REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Skrytá perla Amsterodamu je všem na očích. Hotel má dvacet osm adres

Amsterodam je městem, které si svou vřelostí a přepestrou skladbou umí získat každého. Když se ale zešeří, procházky muzei a ulicemi vás omrzí a po celodenním putování za pamětihodnostmi už bolí nohy, kam se nakonec složit k odpočinku? Architekti ze studia Space&Matter zde přispěli svou kreativitou k tomu, aby mimořádné zážitky cestovatelů nekončily ani s nezbytným přesunem na hotel.
Foto: Mirjam Bleeker

Hotely v turisty vyhledávaných destinacích jsou z principu své existence prazvláštní institucí. Po dni, kdy jsme schopni se s nadšením vytrvale opájet tisíciletou historií nějakého města či místa, už většinou nestojíme o další porci podnětů a krás, a vezmeme za vděk i velmi fádně současným ubytováním. U hotelů už nás nezajímá krása architektury, skanzenová autentičnost, ale téměř výhradně jen moderní standard a kvalitní servis. Proto také hotely vypadají všude stejně. Je to trochu paradox: Řím, Kodaň, Vídeň nebo Berlín, pro cestovatele a výletníky tak vděčné destinace, jsou absolutně odlišná a originální města. Jejich hotely jsou ale v zásadě totožné a zaměnitelné. Průchodem recepcí jako bychom vstupovali do neutrální a podivně sterilní bubliny.

Kus minulosti na odpis

Hotely jsou šedivě nevýraznou skvrnou v našich cestovatelských vzpomínkách, je to jen výplň mezi intenzivními zážitky z cesty. Pokud tedy nemáte to štěstí, a nezavítáte do Amsterodamu. Tady totiž můžete sáhnout po netradiční variantě ubytování v hotelu Sweets. Rezervaci pokoje zařídíte po síti, klíč, respektive vstupní kartu, obdržíte na recepci. Ale teprve pak to začne být zajímavé. Protože vybaveni mapou musíte vyrazit do města, hledat svůj pokoj. Jeden z osmadvaceti, na osmadvaceti různých adresách. A každý jeho „apartmán“ je naprosto jiný, byť všechny jsou usazeny doslova přímo v centru dění. Zkrátka a dobře, tady zábava a čerpání živých dojmů z města příchodem na hotel nekončí, a prostor vymezený k ubytování se rozhodně nedá označit za fádní. Jak to?

Foto: Mirjam Bleeker

Přispívá k tomu nevšední přístup amsterodamské radnice k ochraně vlastních stavebních a technických památek, chytlavý marketingový záměr a kreativita architektů, dovádějících praxi aplikovaného refurbrishmentu na novou úroveň. Amsterodam si vybavujeme jako evropskou metropoli grachtů, tedy otevřených kanálů a zavodněných příkopů. K jejich splavnosti a k údržbě po staletí přispívaly různě dislokované revizní a strážní domky, jakési vechtrovny, usazené na tělesech zdejších mostů a přimáčklé k břehům. Vybrat clo za přepravované zboží, zvednout most pro průjezd velké lodi, napustit plavební komoru, vylovit topícího? To bylo povinností jejich stálých zaměstnanců a jediných obyvatel. Většinou vojenských vysloužilců, kteří tento post dostávali podobně, jako kdysi za Rakousko-Uherska u nás veteráni trafiky. Každá čtvrť jich měla několik.

Nabídka, na které nikdo netratí

V roce 2009 byla ale v nizozemské metropoli dokončena formální centralizace onoho říčního systému, plně automatizována, a spolu s tím definitivně zanikla potřeba těchto mostních domků. Neviděných a přesto všudypřítomných. Radní se jich ale zbavit nechtěli: přeci jen, byla to díla technická, s bohatou historií. Vždyť řada z nich byla vystavěna už v roce 1673! Tehdy se do věci vložili „město oživující“ architekti a designéři ze studia Space&Matter, a investoři – provozovatelé místních hotelů. S nabídkou, která se neodmítá. Chtěli přetvořit tyto jednotlivé domky na samostatné apartmány, sloužící k ubytování hostů. S tím, že rekonstrukce a úprava by se týkala jen vnitřního vybavení mostních domků, zatímco jejich vnější vzhledová schránka, památkově hodnotná, by zůstala i nadále zachována. Nikdo by na tom netratil.

Foto: Mirjam Bleeker

A když se k samotnému návrhu realizací přihlásili Hendrik Petrus Berlage a Pieter Lodewijk Kramer, architekti s vynikající reputací, město na nabídku – podporující cestovní ruch a současně zachování stavebně-technických památek – s nadšením kývlo. Tak se konečně v roce 2011 zrodil fenomén amsterodamského hotelu Sweets, který se od té doby zvolna utěšeně rozrůstá celým Amsterodamem.  Všude tam, kde jsou říční kanály (a to je tady opravdu skoro všude) lze totiž zahlédnout i ony mostní domky. A osmadvacet z nich je nyní individuálními apartmány. Každý je unikátem, nabízejícím svébytně pojatý interiér, designovaný s ohledem na architektonickou historii těchto malých objektů a jejich specifické stavební provedení.

Originální přístup pro každý objekt

Je to hotel, který se neokouká, protože sídlí na osmadvaceti různých adresách, a každý jeho pokoj je originál. Navíc každý apartmán ústí přímo do ulice. Chcete něco klidnějšího, pro rodinnou dovolenou? Sáhněte po pokoji na předměstí. Pokud jste naladěni akčněji, jsou tu i pokoje naproti Čtvrti červených luceren nebo stojící hned vedle cofee-shopů. Můžete si vybrat z pokojů panoramaticky usazených k výhledům na přístav, anebo do úseků bujné zeleně. Jisté je, že každý pokoj je přímou a autentickou součástí života města. Což je přesný opak toho, co vám běžně hotelový standard nabízí. Ostatně, standard v klasických měřítcích tu navzdory komfortní úpravě interiéru úplně nezažijete. Provozní zázemí mostních domů bylo vždy velmi skromné a účelné, a tak jsou ty nejmenší pokoje v nabídce definovány užitnou plochou 10,5 metrů čtverečních.

Foto: Mirjam Bleeker

Všechny ale garantují pohodlné přespání nejméně dvou nocležníků, sprchu, toaletu, kuchyňku, úložný prostor, spíž a šatnu. Některé ze stavebně upravených apartmánů v mostních domech nabízí lůžek i osm, a dva ze série disponují kuchyňským studiem s prostornou jídelnou. Rozmanitost a pestrost Amsterodamu se tu tedy přenáší i zpracování jednotlivých pokojů. Nejméně jeden z postupně rekonstruované série (mostní domek 206. Amstelschutsluis) dokonce nabízí i nebývale důsledný prvek soukromí, protože k jeho dveřím musíte doplout loďkou doprostřed širokého kanálu. A v čem tu vlastně spočíval nejmarkantnější díl práce architektů? V tom, aby navrhli taková řešení, které umožní přímou a lehce komfortní obyvatelnost objektů, které k hostinskému pobytu primárně sloužit neměly. Rovněž pak v tom, že bude během rekonstrukce – refurbrishmentu, zachován původní koncept staveb.

Což někdy přinášelo jistá omezení. V případě skutečně historického objektu 304. Kattenslootbrug například konzervaci barevných omítek, skrytých pod nánosem pozdějších přístaveb, sahajících až k 17. století. Jinde (jako u 104. IJdoornlaanbrug) bylo zapotřebí spíše technického přístupu, který zajistil zachování tažného tělesa jeřábu, a jen doplňkově zprovoznil stanici pro ubytování hostů. U objektu jménem Hortusbrug’ se zase pracovalo s ohledem na zachování designu, jež stavbě vetknul její tvůrce, architekt a designér Gerrit Rietveld. Každý z objektů si tedy žádal výrazně specifický přístup, vycházející z nejednotného provedení.

Foto: Mirjam Bleeker

Výsledek, počítaný v roce 2019, je ale víc než potěšující. Amsterodam dokázal zachovat již přežilé objekty, konzervovat jejich stavebně-historicko-technickou hodnotu a přitom jim dodat nové smysluplné využití. A o tom je práce architektů především.

Údaje o projektu

Název projektu: Sweets Hotel
Typ projektu: Refurbrishment, rekonstrukce, památková péče
Architektonické studio: Space&Matter
Lokalizace: Amsterodam, Holandsko
Vedoucí projektu: Hendrik Petrus Berlage, Pieter Lodewijk Kramer
Spolupráce: Suzanne Oxenaar, Otto Nan, Gerrit Groen
Klient: Grayfield, Seven New Things
Rok dokončení (finalizace): 2011-2019
Počet podlaží: 1-4
Užitná plocha: 10-55 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Skromné ubytování s velkolepým zážitkem

Skromné ubytování s velkolepým zážitkem

V létě si většina lidí dopřává čas dovolené, volna spojeného nejčastěji s cestováním. Někdo dává přednost slunným plážím, někdo vysokým horám. Každý však řešíme otázku, kde složit přes noc hlavu. Pokud si nevystačíte celou dobu se stanem, který si nesete na zádech, budete vyhledávat lidmi postavená obydlí. Ne každý…

Foto: Federico Cairoli

I útočiště mořských nomádů může být inspirativní architekturou

Sny jsou krásné, ale bydlet se v nich nedá. Tedy, alespoň obvykle to nejde. Lidé ze studia Ortuzar Gebauer Arquitectos se totiž rozhodli jeden takový sen realizovat, a evidentně se k dočasnému i trvalému obývání hodí znamenitě. Jejich Coo Lodge oživuje romantizovaný kontext již neexistujících domorodých rybářských…

Ubytování na hladině jezera připomíná nenápadná hnízda v rákosí

Ubytování na hladině jezera připomíná nenápadná hnízda v rákosí

Jak postavit ubytování pro hosty v chráněné krajině, tak aby všichni měli své soukromí, pěkný výhled na vodní hladinu, přitom se nerušili vzájemnými pohledy do pokojů? Schovat hotel v hustém rákosí bylo úkolem pro architekty z Atelier LAVIT. Přírodní apartmány do krajiny krásně zapadly.

Garáž rekonstrukcí proměnili v útulné bydlení

Garáž rekonstrukcí proměnili v útulné bydlení

Jak udělat z bývalé garáže a dílny o rozměrech padesáti metrů čtverečních pohodlné bydlení pro dva stálé obyvatele? Francouzští architekti Wilda Workshop dokázali z malých možností vykouzlit velké překvapení.

Památkově chráněný přístřešek pro lodě změnili ve využitelný dům

Památkově chráněný přístřešek pro lodě změnili ve využitelný dům

Pokud vlastníte památkově chráněný dům, může to komplikovat jeho využitelnost. Pokud si však najmete šikovného architekta se zkušenostmi s takovými stavbami, můžete získat jedinečný prostor s neopakovatelnou atmosférou, jakou vám novostavba nemůže nikdy poskytnout. „Garáž pro lodě“, která byť památkově chráněná…

Foto:  Márton BÍRÓ

Netradiční turistická ubytovna: Skromné chatky plné komfortu

Když v roce 2011 úspěšně dokončili rumunští architekti ze studia s.c. BLIPSZ s.r.l projekt kompletní výstavby moderního (a svými parametry také ekologického) obytného domu Hajdó na lokalitě u transylvánského Odorheiu Secuiesc, jistě netušili, že se sem tak brzy vrátí. Jejich úkolem tentokrát bylo vybudování…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA