To, že nápad na minimalistické bydlení a James Law pochází z Hongkongu, není náhoda. Ceny nájmů se tu počítají mezi nejdražší na světě, a lidé se proto snaží snížit své osobní nároky až k nejzazším limitům. OPod Tube Housing jim v tom vychází vstříc. Navržený mikrodům, či spíše obyvatelná kapsle, má být levným řešením bytové krize. Nízká pořizovací cena přitom vychází z toho, že základní struktura celého obydlí je recyklátem, znovu-zužitkovaným tělesem vodovodního potrubí. Tedy betonové roury s váhou 22 tun a světlostí 2,5 metrů čtverečních.
James Law propracoval design této bytové jednotky do nejmenších detailů, a promyslel důsledně všechny integrované prvky: hluchý prostor klenutých stěn se stává úložnou plochou, postel se mění na gauč, vyklápěcí stůl může být pracovní plochou i nenáročnou jídelnou. Je tu mikrovlnka i lednička, klimatizace. Životní prostor, omezený na plochu 9,2 metrů čtverečních, trochu připomíná interiér kosmické lodi. Z čistě praktického hlediska tu obyvatelům nic nechybí: je tu dokonce i kuchyňský kout, sprcha, toaleta.
Mikrodům je nadupán technologiemi, které zvyšují uživatelský komfort: prakticky vše uvnitř tu můžete řídit s pomocí aplikací chytrého telefonu. Od odemykání vstupních dveří, zálivky rostlin po stanovení teploty vody ohřívané bojlerem. Jaký může mít dům, ve kterém stěží rozpažíte, výhody? Je v podstatě samonosný, a díky své váze a zasazení do zajišťovacích patek se z místa nehne. Desítky takových mikrodomů můžete skládat na sebe, a tím šetříte místo. A stěhování? Nemusíte si balit. Nákladní vůz s jeřábem vás přesune se vším všudy.
Pořizovací cena protoypálních jednotek OPod Tube Housing je odhadována na 15 000 dolarů. Což se ve městě, kde se cena za garsonku o výměře 55 metrů čtverečních počítá na 1,8 milionu, cení.
Sdílet / hodnotit tento článek