REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Lidé v Píšti mají málo pitné vody, vysychají obecní vrty

V Píšti na Opavsku téměř vyschly obecní vrty, víc než 2000 obyvatel má problémy s dodávkou vody. Přes Velikonoce a pak i několik dalších měsíců budou místní vodojem zásobovat cisterny, které obci půjčila Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Dvě soupravy by měly najednou do vodojemu přivést 20 metrů krychlových vody. Denní spotřeba obce se pohybuje okolo 200 metrů krychlových. Řekl to starosta Daniel Fichna (Společně - SNK).
Lidé v Píšti mají málo pitné vody, vysychají obecní vrty

Pokles hladiny podzemní vody ve vrtech obyvatelé města pozorovali už v posledních pěti letech. "Byl pozvolný. V posledním roce se ale výrazně zrychlil a hladina poklesla až o devět metrů. Jsme téměř na suchu," uvedl starosta. Dodal, že už delší dobu platí v obci mimořádná opatření. Lidé musí s pitnou vodou šetřit, nesmí ji používat například k mytí aut.

V posledních dnech se situace ještě zhoršila a reálně hrozilo, že už přes Velikonoce se místní ocitnou bez vody. Rychlou pomoc nabídla Správa státních hmotných rezerv. Ta obci zapůjčí dvě automobilové cisterny, dva přívěsy na vodu a sedm kontejnerů. Přeprava techniky na místo by měla začít ještě dnes. "Sklady jsou po celé republice tak, aby byly schopny poskytnout pomoc od vyžádání do 24 hodin, v případě krizových situací pak v řádech hodin," uvedla již dříve mluvčí SSHR Edita Pechalová. Techniku bude mít obec zapůjčenou zatím na tři měsíce.

Cisterny budou kyvadlově zásobovat obecní vodojem vodou z okolních obcí a ta pak poteče lidem do domácností už klasickou vodovodní sítí. Pro jistotu budou ještě v ulicích rozmístěny kontejnery s pitnou vodou. Budou sloužit jako rezerva, kdyby vody bylo málo, řekl starosta.

Dodal, že do tří měsíců by měl být vodojem napojen provizorně na zdroj vody ze sousední Vřesiny. S ohledem na to, že přívod bude veden na povrchu, půjde jen o dočasné řešení. "Takzvaný suchovod budeme provozovat. Je pravděpodobné, že do tří měsíců bude dokončený," řekl mluvčí vodárenské společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Marek Síbrt.

Fichna ale věří, že do zimy bude obec napojena na vodovodní síť. "Co nejdříve chceme mít v ruce projekt a stavební povolení. Náklady budou zřejmé po dokončení projektu. Předpokládám, že se budeme snažit získat na stavbu dotace," uvedl starosta. Síbrt dodal, že vodárenská společnost bude obci vodu dodávat. Zda bude i provozovat vodovodní řád v obci, si její představitelé musí rozhodnout sami. "Můžeme vodu jen dodávat a obec si bude sama provozovat rozvodnou síť. Nebo ji můžeme převzít. Obě možnosti jsou reálné. Rozhodnutí je ale na obci," řekl Síbrt.

Mluvčí Pechalová dodala, že správa hmotných rezerv podobné situace řeší každoročně, například loni pomáhala městu Seč v Pardubickém kraji. V roce 2016 zase došla voda v obci Svatá Maří v Jihočeském kraji. A v roce 2015 měli podobný problém v Libici nad Doubravou na Vysočině a bez vody byly i tři obce na Pardubicku - Bojanov, Liboměřice a i Seč.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Dešťovka: Od 7. září 2018 běží druhé kolo dotací

Dešťovka: Od 7. září 2018 běží druhé kolo dotací

Úroda začala brzo, avšak není dostatek vody, barel pod okapem je málo. Majitelé zahrádek jsou nuceni zalévat pitnou vodou. Ministerstvo životního prostředí přispěje domácnostem, které šetří vodou a využívají dešťovou vodu.

REKLAMA