
„Vily jsou nejvyšší formou bydlení. Svět pochopil, že nemá význam hledat pro ně synonymum. I pro dnešek vyjadřují obecně kvalitu životního prostředí. Vila by měla být originální dílo architekta a umění života.“
Pohled na vilovou čtvrť. Zdroj: Monolot, www.monolot.studio
Přesah patra a výrazné prosklené čelo
Na celkovém vzdáleném pohledu jsem se trochu zalekl, že se „vzdáleně“ dívám na skupinu takzvaných šumperáků, což byl fenomén sedmdesátých let minulého století. Možná mi to evokovalo v malém měřítku čelo domů s výrazným přesahem přes spodní patro, které je velkoryse prosklené, a které připomínalo televizi nebo dnes velkoplošnou obrazovku. Což byl vlastně obdobný záměr i tehdejší zmíněné stavby. Typová stavba tehdy zaplavila vesnice, města a obce bez hlubších souvislostí s celkem, ve kterém se nalézala, pod strohým názvem rodinný dům typu „V“ s přesahem horního patra. Odkazoval na moderní architekturu v bruselském stylu podle našeho pavilonu na světové výstavě EXPO 58. Nelekejte se, ta podobnost je opravdu hodně vzdálená. I když při troše dobré vůle tohle zatracované i zbožňované řešení reálného socialismu, při kvalitním materiálovém zpracování, a hlavně smysluplném začlenění do stávajících celků, nebylo až tak marné. Jenže řešení, kdy dům tohoto typu klidně stavební úřady dovolily necitlivě vklínit do běžné zástavby obcí, mezi sedlové střechy a leckde regionální architekturu, nedávalo absolutně smysl. Tudíž výsledek vyzněl spíše negativně. V původní konstelaci tak neměl šumperák šanci na úspěch. A už vůbec ne jako doplněk proluky ve městě, obci, kde nesmyslně konkuroval svým solitérním řešením řadové, mnohdy rázovité nebo historizující zástavbě. I když v určité modifikaci šumperák existoval i ve dvojicích.
Materiály byly tehdy zastaralé, vše bylo technicky i technologicky poplatné době vzniku. Přivřete však oči a zkuste si představit obdobné řešení, jako enklávu domů s jasnou koncepcí, jako samostatnou část obce, samostatnou čtvrť a taky hlavně s dostatkem vzrostlé zeleně. Pochopitelně, že nekoncepční laické pokusy o různé následné opláštění, střešní nadstavbu, dostavby v zadní části, s původním ocelovým zábradlím a perforovanými boky terasy či lodžie z tohoto zvláštního řešení již více nevydolují. Nebo lépe řečeno, ne za ty peníze, co na případnou revitalizaci majitelé, kteří často zestárli společně se svým domem, mají. Našel jsem jedno velmi slušné řešení v Mělníku, kdy dostavbou vznikl velmi zajímavý minimalistický dům. Stejně tak si dovedu představit, že by nám spadla brada, kdyby úkol, jak znovuoživit podivný fenomén šumperáku uchopili třeba studenti architektury jako ročníkový projekt. Proč se tak domnívám? Nedávno jsem si s vámi povídal o projektu Polikliniky Lesná v Brně, což je příklad, jak lze opravdu nevzhlednou stavbu z období reálného socialismu, kterou sám pamatuji, vyřešit dnes, bez ztráty původního vzezření a charakteru k nepoznání. Ten výsledek je opravdu neskutečný a skvělý.
Při detailnějším pohledu se vám zde tedy nabízí zcela jiný level, odpovídající současnosti ad absurdum.
Pohled na vilovou čtvrť večerní. Zdroj: Monolot, www.monolot.studio
Sky City Villas je unikátní moderní soubor v minimalistickém pojetí
Omlouvám se tedy autorům Sky City Villas za můj vstup, který mi evokoval vzdálený pohled na nádherný soubor vil. Projekt řeší vilovou čtvrť s unikátním souborem vil dle architekta Ivana Kroupy. V dnešní době je to snová záležitost, uchopit projekt vyřešení urbanismu celé čtvrti. Vše je řešeno s velkým nadhledem, bez limitace prostorem a maximální výtěžností zastavěné plochy, jak tomu bývá zvykem u současných projektů. Vše se odehrává v pojetí modernismu, kdy každá z vil je autentická a nesnaží se konkurovat ostatním. To nejlepší, co mohlo potkat nové obyvatele, je výhled na bohatou zeleň a panorama Prahy. Minimalismus s celoplošným prosklením fasády v duchu velkoplošné obrazovky je odlehčen usazením skleněného patra na subtilní podnoži. Vše je propracované do detailu, materiálově střídmé, kdy skleněné plochy zrcadlí okolní zeleň a spojují tak vše do smysluplného celku. Jednoduché tvary a střídmá kompozice nechává vyniknout domům. Nezvyklým počinem, který naleznete v satelitních celcích našich měst, je náměstíčko, které zve k sousedskému setkání a přirozené sounáležitosti celého společenství. Dostatek zeleně je nezbytným základem pro sofistikovaná řešení, která zrcadlí kvalitu díla. Sklo se zrcadlovým efektem, beton, kov a ušlechtilé materiály v interiérech, promyšlené dispozice s kvalitními průhledy. Pokud se zadíváte na fotodokumentaci a půdorysná řešení, je stavba schopna splnit majiteli prakticky jakýkoliv sen a umožnit spokojený život dle představ každého. Vše je exkluzívní a také svým způsoben unikátní a esteticky velmi zdařilé. Vzhledem k tomu, že ve druhé polovině roku 2025 bude dokončena 1. etapa projektu, díváte se na vizualizace, což vás nemusí nikterak mrzet, protože dnes vizualizace a reálná stavba jsou často k nerozeznání.
Pohled uliční vila A. Zdroj: Monolot, www.monolot.studio
Základní popis
Na vrcholu pražských Záběhlic bude v druhé polovině roku 2025 dokončen unikátní soubor vil podle návrhu architekta Ivana Kroupy. Minimalistické elegantní vily, kvalitní materiály a citlivý urbanismus řadí projekt společnosti CONTI k velkoryse promyšleným vilovým čtvrtím modernismu.
Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu
Autorská zpráva
Na vrcholu pražských Záběhlic bude v druhé polovině roku 2025 dokončen unikátní soubor vil podle návrhu architekta Ivana Kroupy. Minimalistické elegantní vily, kvalitní materiály a citlivý urbanismus řadí projekt společnosti CONTI k velkoryse promyšleným vilovým čtvrtím modernismu.
Největší kvalitou lokality jsou její výhledy. Vily jsou navrženy jako velké obrazovky na subtilní podnoži, usazené ve svahu tak, aby jedna druhé nekonkurovala. Celoplošná prosklení spojují obytný prostor s krajinou zahrady i města. Na sever se otevírá panorama Prahy, jižně míří pohledy do zeleně soukromých zahrad. Bohatá zeleň je ostatně jediným dekorativním prvkem, se kterým minimalismus architektury Ivana Kroupy neodmyslitelně pracuje.
Průhled kuchyní, obývacím pokojem, jídelnou, vila A. Zdroj: Monolot, www.monolot.studio
Stavba s výrazným převisem prvního patra je materiálově střídmá – beton, sklo a kov. Hrubá struktura omítky v kontrastu s velmi odrazivým sklem zdůrazňuje lapidární formu domu i jeho přirozené propojení s okolní zelení. Krása objektu vychází z čisté geometrie tvarů, autenticity materiálů a jednoduché kompozice, která následuje funkci.
Soukromý vstup k vilám navazuje na stávající vilovou zástavbu v slepé ulici. Rezidenti v okolí domova potkávají pouze sousedy, které dobře znají. Citlivý urbanismus mezi nimi podněcuje důvěru a vytváří komunitu lidí, kteří k sobě mají blízko.
Vily jsou navrženy ve třech velkorysých dispozicích, z nichž každá mistrně pracuje s prostorem a přirozeným světlem. Vzdušné interiéry přízemí a prvního patra plynule přecházejí do exteriéru. Obývací pokoj s kuchyní se přes terasu otevírá do zahrady se vzrostlými stromy i dostatkem prostoru pro jezírko, bazén či venkovní kuchyň. Ve vilách typu B patro s ložnicemi pokračuje do zimní zahrady, kterou otočné skleněné lamely v mžiku naplní svěžím vzduchem a otevřou okolní zeleni. Vizuálně difuzní dům zrcadlí zvenčí stromy a oblohu a zachovává tak naprosté soukromí. Intimní prostředí zahrad zajišťují monolitické stěny, které brzy obrostou přirozenou vegetací.
Průhled obývacím pokojem, jídelnou, vila B. Zdroj: Monolot, www.monolot.studio
Pro atmosféru interiéru je určující světlo, které má ve všech místnostech přirozený zdroj. Vychází nejen z velkoplošných prosklení, ale také světlíků na schodišti či v koupelnách.
Interiéry jednotlivých vil navrhl ateliér Plus One Architects. Na architekturu Ivana Kroupy navazuje sofistikovanou jednoduchostí, která nechá vyniknout ušlechtilým přírodním materiálům a nerušeným výhledům. „Probudíte se s pohledem do vlastní zahrady, sestoupíte po velkolepém schodišti a váš obraz ožije v bezprostředním zážitku.“
Suterén vila B. Zdroj: Monolot, www.monolot.studio
Vizuálně je interiér pojat na šest různých způsobů, kterým střídavě dominuje dřevo, keramika, kov, sklo, ale i akcent v podobě kamene nebo odhaleného betonu. K pocitu exkluzivity přispívají pivotové dveře s detailem elegantních klik. V kombinaci s jedinečným charakterem světla dopadajícího ze střešních světlíků vzniká až sakrální dojem.
Technickým a úložným zázemím domu je prostorný suterén, který pojme kromě několika vozů i domácí wellness, hernu, kino nebo vinotéku.
Vilová kolonie tvoří urbanisticky promyšlený celek s důrazem na vzrostlou zeleň a přívětivost komunitního prostoru včetně náměstíčka určeného pro společná setkávání sousedů. Sky City Villas spojuje městský životní styl s vysokým standardem individuálního vilového bydlení v zeleni.
Suterén vila A. Zdroj: Monolot, www.monolot.studio
Doplňující informace
Studio | Architektura, urbanismus: Ivan Kroupa architekti |
Autor | Ivan Kroupa |
Spoluautor | Interiér: Plus One Architects [Petra Ciencialová, Kateřina Průchová] Zahradní architektura: Steiner a Malíková krajinářští architekti |
Umístění projektu | Záběhlice, Praha |
Země projektu | Česká republika |
Rok projektu | 2023–2026 |
Rok dokončení | 1. etapa podzim/zima 2025, 2. etapa podzim/zima 2026 |
Užitná plocha | 257 m2 vila A/5+kk 307 m2 vila B/5+kk 403 m2 vila C/7+kk |
Plocha pozemku | vila A: 233–345 m2 vila B: 390–560 m2 vila C: 486–833 m2 |
Klient | Developer a klient: CONTI |
Fotografie | Vizualizace: Monolot, www.monolot.studio |
Spolupracovníci a dodavatelé | Marketing & Komunikace: Henceforth |
Materiály | Seznam použitých materiálů
železobetonová konstrukce
ztmavená okna z trojskla s bezpečnostní fólií velkoformátové obklady – kamenné a betonové struktury dřevěné podlahy ocel |
O studiu/autorovi | Bližší informace
Vizí Plus One Architects je přinášet do svých projektů plusovou hodnotu, která přesahuje běžná očekávání zadání. Jsou toho názoru, že kvalitní architektura potřebuje především čas, otevřenou komunikaci, vzájemný respekt a důvěru mezi architektem, investorem a stavitelem. Všechny tyto aspekty se snaží ve své tvorbě všestranně naplňovat. Developer
|
Použité podklady:
- Citáty – http://www.citaty.net
- Fotografie – Vizualizace: Monolot, www.monolot.studio
- Fotografie, část textů a tisková zpráva – Studio Ivan Kroupa architekti a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.
Sdílet / hodnotit tento článek