REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

V bytě si chtějí instalovat řízené větrání s rekuperací. Co k tomu musí připravit?

Každý chce mít po rekonstrukci pěknou koupelnu nové podlahy či kuchyň. Lidé chtějí i ušetřit za vytápění a mění okna. Na co však často zapomínají je požadavek na čerstvý a zdravý vzduch. V bytě, do kterého se dnes podíváme na toto nezapomněli a připravili si vše pro instalaci řízeného větrání s rekuperací tepla.

Pokud budete chtít rekonstruovat byt, je dobré uvažovat o rekonstrukci kompletní. Ideální je rekonstruovat starší byt ihned po koupi, než se do něho nastěhujete, pokud vám to situace dovolí. Provést komplexní rekonstrukci je totiž ve výsledku levnější a mnohem komfortnější než ji provádět v zabydleném bytě. Komplexní rekonstrukce vám navíc umožní předělat byt zcela dle svých představ a bez kompromisů.Větrací jednotka určená do našeho bytu.

Proč i v bytě myslet na řízené větrání?

Byt je určen pro 4 osoby, má podlahovou plochu 60 m2. Je umístěn v cihlovém domě bez zateplení. Majitel při rekonstrukci vyměnil okna za nová těsná, aby alespoň dle svých možností zlepšil energetickou náročnost svého bydlení.

„Jelikož je dům nezateplený, okna nyní těsná, není v něm zajištěna hygienická výměna vzduchu. Ano stále můžeme větrat okny, ale v zimě vzniká nepříjemný průvan a je to nákladné vzhledem k vytápění. I když od toho odhlédneme, nikdy nebudeme otevírat okna tak často, abychom zajistili správnou výměnu vzduchu pro snížení koncentrace CO2 a vlhkosti,“ říká majitel bytu, který je sám stavař a dodává: „Zateplení SVJ plánuje ale je zatím v nedohlednu. Jelikož je dům nezateplený, vzniká ještě větší riziko kondenzace na stěnách a za skříňkami. Kouty u obvodové zdi jsou chladné a jisté riziko srážení vody a tvorby plísní tu je. Správnou výměnou vzduchu toto riziko chci eliminovat.“

Finanční rozvaha, projekt a stavební připravenost

Koupě i rekonstrukce bytu byla pro mladého majitele nákladná a při plánování celé akce byl rozpočet značně napjatý. I přesto však investor nechtěl polevit ze svých požadavků na interiér zpracovaný v kvalitních materiálech a vybavený technologiemi dle přestav.

Jak to investor vyřešil? „Je pravdou, že realizace větrání by celou rekonstrukci o několik desítek tisíc korun ještě prodražila. Lze to brát sice jako investici do budoucna, ale předchozí výdaje byly tak veliké, že ani na levnější větrací jednotku a rozvody nezbylo. Do plánů bylo však větrání zahrnuté a v nejbližší době na něj vydělám. Rekonstrukce ale musí pokračovat dále. Bylo tedy pracováno tak, aby následná instalace větracího systému byla možná jen jako čistá montáž bez prašných procesů.“

Co bylo vše potřeba připravit a rozmyslet?

Příprava a rozvaha

Podívejme se nejprve, jak je celý systém vymyšlený, poté si vysvětlíme jednotlivé prvky. Rozhodnutí padlo na centrální větrací systém s rekuperací tepla s využitím větrací jednotky Regulus Sentinel Kinetic B, rozvody průměr 125 mm většinou v pohledově přiznaném spiro potrubí zavěšeném pod stropem.

Pro větrací jednotku je připraven vývod na ovládací panel do obývacího pokoje hned vedle termostatu.

Na otázky odpovídal majitel bytu:

Proč jste volil zrovna centrální větrací systém?

V domě je odvětrání WC, koupelny i kuchyně řešeno velmi starým způsobem, kdy odtahové ventilátory jsou napojeny do jedné společné zděné šachty. To se mi jevilo jako řešení značně nevhodné vzhledem k hygieně i akustice bydlení – skrze větrací šachtu bylo slyšet a cítit všechno z ostatních bytů. Navíc odtahový ventilátor potřebuje i přívod vzduchu, aby měl co odtahovat. Kde ho ale vezme, když okna i dveře jsou těsná? Na to se často zapomíná,“ komentuje majitel bytu a dodává: „Rozhodl jsem se přístup z mého bytu do šachty zcela zazdít a šachtu nevyužít. Jak ale odvětrat vlhkost a pachy z WC, koupelny a kuchyně? V současné době propagované decentrální větrací jednotky pro jednu místnost mi neřešily problém se zápachem z WC a koupelny, proto jsem volil centrální větrání.“

Proč jste volil tuto větrací jednotku?

„Byt má 60 m2, počítám s maximálně čtyřmi obyvateli. Hledal jsem proto jednotku, která bude mít malé průtoky vzduchu, zároveň je v bytě problém s místem na taková zařízení, již nyní v kuchyni visí plynový kotel. Větrací jednotka Regulus Sentinel Kinetic B je menší krabička než kotel, kuchyň byla vymyšlena tak, aby se tam dobře vešla. Tím že má jednotka možnost přestavění levá/pravá varianta i možnost přestavět výdechy do boků, jevila se jako prostorově nejúspornější. Je pravdou že tato jednotka dokáže větrat i celý rodinný dům. Je tedy možná až moc výkonná, na druhou stranu průtoky pro tento byt budou nastavené téměř na miminum, což znamená i menší otáčky ventilátorů a nižší hlučnost. Hlučnost snížíme i tím, že jednotku zavřeme do kuchyňské skříňky, kterou vyložíme filcovou izolací proti hluku, podobnou jako se dává například do aut.“

V bytě jsou připravené prostupy skrze stěny tak, aby se minimalizovalo následné bourání při instalaci vzduchovodů.

Spiro potrubí bude viditelné, to může mnoha lidem připadat zvláštní…

„To možná ano, ale oni tam bydlet nebudou. Již při vymýšlení stylu bytu jsem právě větrání zahrnul do úvah. Líbí se mi čistý a jednoduchý styl interiéru oživený netradičními retro či industriálními prvky. Lustr mám zhotovený z větve stromů a textilního kabelu s keramickou objímkou, v pracovně mám dvě křesílka od designéra Halabaly získané z vyklízené půdy, na stěně hodiny zachráněné z bourané fabriky. Spiro potrubí bude dalším funkčním, přitom netradičním prvkem v mozaice dotvářející design bytu. Je mi to bližší než potrubí schovávat do sádrokartonových kastlíků, ale to je na názoru každého. Schované bude jen potrubí, které musí být zateplené, to není pohledově nijak kvalitní. Nutno si uvědomit, že pro tak malý byt je celková délka trubek jen pár metrů – přívod je řešen jednou větví s výdechy do obývacího pokoje, pracovny a ložnice. Odtah je ještě kratší, jelikož kuchyň, WC a koupelna jsou blízko sebe, podobně jako v panelákovém jádru.“

Jaká stavební připravenost musela proběhnout?

„Snažil jsem se byt připravit tak, aby se při instalaci větrání hlavně nemuselo bourat či řezat do stěn v téměř dokončeném interiéru. Proto jsme veškeré prostupy skrze stěny vybourali při hrubých pracích a udělali průchodky. Dále bylo nutné pamatovat na přívod elektro a ovládacích prvků. K místu, kde bude jednotka proto vedou kabely z pokojů (pro ovládací čidla) od ovládacího panelu (u termostatu) a z místa, kde je žádoucí spustit maximální režim provětrání – tedy na WC, v koupelně v kuchyni. Nesmíte zapomenout ani na odvod kondenzátu z jednotky. Jelikož bude jednotka viset u kondenzačního kotle, bude napojena na stejné kanalizační potrubí. Dobré je myslet i na to, kam instalovat předhřev pro tuto jednotku, aby nedošlo k zamrzání výměníku v mrazivých dnech.“

Větrací jednotka potřebuje přívod a odtah. To znamenalo udělat otvory do fasády. Pro druhý otvor se nalezlo místo na balkoně, kde pohledově neruší a nebyl tak problém s jeho povolením.

Jelikož jste nemohl využít větrací jádro, musel jste se probourat do fasády, nebyl to problém na SVJ?

„Toto byl jeden z prvních dotazů na SVJ, když jsem o samostatném větrání bytu uvažoval. Byt měl (dle starých norem) prostupy do fasády z kuchyně, původně určené pro spížní skříň. Jeden jsem zazdil, druhý jsem se rozhodl využít právě pro nasávání vzduchu. Na SVJ jsem argumentoval, že prostup do fasády nebude větší než současný, pouze se osadí novou mřížkou. Druhý prostup (pro výdech odpadního vzduchu do exteriéru) jsem proboural na můj balkón, kde vizuálně na fasádě nijak neruší. Na SVJ to schválili bez problémů a s pochopením.“

K bytu se na ESTAV.cz někdy v budoucnu vrátíme a ukážeme výsledek instalace centrálního řízeného větrání.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Ilustrační obrázek, okno - zdroj: fotolia, ronstik

Dva měsíce neotevřeli okna. Reálné zkušenosti z bytu, kde mají větrání s rekuperací

Mají čerstvý vzduch a za topení ušetří. Přinášíme zkušenosti po necelém roce od spuštění řízeného větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperací) v rekonstruovaném bytě. V bytě jsme osadili čidlo na měření kvality vzduchu a zeptali jsme se na reálné zkušenosti obyvatel, hlučnost systému i spotřebu elektřiny. Ale vše…

Libeňský most, foto: Ing. arch. Jakub Kopecký

ČKA podporuje rekonstrukci Libeňského mostu

Česká komora architektů se jednoznačně se vyslovuje pro zachování stávající podoby mostu a stojí na straně odborníků přinášejících konkrétní návrhy dokazující, že rekonstrukce je možná.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA