha je provedena ve formě neleštěného betonu, a obsahuje zabudované topení. Slouží pro akumulaci tepla.

 „Podlahové vytápění má vysoký stupeň využitelnosti, ale tady jsme jej zvolili proto, že se dobře vypořádává s rizikem zatopení,“ popisují architekti. „Vnitřní laminované zasklení nám umožňuje zachovat původní atmosféru místa, protože stará kamenná zeď je skutečně výjimečným prvkem celého interiéru. Sklolaminátové desky jsou vybaveny dřevěnými příložkami, které umožňují snadnou manipulaci i čištění.“ Hřejivost interiéru pak dodávají i prvky z borovicového dřeva, které pochází z místních zdrojů.

Výsledek je nepochybně působivý. Modus operandi studia Trodahl Architects je opět bezezbytku naplněn: stavba, která podléhá památkově ochraně, byla rekonstruována a upravena (při zachování původního vzhledu), a znovu začleněna do života v kraji. Není jen památkově chráněným objektem, který by neměl dalšího využití. Stává se plnohodnotnou součástí místa, kde se vyskytuje. 

Údaje o projektu

Název projektu: Klostergarden Boathouse
Typ projektu: rekonstrukce památkově chráněného objektu
Architektonické studio: Trodahl Arkitekter
Lokalizace: Mosterøy, Rennesøy, Norway
Vedoucí projektu: Ole Serinius Trodahl
Spolupráce: GLASSLØSNINGER AS, HØIEUELAND AS
Dodavatel materiálu: Reggiani
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2018
Zastavěná plocha: 50 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Mirjam Bleeker

Skrytá perla Amsterodamu je všem na očích. Hotel má dvacet osm adres

Amsterodam je městem, které si svou vřelostí a přepestrou skladbou umí získat každého. Když se ale zešeří, procházky muzei a ulicemi vás omrzí a po celodenním putování za pamětihodnostmi už bolí nohy, kam se nakonec složit k odpočinku? Architekti ze studia Space&Matter zde přispěli svou kreativitou k tomu, aby…

Památník obětem masakru v Palmiře: Cortenová ocel skrývá vzpomínky co nerezaví

Památník obětem masakru v Palmiře: Cortenová ocel skrývá vzpomínky co nerezaví

Každá práce architektů vyžaduje jistý cit pro věc, ale někdy se od nich žádá víc, než jen prosté pochopení zadání zakázky. V lesích u polské Palmiry došlo za II. světové války k děsivému masakru civilistů, a nový memoriální památník měl jejich pietu zachovat. A připomenout, že poznání minulosti nám má umožnit…

Foto: Åke Eson Lindman, James Silverman

Starý mlýn rekonstruovali do podoby romantického ubytování

Početná rodina získala do vlastnictví historickou zemědělskou usedlost, a její objekty dnes přestavují do nové podoby. Ze starého rozpadajícího se mlýna se rozhodli vytvořit romantické útočiště. A po vzoru japonských čajových ateliérů z něj vytvořili místo pro dokonalý „rituál sauny“.

Foto: Laura Stamer

Dřevostavba stará 115 let stojící v chráněném území je jako nová

Zachovat z původní dřevostavby, co se jen dá, a přitom nekompromitovat její historický styl. Tedy alespoň zvenčí, kde turistická chata Bakkedraget vypadá stejně jako před sto lety. Uvnitř je to ale o něčem jiném: překvapí vás útulný a vzdušný interiér moderního obydlí, který nezklame ani ty nejnáročnější obyvatele.

REKLAMA