Plánování především
Obvyklá fráze „času dost“ tady bohužel neplatí. „Pokud se teprve pouštíte do plánování obytných prostor, už v této fázi uvažujte spolu v součinnosti s projektantem, kam umístíte vypínače i zásuvky či jak po pokoji situujete nábytek. Pokud budete již dopředu znát všechny podrobnosti, vyhnete se tak nepříjemnostem s přebytkem nebo chybějící elektroinstalací na konci,“ uvádí pan Marek Beneda, obchodně technický poradce firmy OBZOR.
Instalační krabičky
Vybrali jste si design vypínačů a zásuvek? Tím to ale teprve začíná… Dle typu přístroje, kterým chcete osadit stěnu, je nutné mít k dispozici i odpovídající instalační krabičku. „Pro klasický přístroj domovního vypínače a zásuvky se nejvíce užívají krabice hluboké 30 nebo 42 milimetrů. Kvůli šíři sortimentu a častým změnám v elektroinstalaci se však doporučuje instalovat rovnou hlubší krabice, abyste nemuseli zasahovat již do hotové stěny. Například naše řada RETRO má uvnitř vačkový spínač, a zatímco vypínačům s řazením 1, 2, 5, 6 stačí krabice 42 milimetrů, pro řazení 7 už musí být hloubka přibližně 60 milimetrů. Stejně tak speciální přístroje jako zásuvka s přepěťovou ochranou nebo žaluziový otočný ovladač musí mít montážní hloubku minimálně 50 milimetrů,“ informuje pan Marek Beneda z OBZORU a doplňuje: „Usazujete-li jednotlivé přístroje vedle sebe, použijte vícenásobné krabice s roztečí středů 71 milimetrů.“
Umístění elektroinstalace
Osazení zdi vypínači a zásuvkami je poměrně individuální věc každého interiéru. Avšak i tady platí určitá pravidla. „Vypínače je vždy dobré a také praktické umístit hned vedle dveří ve výšce asi 120 centimetrů, měřeno od podlahy ke středu vypínače. Zásuvky lze osadit od podlahy přibližně 20 centimetrů. Pokud jsou potřeba nad pracovní plochou, například v kuchyni, platí pro ně přibližně stejná výška jako pro vypínače. V blízkosti zdroje vody, v koupelně či kuchyni, platí pro umístění elektroinstalace specifická pravidla daná normou,“ radí pan Marek Beneda z OBZORU.
Pro celkové bezpečí
Elektroinstalace je ovšem mnohdy zrádná věc a je důležité dopředu myslet na ochranu sebe i svého majetku. „Pro bezproblémovou funkci elektroinstalace a přístrojů celkově by se měly pečlivě rozdělovat jednotlivé elektrické obvody. Na jeden obvod připadá deset zásuvek, avšak součet výkonů zapojených spotřebičů v něm nesmí přesáhnout 3 600 wattů, pokud se překročí, dojde k vypnutí elektrického obvodu. Poraďte se tedy s projektantem, a dle potřeby obvody rozdělte. S tím se pojí i funkce proudového chrániče. Tak zvané „fíčko“, měří unikající proud z obvodu. Při zjištění většího úniku chránič vypne, neboli vypadne a odpojí měřený obvod. Mnohdy je to upozornění na problém v instalaci, který by mohl být i životu nebezpečný a měl by se ihned řešit,“ dodává pan Marek Beneda z OBZORU.
Potřebujete více informací o domovní elektroinstalaci? Navštivte stránky www.obzor.cz.
Sdílet / hodnotit tento článek